Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
No Name
Sol Klarnet G Türk Klarneti

Sol Klarnet G Türk Klarneti

No Name
2.949,99 TL
( / adet)
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411214
Sol Klarnet G Türk Klarneti

Türk ve batı müziğinde sesi ile dinleyenlerde hayranlık yaratan üflemeli çalgı klarnet müzik alanında önemli bir yere sahiptir. Türk klarneti olarak da adlandırılan Sol (G) Türk klarneti ağırlıklı olarak Türk müziği icrasında kullanılır ve dinleyicileri için büyük bir keyif yaratır.

Klarnetçi İbrahim Efendiden Günümüze Klarnet

  • Klarnetçi İbrahim Efendi tarafından Türk müziğine dahil olan klarnet, yaklaşık olarak 4 oktavlık ses genişliğine sahiptir ve bu pek çok müzik türü için büyük bir avantaj yaratır.
  • Sol (G) klarnet Türk klarneti olarak da adlandırılır ve Türk müziği icrasında ağırlıklı olarak kullanılır. Sol klarnetin do notası piyanoda sol notasının frekansına denk gelmektedir. Bu nedenle sol klarnet olarak adlandırılır. Türk müziği için Si bemol klarnet de kullanılabiliyor olsa da çalma kolaylığı sağlaması nedeni ile Türk müziği için Sol klarnet tercih edilir.
  • İki klarnet arasında temel farklar bulunur. Sol klarnet Si bemol klarnete göre uzundur. Sol klarnette hiçbir şeye basmadan üflenmesi durumunda re notası alınırken, Si bemol klarnette fa notası alınır. Sol ve Si bemol klarnetlerin delik ve mandal sıralanışları farklıdır ve Si bemol klarnet sesi daha tiz duyulur. Bu nedenlerle Sol klarnet Türk müziği için , Si bemol klarnet ise batı müziği için daha uygun bir tercihtir.
  • Sol el yukarıda sağ el aşağıda tutularak çalınan klarnet için üfleme ile ilgili geçerli teknikler bulunmaktadır. Yaygın olarak kullanılan teknik üst dişleri ağızlığa koyma tekniğidir. Alt dudak alt dişlerin üzerinde içeriye doğru kıvrılır ve üst dişler beke destek amacı ile bekin üst yüzüne yerleştirilir.
  • Ağızlık, varil, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere 5 parçadan oluşan klarnet bakım ve onarımı keyifle kullanılması için önemlidir ve düzenli olarak bakımı yapılır. Her çalışmadan sonra iç kısmının temizlenmesi gövdenin temizlik ve bakımının yapılması aşınmaları engeller. Bek bölümünün temizliği ise su ve sabun ile yapılır ve kurumasına özen gösterilir.

Sesinin Hayranlık Yarattığı Sol (G) Türk Klarneti

  • Tek kamışlı ve tahta nefesli çalgıdır.
  • Bek (ağızlık), fıçı (varil), üst bölüm, alt bölüm ve kalak olarak isimlendirilen parçalardan oluşur.
  • Gövdesi silindir şeklindedir.

Sol (G) Türk Klarneti ile Müzik Keyfi

Özel taşıma kutusu ile teslim edilen Sol (G) klarnet kutusu içerisinde ağızlık, varil, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere klarnetin parçaları bulunur ve müzik eğitimi almak isteyen, eğitimini profesyonel olarak devam ettirmek isteyen Türk müziğiseverlere keyif ile eşlik eder.


Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000004GJWQ
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön