Diş çıkarma, dişlerin bebeğin diş etlerinden ilk çıktığı zamandır. Bebekler ve ebeveynleri için sinir bozucu bir zaman olabilir. Diş çıkarma sırasında ne bekleyeceğinizi ve onu nasıl biraz daha az ağrılı hale getireceğinizi bilmek yardımcı olabilir. Diş çıkarma 3 ay gibi erken bir tarihte başlasada, büyük olasılıkla ilk dişin bebeğinizin diş eti hattından çıkmaya başladığını küçük çocuğunuz 4 ila 7 aylıkken göreceksiniz. Görünen ilk dişler genellikle merkezi kesici dişler olarak da bilinen iki alt ön dişlerdir. Genellikle 4 ila 8 hafta sonra dört ön üst diş tarafından takip edilirler. Yaklaşık bir ay sonra, alt yan kesici dişler (alt ön dişleri çevreleyen iki diş) görünecektir. Kırılmanın yanında ilk azı dişleri bulunur. Çoğu çocuk, üçüncü doğum günlerinde 20 süt dişinin tümüne sahiptir. Bazı nadir durumlarda, çocuklar bir veya iki dişle doğarlar veya hayatlarının ilk birkaç haftasında dişleri çıkar. Dişler beslenmeyi engellemediği veya boğulma riski oluşturacak kadar gevşek olmadığı sürece, bu genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Diş çıkarma bir bebeğinizin gelişiminin kaçınılmaz bir parçasıdır ve küçükleri ilk birkaç dişini kesmekte zorlanırken ebeveynler için sinir bozucu bir dönem olabilir. Günün hangi saati olursa olsun, diş çıkaran huysuz bir bebeği sakinleştirmek zor olabilir. Çocuklar diş çıkarmaya başladığında, daha çok salyaları akabilir ve bir şeyleri çiğnemek isteyebilirler. Bazı bebekler için diş çıkarma ağrısızdır. Diğerleri kısa süreli sinirlilik dönemleri yaşarken, bazıları haftalarca huysuz görünebilir, ağlama nöbetleri ve bozulan uyku ve yeme düzenleri olabilir. Diş çıkarma rahatsız edici olabilir ama bebeğiniz çok huysuz görünüyorsa doktorunuzla konuşun. Hassas ve şiş diş etleri bebeğinizin sıcaklığının normalden biraz daha yüksek olmasına neden olsa da, diş çıkarma genellikle yüksek ateş veya ishale neden olmaz. Bebeğinizin diş çıkarma döneminde ateşi çıkarsa, ateşe muhtemelen başka bir şey neden oluyordur ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Salyayı gidermek ve kızarıklık oluşmasını önlemek için bebeğinizin yüzünü sık sık bir bezle hafifçe silin. Bebeğinizin diş etlerini temiz bir parmakla ovun. Bebeğinize çiğnemesi için bir şeyler verin. Yutulmayacak, boğulmayacak ve küçük parçalara ayrılmayacak kadar büyük olduğundan emin olun. Dondurucuda 30 dakika bekletilen ıslak bir bez, kullanışlı bir diş çıkarma yardımcısı olur. Kaya gibi sertleşmeden önce dondurucudan çıkardığınızdan emin olun - zaten şişmiş olan diş etlerini incitmek istemezsiniz - ve her kullanımdan sonra yıkadığınızdan emin olun.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar?

Diş çıkarma bebekler için genellikle ön dişlerde çıkmaya başlar ve ilk sekiz ayda diş çıkarmaya başlar.Bebekler diş çıkarma döneminde uyku bozukluğu ve iltihaplanma gibi daha pek çok semptomlarla karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu semptomlar ebeveynlerin yüzde 70-80'i tarafından bildirilir. Diş Çıkarma Araştırmalar, diş çıkarmanın altı aylıkken başladığını gösteriyor. Bu dönem bebeğin artık neredeyse katı gıdaya geçtiği ve bağışıklığının artmaya başladığı dönemdir. Diş çıkmaya başladığı andan itibaren bebekler bazı semptomlar göstermeye başlar ve genellikle diş etlerinde sorunlar ortaya çıkar. Diş çıkarma süreci boyunca bebeklerde ateş ve hatta enfeksiyon kapma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Diş çıkarma esnasında meydana gelen semptomlar soğuk algınlığı ile karıştırılabilidiği için bazen aileler bunu grip ile karıştırabilir. Ağrıyan diş etleri, bir soğuma hissinden gerçekten faydalanabilir. Bu numaranın kullanımı kolaydır ve herhangi bir özel ekipman gerektirmez - sadece birkaç lifi dondurucuda hazır tutma öngörüsü, böylece sabah 2'de karıştırmazsınız. Temiz bir bezi alıp biraz soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz. 

Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma esnasında meydana gelen sorunlar ve değişiklikler kişiden kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak görülen bazı semptomlar bulunur. Yaygın olarak görülen diş çıkarma belirtilerini kısaca listeledik. 

 • Sinirlilik
 • Salya akması/deri döküntüleri
 • Öksürme
 • Isırma ve kemirme
 • Düşük dereceli ateş
 • Yanak ovma ve kulak çekme
 • İshal
 • Sinirlilik

Bu, diş etlerinden çıkan dişlerin verdiği rahatsızlıktan kaynaklanır. Genel olarak ilk çıkan diş en çıkan rahatsız eden ve soruna yol açan zamandır. İlk diş çıktıktan sonra geriye kalan dişler daha iyi bir şekilde çıkar ve ilk dişler kadar soruna yol açmazlar. 

 • Salya Akması/Deri Döküntüleri

Diş çıkarma, salya akmasını teşvik edebilir ve birçok bebeğin salyası çok akar! Bebeklerde diş çıkarma döneminde aşırı salya akması ciltte bakterilerin birikmesine ve bu nedenle ağız çevresinde yanaklarda ya da çenede kızarıklık oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin ağız çevresini düzenli olarak silerek o bölgenin mümkün olduğunca kuru ve temiz kalmasına özen göstermeniz gerekir. 

 • Isırma ve Kemirme

Hemen hemen her şeyi ısırmaktan kaynaklanan karşı basınç, diş etlerinin altından gelen basıncı azaltabilir. Bebeğinizin ısırmasına ve kemirmesine nasıl yardımcı olunur: Soğuk olan her şey harikadır! En iyi arkadaşım suyu bebek mamasının poşetleriyle karıştırıp onları dondurarak meyve ve sebzeli buzlu şeker yapıyor. Diş çıkarma halkaları, çiğneme boncukları ve ticari olarak satın alınan herhangi bir diş çıkarma oyuncakları, özellikle soğutulduğunda veya dondurulduğunda yardımcı olabilir.

 • Düşük Dereceli Ateş

Düşük dereceli ateş, bir bebeğin kirli ellerini ağzına götürmesinden kaynaklanabilir. Ateş çıkarsa veya devam ederse, bebeğinizin çocuk doktoruna başvurun çünkü bu diş çıkarma değil daha ciddi bir hastalık olabilir. 

 • Yanak Ovma 

Bu, özellikle azı dişleri sürerken yanak ve kulağa gidebilen diş etlerindeki ağrıdan kaynaklanır. Bebekler bu bölgeleri ovalar. Kulağı çekmenin veya ovmanın da kulak enfeksiyonu belirtisi olabileceğini unutmayın, bu belirti devam ederse veya yüksek ateş eşlik ederse lütfen bebeğinizin çocuk doktoruna başvurun. Bebeğinizin yanaklarını ovuşturmasına ve kulağını çekmesine nasıl yardımcı olunur: Rahatsızlığı gidermek için diş etlerini temiz bir parmakla bir ila iki dakika ovalamayı ve masaj yapmayı deneyin.

 • Diş Çıkarma ve İshal

Birçoğu, diş çıkarma sırasında artan tükürüğün dışkının biraz gevşek olmasına neden olabileceğine inanır. İshale kusma veya yüksek ateş eşlik ediyorsa, bebeğinizin çocuk doktoruna başvurmanız özellikle önemlidir.

Diş çıkarma normaldir ancak bebekler ve küçük çocuklar için acı verici bir deneyim olabilir. Bir çocuğun acısını hafifletmek isteyen iyi niyetli ebeveynler ve bakıcılar sıklıkla zararlı olabilecek ilaçlara ve ürünlere yönelirler. Reçeteli veya reçetesiz (OTC) ilaçlar, homeopatik ilaçlar veya diş çıkarma ağrısını gidermek için pazarlanan diş çıkarma takıları çocukların diş etlerini yatıştırmak iyi seçenekler gibi görünebilir. Ancak bu ürünler tehlikeli olabilir ve ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilir. Bu aynı zamanda duyusal uyarım için diş çıkarma takılarını kullanabilen özel ihtiyaçları olan daha büyük çocuklar için de geçerlidir. Bebeklerin diş etlerini temiz bir parmakla ovmak veya çiğnemek için sert kauçuktan yapılmış bir diş çıkarma halkası sağlamak gibi alternatif yollar önerir. Duyusal stimülasyon ihtiyacı olan çocuklar için ebeveynler ve bakıcılar, daha güvenli seçenekler hakkında çocuklarının sağlık hizmeti sağlayıcısıyla konuşmalıdır. Ortalama olarak, çocuklar yaklaşık 4 ila 7 ay arasında diş çıkarmaya başlarlar ve 3 yaşına kadar toplam 20 "süt dişi" vardır, ara sıra görülen diş çıkarma semptomları arasında hafif sinirlilik, düşük seviyeli ateş, salya akması ve dürtü vardır. sert bir şey çiğnemek.

Ebeveynler, çocuklarını yanlışlıkla diş çıkarma halkasında boğulmamaları için denetlemelidir. Duyusal stimülasyona ihtiyaç duyabilecek özel ihtiyaçları olan çocukların ebeveynleri ve bakıcıları, daha güvenli seçenekler ve tedavi hakkında çocuklarının sağlık hizmeti sağlayıcısıyla konuşmalıdır. Diş çıkarma ağrısını hafifletmek ve duyusal uyarı sağlamak için pazarlanan takılar, boğulma ve boğulma dahil olmak üzere ciddi yaralanmalara yol açabilir. 

Zamanlama büyük ölçüde değişse de, bebekler genellikle yaklaşık 6 aylıkken diş çıkarmaya başlar. İki alt ön diş (alt orta kesici dişler) genellikle ilk görünenlerdir, ardından iki üst ön diş (üst orta kesici dişler) gelir. Birçok ebeveyn, diş çıkarmanın ateş ve ishale neden olduğundan şüpheleniyor, ancak araştırmacılar bu semptomların diş çıkarma belirtileri olmadığını söylüyor. 

Ağrıyan diş etlerini yatıştırmanın en iyi yolu nedir?

Diş çıkaran bebeğiniz rahatsız görünüyorsa, şu basit ipuçlarını göz önünde bulundurun: Bebeğinizin diş etlerini ovun. Bebeğinizin diş etlerini ovmak için temiz bir parmak veya ıslak gazlı bez kullanın. Basınç, bebeğinizin rahatsızlığını hafifletebilir. Sakin ol. Soğuk bir kaşık veya soğutulmuş - donmamış - diş çıkarma halkası bebeğin diş etlerini rahatlatabilir. Boşluklardan kaçınmak için bu maddeleri şekerli maddelere batırmayın. Homeopatik diş çıkarma tabletleri dahil reçetesiz ilaçlar kullanmaktan kaçının. Topikal jellerin ve diş çıkarma tabletlerinin faydaları kanıtlanmamıştır. Son yıllarda, bazı homeopatik ilaçların laboratuvar analizi, nöbetlere ve nefes almada zorluğa neden olabilen bileşeninin etikette belirtilenden daha fazla olduğunu buldu. Bazı ağrı kesiciler bebeğiniz için zararlı hatta ölümcül olabilir. Diş çıkarma kolyeleri ya da bilezikleri kullanabilirsiniz ancak bu maddeler boğulma, ağız yaralanması ve enfeksiyon riski taşır. Diş çıkarma, çoğu ebeveynin aşk-nefret ilişkisi içinde olduğu bebeklik dönüm noktalarından biridir. Bir yandan, küçük çocuğunuzun büyüdüğünü ve geliştiğini görmek heyecan verici. Ancak diğer taraftan, ilk birkaç diş genellikle diş çıkarma semptomlarının en kötü olduğu ve gece uykusunun en çok bozulduğu zamandır. Bebekler özellikle diş çıkarma dönemlerinde oldukça zorlanırlar ve diş çıkarma esnasında salyada artış ağız etrafında kızarıklık ya da huysuzluk gibi belirtileri gösterirler. Bu bağlamda tetagil, diş çıkarma çağına gelen bebeklerde ve çocuklarda, diş çıkarma esnasında görülen semptomların azalmasına ve giderilmesine yardımcı olur.  Örneğin diş çıkarma esnasında oluşan diş eti kanamalarını ya da ağrılarını giderir. 

Tetagil’in Faydaları

Tetagil, Türkiye'nin ilk ve tek diş çıkarma granülü olarak piyasada yerini almıştır. Tetagil diş çıkarma granülü, tamamen bitkisel kaynaklardan oluşur ve hiçbir hayvansal içerik içermez. Bu diş çıkarma granülünün içerisinde tıbbi papatya yani Alman papatyası, Karadut ekstresi ve mineral kompleksi gibi daha pek çok bitkisel içerik bulunur. Buna ek olarak tetagil diş çıkarma granülü koruyucu alkol, gluten ve paraben gibi vücuda zararlı içerikleri barındırmaz. Tetagil Diş Çıkarma Granülü, kutu içerisinde yer alan tek kullanımlık saşeler ile diş çıkarma dönemindeki bebeklerde ve çocuklarda el teması olmadan hijyenik olarak ağız içerisine uygulanır. Saşe içerisindeki granüller ağızda hızla erir. Diş çıkarma belirtileri ve şikayetleri gösteren bebek ve çocuklarda her 2 saatte bir saşe, günde maksimum 6 şaseye kadar kullanılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tetagil

1 ürün listeleniyor
Anne / Bebek / Oyuncak