Propolis Aktar Ürünleri

Propolis sağlık açısından sağladığı birçok fayda ile destekleyici tedavilerde ve bakım kürlerinde sıklıkla kullanılan maddelerden biridir. Propolis Yunancada şehri koruyan, bal arılarının kovanları için de kovanı koruyan anlamına gelir. Propolis aktar ürünleri içerisinde değerli ve zengin besin değerine sahip takviye edici gıdalardır. Arı tutkalı olarak da bilinir ve arı kovanlarında üretilir. Daha önce denememiş kullanıcılar tarafından “Propolis nedir?” ve “Propolis ne işe yarar?” gibi sorular ilk akla gelen sorulardır. Bal arılarının çiçeklerdeki polenler, ağaçlardaki tomurcuklardan topladığı reçine gibi ürünleri kovana getirip işleyerek sert ve reçineye benzeyen bir maddeye dönüştürdüğü karışımdır. İçeriğinde güçlü etken maddeler bulundurur. Ağırlıklı olarak flavonoid, fenolik maddeler, vitamin ve mineraller ihtiva ettiğinden günlük alım dozu aşılmamalıdır. Eski geleneksel tıpta çok tercih edilen bu ürünün onlarca faydasından yararlanılmıştır. Bu faydalar arasında antienflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ön plandadır. Üretim aşamaları zor ve zahmetlidir. Kovandan ham olarak toplanır ve işlenir. Bugünün şartlarında ve laboratuvar tekniklerinin gelişmesiyle birlikte çok çeşitli formları üretilmiştir. Dolayısıyla farklı kullanım şekillerinin bulunması herkese hitap eden alternatifler sunulmasını sağlamıştır. Faydalı ve doğal içerikleriyle diğer aktar ürünleri seçenekleri de ilginizi çekebilir.

Propolis Çeşitleri

Pek çok seçkin marka tarafından piyasaya sunulan propolis çeşitleri içerisinde bolca alternatif yer alır. Üretim sertifikasına sahip bu ürünlerin kullanımı da kolaydır. Tamamen organik propolis bir seri işlemden geçirilip katı ve sıvı hale getirilerek tüketim için hazırlanır. Katı ve sıvı formda alınabilir. Tablet, bal, şurup, kapsül, sprey, krem, şeker, damla şeklinde üretilir. Bee’o, Arifoğlu, Eğriçayır, Shiffa Home, Engür, Balparmak, Aktarloji, Umay Herbal, Balen, Apimaya, Akzer, Fer, Nurs, Faida, Apitera, Active Bee Supplements, Aksu Vital, Dynabeille, Fanus ve daha onlarca markanın ürünlerini deneyebilirsiniz. Yetişkinler ve çocuklar için ayrı üretilen formüllerin yanı sıra herkesin farklı dozlarda alabileceği ortak ürünler de sunulur. Suda çözünebilir ya da su bazlı propolis olarak da geçen çeşitleri kullanım şekli en pratik olanlar arasındadır. Farklı oranlarda propolis içeren karışımlar çoğunlukla su bazlıdır. Her içecekte kolaylıkla çözülmesi sayesinde sıklıkla tercih edilir. Genellikle %1.5-33 oranında eklenir ve ayrıca glikol, mentol, bal, bazen arı sütü ile formüle edildiği çeşitleri de bulunur. Bal, mentol ve saf Anadolu Propolisi’nden üretilen spreyler de boğaz bölgesine sıkılarak kullanılır. Alkol bazlı boğaz spreyleri de oral yoldan püskürtülerek alınabilir. Boğaz spreyleri oral yolla boğaz kısmına püskürtülerek kullanılır. Toz olarak üretilenler yoğurt, çorba, bal gibi yiyeceklere karıştırılarak yenir. Krem olanlar ilgili bölgeye haricen uygulanır.

Emme tabletler de arı ekmeği ve propolis karışımından elde edilen lezzetli bir alternatiftir. Kapsül formundakiler ise bitkisel maddelerden üretilmiş kapsüller içerisine yerleştirilen toz haldeki ekstrakt halidir. Kullanımı kolaylaştırmak amacıyla küçük paketlere bölünmüş ve sadece ham bal ilaveli olanları da her yanınızda bulundurabilirsiniz. Ham ballı formüllere ilave olarak keçi boynuzu ginseng, zerdeçal, zencefil gibi faydalı bitkilerin de eklendiği karışımlarla daha da zenginleştirilir. Çocukların tüketmesini kolaylaştırmak için şuruplar da tercih edilebilir. Bu şuruplar meyve suyu ve ham balla tatlandırılmış propolis özü ile formüle edilmiştir. Meyve suyu, vitamin, ginseng katkılı shot çeşitleri de pratik bir şekilde içilebilir. İlk defa kullanılıyorsa anlamak için 1 damla tüketilerek test edilebilir. Ayrıca içeriğindeki kumarin maddesi kan pıhtılaşmasını önleyici etki yaptığından cerrahi operasyonlardan en az 2 hafta önce bırakılması gerekir. Alkol ile birlikte kullanımı bulantı ve kusmaya sebebiyet verebileceğinden önerilmez. 4 yaş altındaki çocuklar için uygun değildir. Toplam damla sayısı gün boyunca istenen miktarlara bölünebilir. Kapsül ve tablet şeklindekiler ürün üzerinde belirtilen doz kadar su ile yutulmalıdır.

Damla, şurup, sprey ve tabletlerin set şeklinde satılanları da avantajlıdır. Sadece toz formda olan karışımlar da mevcuttur. Yoğurt, bal, pekmez gibi yiyeceklere karıştırılarak tüketilir. Kudret narı, mürver, Acelora, ham bal ve propolis karışımı macunlar da kuvvetli takviyeler olarak işlev görebilir. Şeker gibi yenebilen türlerine şeker, bal, polen, zerdeçal, zencefil, tarçın, ekinezya gibi onlarca farklı bitki özü de katıldığından oldukça faydalı ve lezzetlidir. Yemeklere sağlık ve tat katan baharatlar gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Ham Propolis

Ham propolis olarak piyasaya sunulan çeşitleri de uygun bir tercih olabilir. Ham haline en yakın, az işlem görmüş şekliyle küçük parçalara ayrılmıştır ve nispeten tüketilmesi daha kolaydır. Kolay bozulmaması ve saklama koşulu gerektirmemesi bakımından daha uzun ömürlüdür. Direkt kovandan çıkmış haliyle tüketilmeye uygun olmamasına rağmen güvenilir markalara ait ham propolis kullanımı mümkün olabilir. Ham şekliyle balmumu, bitkisel artık, ölü larva kalıntıları ve reçine miktarı yüksektir. Bu durumdayken vücut yaklaşık %2’sini sindirilebilir ve dolayısıyla balmumu da vücutta sindirilemez. Çeşitli çözücüler ile muamele edilerek istenmeyen maddelerden ayrıştırılması gerekir. Ekstraksiyon adı verilen bu işlemde su, yağlar ve alkol türevleri çözücü olarak kullanılabilir, ancak evde uygulamak açısından zor olabilir. İnce dilimler haline getirilmiş bu ürünler öğütülüp toz haline getirilebilir ve yiyeceklere karıştırılarak tüketilebilir. Ham ekstrakt eklenmiş spreyler, hazır toz haline getirilmiş veya bal ve keçiboynuzu özleri ile harmanlanmış olanları da pratiktir.

Propolis Üretimi

Propolis bal arılarının ağaçlardaki tomurcuklardan ve çiçeklerden topladığı reçineler ağızlarından salgılanan tükürük ile biyokimyasal tepkimelere girerek oluşur. Kovanın yapısını sağlamlaştırmak, içeride ölmüş arıları mumyalamak, delikleri kapatmak, temiz tutmak, ısı ve nem dengesinin sağlanması gibi birçok amaçla salgılanan karışım genellikle kovanın çıkış ve dip kısmında biriktirilir. Bir kolonide yaklaşık 10-600 mg arası üretim yapılabilir. Bileşenlerin çeşitliliği ve kalitesi kovanların bulunduğu rakım, bitki örtüsü, coğrafi ve iklim özelliklerine değişebilir. Hava kirliliğinden etkilenmemesi için şehirden çok uzak bölgelere yerleştirilir. Sonbahar ve kış aylarında arıcılar bal üretimi tamamlanıp tamamen alındıktan sonra iyice sertleştiğinde toplamaya başlar. Kaliteli ürün elde etmek için iyice olgunlaşması beklenir. İyice sertleşip parlak bir görünüm kazanınca hazır olmuş olur. Kovanın içerisinden kazınarak elde edilir. Toplama işlemini kolaylaştırmak için kovanın içerisine onun dokusuna benzeyen küçük tuzaklar yerleştirilir. Delikli görünümü olan bu tuzaklar arılar tarafından kovanda hasar varmış gibi algılanır ve o kısımlara daha çok propolis biriktirmeye başlarlar. Burada oluşan propolisler kazınarak alınır ve böylece diğer mumsu maddelerle karışmamış olur. Ardından sert reçinemsi yapıdaki propolisin işlenmesi gerekir. Çeşitli çözücülerde çözülerek, ekstraksiyon işlemiyle istenmeyen maddelerden arındırılır. Birçok işlemden geçirilerek saflaştırıldıktan sonra içeriği analiz edilir. Yeterli kalitede ise teste gönderilir. Propolis üretim aşamaları titizlikle yürütülür, gerekli izinler ve sertifikalar alındıktan sonra sizlere sunulur.

Propolis İçeriği

Propolis içindekiler bakımından 200’den fazla yararlı bileşene sahiptir. Toplanan bazı örneklerde ise 300’den fazla maddeye rastlanmıştır. Temel olarak kavak, Baccharis, Küba, Tayvan, Hindistan, Mısır, Cezayir ve Arjantin olmak üzere 8 türü vardır. Türkiye’de yetişen Anadolu Propolisi ağırlıklı olarak kavak türünden köken alır. Batı Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’daki kavak tipi ile benzerdir. Bu tipte yer alan etken maddeler flavonoid aglikonlar, hidroksisinnamik asit ve esterleridir. Diğer etken maddeleri çeşitli aminoasitler, flavonoidler, esterler, fenolik asitler, ferulik ve kafeik asit gibi moleküllerdir. Bunların yanı sıra çok sayıda vitamin ve mineral de ihtiva eder. Bu vitaminler B kompleks, C, A ve E vitaminleridir. Bununla birlikte demir, çinko, bakır, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri de içerir. Pinocembrin, galangin, pinobanksin gibi antimikrobiyal ve antifungal aktiviteye sahip biyoaktifler de çoğunluktadır. Ayrıca balmumu, reçine, esansiyel ve aromatik yağlar da bulunur. Bilimsel olarak kanıtlanmış onlarca etkisi bu aktif bileşiklerden kaynaklanır. Ancak bulunan maddelerin miktarı ve çeşidi flora, toplanma zamanı faktörlerle değiştiğinden standardizasyon çalışmalarını etkiler. Kendine has bir kokusu, acımtırak ve baharata benzeyen bir tadı vardır. Görünümü genellikle kahve tonlarındaki bu reçinemsi maddenin, farklı bölgelere göre değişebilen kırmızı, sarı, yeşil ve şeffaf olan renkleri de vardır. İçeriğinin kalitesi, miktarı ağaç türü çeşitliliğine ve farklı iklim şekillerine göre değişiklik gösterebilir. Kaynak olan ağaç türleri kavak, akçaağaç, kızılağaç, söğüt, çam, meşe, at kestanesi, ıhlamur ağaçlarıdır. Çoğu biyoaktif bileşenlerden oluşan zengin yapısı pek çok sebze ve meyvede bulunan miktardan çok daha yüksektir. Bugüne kadar saptanmış maddelerin dışında henüz keşfedilmemiş maddelerin de bulunduğu bilinir.

Propolisin Faydaları

Propolisin faydası bulunduğu yönünde pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Dünyanın farklı bölgelerinden toplanmış propolis örnekleri laboratuvarda ve hayvan türleri üzerinde oldukça çok çalışılmıştır. Faydalı özelliklerinin çoğunun flavonoid türevlerinden kaynaklandığı düşünülür. Bu maddeler fotosentez yapabilen canlıların hücrelerinde üretilir ve insanlar tarafından sentezlenemediğinden beslenmeye dahil edilmesi yararlıdır. İçerisindeki bileşenlerin antiinflamatuar, antimikrobiyal, antifungal, anti aging etkileri başta olmak üzere daha birçok yararı vardır. Serbest radikallerin oluşumunu engellediği için birçok hastalığı önlediği düşünülür. Bağışıklık sistemine karşı önemli ölçüde koruyucu özellikle destek olur. Özellikle grip virüsü üzerinde öldürücü etkisi olduğu laboratuvar şartlarında ve fareler üzerinde deneme yapılarak ortaya konmuştur. Grip virüsüne ek olarak Adenovirus, Coronavirus, Herpes simplex, Newcastle hastalığı virüsü, Poliovirus, Rotavirus dahil birçok virüse karşı bağışıklık sistemine yardımcı olduğu çalışmalarla ortaya koyulur. Kolesterol seviyesini düşürmeye, kalp damar sağlığına ve diyabet tedavisine destek olabileceğine dair bulgular da vardır. Antibakteriyel ve antifungal etkisi de bağışıklığı desteklemeye yardımcıdır. Hastalık yapan pek çok bakteri ve mantar suşları üzerinde de etkili bir seçenek olabilir. Antioksidan etkisi, içerdiği fenolik bileşenler sayesinde hücre ölümlerini engellemeye yardımcı olmasından kaynaklanır. Vücutta enfeksiyon oluşmasını önlemeye de destek olarak antiinflamatuar özellik gösterir. Cilde dışarıdan uygulandığında hücre bölünmesini hızlandırarak cildi yenilemeye yardımcı olan, cilt yanıkların, egzamanın, uçuğun, yaraların ve sivilcelerin de iyileşmesini hızlandırmaya destek sağlayabilir. Gastrit, ülser gibi mide hastalıklarını da rahatlatmaya destek olabilir. Diş macunlarına eklendiğinde ağızdaki bakteri oluşumunu azaltmaya ve diş eti rahatsızlıklarında da etkili sonuçlar ortaya koymaya yardımcı olabilir. Birçok hastalığa karşı mucizevi faydaları olduğu ortaya konulsa da her bölgenin içeriği benzer olmadığından bir standardizasyon yapılarak ilaç formuna dönüştürülememiştir. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerin kullanması fayda sağlayabilir.

Propolis Günlük Doz

Propolis bir besin takviyesi olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken aktar ürünlerinin başında gelir. Suda çözünür damla, şurup, tablet, kapsül, sprey, toz, krem, macun gibi çeşitlerinden biri ihtiyaca uygun olarak seçilebilir. 4 yaş üstü çocuklarda ise su bazlı ürünler tercih edilmelidir. Ambalajın üzerinde belirtilen kullanım talimatı iyi okunmalı, günlük tüketim dozuna uyulmalı ve doz aşımı yapılmamalıdır. Herkesin tüketmesi için uygun değildir, bir şüphe duyuluyorsa mutlaka uzman bir doktora sorulmalıdır. Satın alırken iyi analiz edilmiş ürünlerin ve üretim yeterliliğine sahip markaların tercih edilmesi önemlidir. Ayrıca markalar yetişkinler ve çocukların günlük dozları ürün etiketinde ayrı olarak belirtmiştir. Uzmanlar tarafından önerilen çocuklar için günlük alım dozu 1-3 yaş arasındaki çocuklarda 100-300 mg (çay kaşığının 8’de 1’i), 3-6 yaşta 500 mg’dır. 12 yaşından büyük çocuklarda yetişkin dozuna geçilebilir. Buna ek olarak alerjik olmayan yetişkinler için herhangi bir yan etkisi ve toksik olmamakla birlikte günlük dozun 250-1000 mg arasında tutulması gerektiği ifade edilir. Ürün üzerinde belirtilen doz miktarının aşılmaması ve günde 3 defadan fazla alınmaması önerilir. En doğru kullanım için doktora danışılmasında fayda vardır.

Propolis Yorumları

Propolis oldukça güçlü bir gıda takviyesidir. Yüksek bileşen kalitesine sahip olanları üreten markalar tarafından piyasaya sunulur ve güvenle tercih edilebilir. Satın almadan önce sertifikalı olup olmadığı ve içerik analizinin kontrolü yapılırsa daha güvenli olabilir. Düzenli kullanımında vücut direncini arttırdığı yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir. Bununla birlikte astım hastalarının ve çok alerjik bünyelerin kaçınması, hamile ve emziren kadınların ise doktora danışarak alması tavsiye edilir. Bu gibi durumları yaşamayan kişiler için sağlıklı bir alternatif olarak tercih edilebilir. Olumlu etkilerinin olduğu propolis kullananlar tarafından da ifade edilir. Hangi markanın ürünlerinin tercih edileceği konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, propolis kullananların yorumları size fikir verebilir. Ayrıca en çok değerlendirilen ürünlere göre seçim yapabilir, en yüksek puan alanlara göre sıralayarak da bilgi sahibi olabilirsiniz. Karşılaştırma seçeneklerinden yararlanarak beğenilen ürünler arasında kıyaslama da yapılabilir. Satın aldığınız ürünleri denedikten sonra yorum bölümünden görüşlerinizi siz de paylaşabilirsiniz.

Propolis Fiyatları

Birçok aktar ürünleri markasının sunduğu propolis şurup, sprey, damla, tablet, kapsül, toz, bal ve macun çeşitleri arasından kullanım tercihine uygun ürünler rahatlıkla seçilebilir. Propolis aktar fiyatları marka, gramaj, içeriğindeki ekstrakt oranı gibi özelliklere göre değişebilir. Set şeklinde satılan ürün kombinasyonlarında, yüksek miktardaki tozlarda ve ham propolis fiyatlarında artış gözlemlenebilir. Propolis fiyat geneline bakıldığında her bütçeye hitap eden seçenekler olduğu görülür. Su bazlı propolis fiyatları daha bütçe dostudur ve ihtiyacınıza uygun ürünler arasından kolaylıkla seçim yapılabilir. İlgilendiğiniz markanın ürünlerini markayı seçerek görüntüleyebilir, indirimleri takip ederek daha hesaplı alışveriş imkanı bulabilirsiniz. Propolis satın al seçeneklerinden yararlanmak güvenli ödeme ve online sipariş avantajıyla oldukça kolaydır.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis kullanım şekli ürün formuna göre değişkenlik gösterir. Aç veya tok iken tüketilebilir. Damla olanların kullanımı oranına göre değişmekle beraber genellikle yetişkinlerde günde 40-80 damla, çocuklarda 20-40 damla içeceklerle karıştırılır. Yetişkinler genellikle sabah akşam 2, çocuklar ise sabah akşam 1’er tablet alabilir. Şurup şeklinde olanlar çocuklar için üretilmiştir ve içerisindeki ölçü kaşığı yardımıyla sabah akşam 1’er ölçü alınabilir.

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Arı sokmasına alerjisi olanların propolis kullanımından kaçınması gerekir. Bal, arı sütü gibi diğer arı ürünlerine hassasiyeti olan kişilerin de uzak durması daha doğrudur. Bununla birlikte ilaç kullananların ve aşırı alerjik bünyelerin de almadan önce doktora danışması faydalı olabilir.

Propolis Ne Kadar Sürede Etkisini Gösterir?

Propolis her besin takviyesi gibi düzenli ve doğru kullanıldığı takdirde etkisini gösterir. Etkisini ne kadar sürede gösterdiği hakkında kesin bir bulgu olmamakla beraber en az 3-4 haftadan daha uzun süreli kullanım önerilir. İlaç değildir ve tedavi etmek amacıyla kullanılamaz. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda vücut direncini artırmaya katkı sunar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Propolis Aktar Ürünleri

462 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 462 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80461108/80461108