Diger

Fikirleriyle ve yaptıklarıyla tarih sayfalarına adını yazdırmış pek çok insan vardır. Bu düşünce ve eylemler kimi zaman iyi kimi zaman ise kötü sonuçlara yol açmış, ancak mutlaka tarihte bir şeyleri değiştirmiş veya etkilemiştir. Söz konusu insanların hayatları da bu sebeplerden ötürü pek çok okur için merak konusu ya da ilham kaynağı olmuştur. Biyografik romanlar ise yaşamlarını anlatılmaya değer yaşamış ve önemli pek çok kişinin hayatını konu alan kitaplardır. Biyografi kitapları sayesinde, hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediğiniz pek çok kişi hakkında detaylı bilgiler edinebilir ve onların hayat serüvenlerinde geçtikleri yolları öğrenebilirsiniz.

Biyografilerin Özellikleri Nedir?

Biyografi, bir insanın yaşam öyküsünü tarafsız bir gözle, kronolojik olarak ve tüm hatları ile ele alan bir edebiyat türüdür. Kişiler kendi hayatlarını konu alan eserler yazdığında ise ortaya otobiyografiler çıkar. Otobiyografik eserlerin içeriğinin tamamen objektif bir biçimde yazılması pek olası değildir. Çünkü her birey, hayatını kendi bakış açısı ve yorumuyla anlatır. Böylelikle okurlar, hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri kişilerin yaşam serüvenlerinde onlar ile birlikte bir yolculuğa çıkar ve onların penceresinden bakarlar. Ancak biyografiler ve biyografik romanlar objektif bir gözle ve çeşitli nesnel dayanaklara bağlı olarak kaleme alınır. Okurların kitaplara konu olan kişileri tam olarak tanıyabilmeleri ve hayatlarını eksiksiz biçimde takip edebilmeleri adına biyografiler belirli bir tarih sıralamasında ilerler. 

Her biyografik eser yalnızca bir kişiyi konu etmek durumunda değildir. Bazı biyografi yazarları birden fazla önemli şahsın ortak çabalarını, başarılarını ya da amaçlarını kitabın ana teması olarak belirler ve birkaç kişinin hayatını bir eksen çerçevesinde anlatır. Bu sayede okurlar bir olayı, akımı, düşünceyi ya da eylemi tüm hatları ile öğrenerek birkaç farklı kişinin penceresinden görme şansı yakalarlar.

Biyografik Romanlar Neden Önemlidir?

Biyografik romanlar okurlara birçok kişinin tecrübelerini, başarılarını, başarısızlıklarını ve içinde bulundukları koşulları inceleme imkânı tanır. Biyografilere konu olan kişiler sıradan insanlar değildir. Bu sebeple onların deneyimledikleri pek çok olay da okurlar için değerli bilgiler içerir. Biyografilerde kullanılan dil ve anlatım biçimi açık ve anlaşılır olduğu için size zor bir okuma deneyimi sunmaz. Aksine, birçok önemli insanın hayatından anekdotlara tanık olarak ve onları daha yakından tanıyarak yapacağınız okumalar ile zamanınızı oldukça keyifli ve verimli şekilde geçirebilirsiniz.

Her insanın hayatı ilginç deneyimlerden, hayal kırıklıklarından, mutluluklardan ve umutlardan oluşan bir mozaiktir. Başka bir deyişle, kimsenin yaşam grafiği düz bir çizgi üzerinde ilerlemez. Bu yolculukta her bireyin kazandığı en önemli şeylerden biri ise tecrübedir. Biyografik eserler, sizlere içerisinde hiç bulunmadığınız yer ve zaman dilimlerinde yaşanmış pek çok tecrübeyi anlatır. Bu sebeple biyografik eserler okumak size yeni bakış açıları katarak hayal dünyanızı zenginleştirir.

Biyografi Kitapları Nasıl Seçilir?

Henüz kimin hayatını okumak istediğinize karar vermediyseniz biyografilere konu olan kişilerin yaşadıkları zaman dilimleri ve coğrafyalar da sizin için yol gösterici olabilir. Dünya tarihine adını yazdırmış insanların hayatlarını okuyarak farklı dönemlerin tarihi ve koşulları ile ilgili de pek çok bilgi edinebilirsiniz. Bir başka belirleyici etmen ise biyografik eserlerin yazarıdır. Kurmaca eserleri ile tanınan birçok yazar, aynı zamanda birer başarılı biyografi yazarıdır. Bir kişinin hayatını hâlihazırda sevdiğiniz bir yazarın dilinden okumak da oldukça keyifli bir deneyim olabilir. 

Diğer Biyografiler Kategorisinde Hangi Kitaplar Var?

Hepsiburada.com'da yer alan biyografi kitapları kategorilere ayrılmıştır. Sanatçılar, devlet adamları, halk kahramanları, sporcular ve bilim adamları ile ilgili yazılmış biyografik romanlar aynı isimli kategorilerde listelenmiştir. Diğer Biyografiler kategorisinde ise bu tanımların dışında kalan kişilerin hakkında yazılmış biyografi kitapları ve birden fazla kişiyi ortak noktaları ile bağdaştıran biyografik eserler bulunmaktadır. Hakkında bilgi almak istediğiniz tüm biyografi kitapları hakkındaki detayları ürün açıklamaları kısmından bulabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Diğer Biyografiler

1022 ürün listeleniyor
A Ladder Edition Diger
Ada Yayınları Diger
Adam Yayınları Diger
Agora Kitaplığı Diger
Ailem Yayınları Diger
Akçağ Yayınları Diger
Akdem Yayınları Diger
Akıl Fikir Yayınları Diger
Alakarga Sanat Yayınları Diger
Alan Yayıncılık Diger
Albaraka Yayınları Diger
Alfa Yayınları Diger
Alkım Kitabevi Diger
Alperen Yayınları Diger
Alter Yayıncılık Diger
Altın Kitaplar Diger
Altınordu Yayınları Diger
Altınpost Yayıncılık Diger
Ar Yayınları Diger
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 1022 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?