ARA
Giriş Yap
0Sepetim
MonoKL
Direnişi Düşünmek - 2013 Taksim Gezi Olayları-Kolektif

Direnişi Düşünmek - 2013 Taksim Gezi Olayları-Kolektif

MonoKL
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • Karşılaştır
İlk yorumu sen yaz
Bu ürünle ilgili fikirlerini diğer kullanıcılarla paylaş.
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9958
HepsiGlobal/true

Direnişi Düşünmek - 2013 Taksim Gezi Olayları-Kolektif


İstanbul’da doğan bu toplumsal hareket korkusuzca desteklenmelidir ve yine bu nedenle bu hareket direnmekle yetin­memelidir: Bilgilerin ve bir taraftan tinsel olana çağrıda bulunup diğer yandan tüm tinsel hayatın yıkımını hızlandıran bir iktidarın temel zafiyetinin altını çizen zihnin savunusu için bir söylem geliştirilmelidir.
Bernard Stiegler
Ölüm, hayata dayanamaz. Karanlık, ışığı hoş görmez. Kış soğukları, baharın gelişinden nefret eder. Fakat hiçbir oyun oynanmadı, hala hiçbir şey kaybedilmedi. Boğaz’ın akıntılarına kan dökülmüyor. Her şey hala mümkün. Her ne olursa olsun bir gün bahar kışa üstün ge­lecek. Her ne olursa olsun Taksim 2013 halkların hafızasında kazın­mış olarak kalacak.
Jacob Rogozinski

Somut olarak bir ayaklanma biçimini taşıyan garip deney, varlığını sürdürmekte ve gelecek günlerde, haftalarda, hatta aylarda da sürdü­receğini göstermektedir. İnsanlar, sokağa çıkmanın zor olmadığını anladılar. Birlikten güç doğduğunu, ve büyük kitlesel güç karşısında iktidarların sarsıldığını gördüler. Bununla birlikte, umulur ki düşün­meye başladılar. Politik düşünce, neyin istendiğini formüle etmek­tir.
Ahmet Soysal

Protestoları Müslüman sessiz çoğunluk tarafından desteklenen İslamcı otoriter düzene karşı seküler sivil toplumun ayaklanması olarak sınırlandırmamak elzem­dir: resmi karmaşıklaştıran şey protestoların anti-kapitalist tepki­sidir (kamusal alanın özelleştirilmesi) –Türk protestolarının temel ekseni, otoriter İslamcılık ile kamusal alanın serbest piyasacı özelleş­tirilmesi arasındaki bağdır. Bu bağ, Türkiye konusunu çok ilginç ve etki alanı geniş bir hale getiriyor.
Slavoj Zizek

Eğitimli gençlik kendisini tarihsel bir ayaklanmanın diğer potansiyel aktör­lerine yaklaştıran yolu yaratmalıdır. Kendi toplumsal varoluşunun ötesinde hareketinin coşkusunu taşımalıdır. Geniş halk kitlelerinin yanında yaşamanın ve yeni politikanın pratik buluşlarını ve düşün­celerini onlarla paylaşmanın araçlarını bulmalıdır.
Alain Badiou

Bir tek halk düşünür kendini ve tek başına kendine doğru yürür.
Jean-Luc Nancy

Gezi’deki insan nedir, kimdir? Bu ortaklığın maddesini ve ru­hunu nasıl düşünmeli?
Şimdilik kesin olan tek bir şey var: bu insan, bu madde, bu ruh neo-liberal kapitalizmin dünyasındaki insan, madde, ruh değil. O halde çekinmeden söylenmeli: şimdi bizim görevimiz gelmek­te olan bu insana, bu maddeye, bu ruha yer açmak. Onların birlikte vuku buluşunu/yer alışını düşünmek ve gerçekleştirmek. Yeni bir özgürlük rotası, yeni bir demokrasi haritası çizmek…Türkiye’yi sarsan 15 gün!
Gezi Direnişi ilerleyen yıllarda böyle anılacak!
Futbol maçlarında tribünlere kulağınızı verdiğinizde dipten gelen dalgayı hissedersiniz! Bu da sarsıntının etkisini göstermek için kafi olacaktır. Hakkında milyonlarca tweet atılan, yüzlerce sayfa yazılan, daha hadiseler sıcakken bile kitapları yayımlanan Gezi Direnişi için, gelecek zaman kim bilir nelere gebe. Çok şey söylenecek üstüne ve şimdiden söylenmeye başlandı bile. Ama tuhaf bir çelişkiyi de içinde barındırıyor bu durum. Demek istediğim, yayımlanan kitapların sayısı onu aşalı çok oldu, ama bunların büyük kısmı ‘ağaç katli’nden öteye geçebilmiş değil. Şıpınişi bir araya getirilmiş kitaplar, çözünürlüğü kötü ve kimin çektiği belirtilmemiş (nedense anonimleşmiş) fotoğraflar, twitterdan alınmış cümleler, çizimler vesaireden oluşuyor. Haliyle Gezi Direnişi’ne dair hiçbir şey söylemedikleri gibi, ‘ruha’ aykırı bir şekilde hareket ediyorlar! Neyse ki, arada insanı umutlandıran, en önemlisi zihin açan yayınlar da var. Bunların başında MonoKL 0 sayısı geliyor.
Volkan Çelebi ve Ahmet Soysal, daha direniş sırasında ‘Uluslararası İmza Kampanyası’ başlatmış ve polis şiddetine karşı bir çağrıda bulunmuştu. Dünyaca ünlü filozoflar buna imzayla destek olmuş ve görüşlerini de bildirmişlerdi… Bu kolektif yayında tekrar bir araya gelerek Gezi Direnişi’nin düşünsel, sosyolojik arkaplanını sorguluyorlar. Geçmiş örneklerle ve Türkiye’deki dinamiklerle birlikte direnişi, gençleri, destan yazan kahraman polisin temsil ettiklerini, iktidarı ve konuyla ilgili her şeli masaya yatırıyorlar. Alain Badiou, “yaşasın gelecek politikanın dünyadaki yeni yurdunun yaradılışı!” diyerek selam verirken, Zizek, yüzeyin altındaki derin huzursuzluğun ne olduğunu irdeliyor ve küresel bir protestonun habercisi olabilme ihtimalini düşünmek gerektiğini sorguluyor. Sadece onlar mı? Volkan Çelebi, Ahmet Soysal, Işık Ergüden, Jean-Luc Nancy, Bernard Stiegler, Gökbörü Sarp Tanyıldız, Gökhan Kodalak, Jacob Rogozinski gibi akademisyen ve felsefeciler de birbirinden önemli yazı ve tespitleriyle meselenin sadece ‘ağaç’tan ibaret olmadığını ispatlıyorlar!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 304
Yayın Tarihi 2013
Yazar Kolektif
Diğer
Yurt Dışı Satış Var
Stok Kodu KMONOKL59092
Direnişi Düşünmek - 2013 Taksim Gezi Olayları-Kolektif Yorumları
Direnişi Düşünmek - 2013 Taksim Gezi Olayları-Kolektif
Çok İyi
(0)
Çok İyi (0)
%0
İyi
(0)
İyi (0)
%0
Ne İyi / Ne Kötü
(0)
Ne İyi / Ne Kötü (0)
%0
Kötü
(0)
Kötü (0)
%0
Çok Kötü
(0)
Çok Kötü (0)
%0
Ortalama Puan
Henüz Puanlanmamış
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Ulusların Düşüşü - Daron Acemoğlu ve James A. Robinson
Kayıp Sicil - Erdoğan’ın Çalınan Dosyası - Soner Yalçın
Mahrem Gizli Belgelerde Türkiye’nin Sırları - Barış Pehlivan
Paganizm-I - Erhan Altunay
%20
44,00 TL 35,20 TL
%40
32,00 TL 19,20 TL
%40
32,00 TL 19,20 TL
%40
38,00 TL 22,80 TL
Satıcı
merkezkitabevi 9,6
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Yorumlar
(52)
(28)
(10)
(3)
Boyut Normal Boy Normal Boy Normal Boy Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 496 412 460 376
Yayın Tarihi 2016 2016 2015 2017
Yazar Daron Acemoğlu Soner Yalçın Barış Pehlivan Erhan Altunay
Basım Dili - - - Türkçe
Başa dön