Genel kültür kitapları ile birbirinden farklı pek çok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Farklı disiplinlere ait oldukça geniş bir genel kültür kitaplığı bulunuyor. Tarih, coğrafya, bilim, edebiyat, mühendislik, ekonomi, tıp, sanat, el işi de dahil hemen her alana yönelik kitaplar bulabilirsiniz. Genel kültür kitapları geçmişe, bugüne ve geleceğe yönelik bilgiler içerebiliyor. Farklı yazar ve yayınevleri aracılığı ile sizlere ulaşan bu bilgi kaynakları arasından merak ettiğiniz ve ilginizi çeken konulara yönelik olanları satın alabilirsiniz.

Genel Kültür Kitaplarında Ne Tür Bilgiler Yer Alıyor?

Son derece geniş bir konu ve tema çeşitliliğine sahip olan genel kültür kitapları farklı alt kategorilere ayrılıyor. Genel kültür kitapları kategorisine giren eserler de bu bakımdan oldukça fazla seçenek sunuyor. Sanat, tarih, bilim gibi disiplinlere ait kitaplar kendi içerisinde alt dallara ayrılıyor. Örneğin; sanat alanında tiyatro, resim, sinema gibi sanat dalları ve bunların altında da daha spesifik alt başlıklar bulunuyor. Ünlü yazarlar, yıllara meydan okuyan klasik eserler, kült kategorisindeki roman ve şiirler, yerel bilgiler, popüler kültür içerikleri, ülkelerin sınırlarını aşan bilimsel bilgiler şeklinde uzun bir liste bulunuyor. Bunlar hakkında “hap bilgiler” ve “başlangıç seviyesindekiler” türevi derleme kaynaklar bulunabiliyor. Örneğin, bilim alanında bilime yön veren önemli kişiler, bu kişilerin icat ve keşiflerini içeren kitapları tercih edebilirsiniz. Dünya tarihine yön veren ünlü kişileri anlatan kitapları ya da mitolojik tanrıları ve mitlerini anlatan kitapları da ilgi alanınıza göre tercih edebilirsiniz. Bu tür derleme genel kültür kitaplarının yanı sıra hemen herkes tarafından bilinen karakter, olay, bilimsel veri, önemli figür ve genel geçer bilgilerin temel kaynaklarına da yönelebilirsiniz. Örneğin, önemli Fransız şairleri içeren dizin biçimli kitapları ya da doğrudan bu şairlerin kitaplarını satın alabilirsiniz.

Genel Kültür Kitaplarının Özellikleri Neler?

Genel kültür alanının belli net bir çerçevesi bulunmamakla birlikte bu terim genele hitap eden ve geniş kitlelerce bilinen bilgileri ifade etmek için yaygın biçimde kullanılıyor. Örneğin, “Su kaç derecede kaynar?” ya da “Mozart kimdir? gibi sorular ve yanıtları genel kültür altında yer alıyor. Bu kitaplar sayesinde okur, dünya ve yaşadığı coğrafya hakkında bilgi sahibi oluyor, dünyaya yön veren figürleri ve bu kişilerin neler yaptığını öğreniyor, bilgilerin üzerine yenilerini ekleme olanağına sahip oluyor. Genel kültür kitapları, araştırma ve inceleme yapmak isteyenlere katkı da sağlıyor. Bir bilgiyi öğrenmiş olmak, onu bulmak için uğraşmak yerine üzerine yeni veri ve bilgiler eklemeye olanak tanıyor. Genel kültür kitapları ayrıca popüler kültürün şekillenmesine de dolaylı yoldan katkı sağlıyor.

Kitap Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Genel kültür kitaplarının fazla olması, doğru kaynaklara yönelme gerekliliğini doğurabiliyor. Bu sebeple ilgi duyduğunuz ve merak ettiğiniz konuları içeren kitapları önceliklendirmelisiniz. Sosyal bilimlerden fen bilimlerine kadar hemen her alana yayılan genel kültür kitapları arasından seçim yaparken konu ve temanın yanı sıra yazar, yayınevi ve kitabın biçimsel özelliklerini de hesaba katabilirsiniz. Örneğin, derleme bir kitabın sevdiğiniz yazarın kaleminden veya editörün gözleminden çıkanını tercih edebilir, takip ettiğiniz yayınevinden çıkanı satın alabilirsiniz. Cep boy, büyük boy, kitapçık ve orta boy gibi tasarımlarla satışa sunulan kitaplardan dizaynını beğendiklerinize de yönelebilirsiniz. Örneğin, seyahate giderken yanınızda bulunduracaksanız cep boy kitaplar işlevseldir. Yerli ve yabancı yazarlara ait kitapların baskı yılına dikkat edebilir ya da kitapları orijinal basım dilinde okumak isteyebilirsiniz. Size keyifli bir okuma vadeden, istediğiniz bilgiyi en doğru biçimde almanızı sağlayacak genel kütür kitaplarını tercih etmeye özen göstermelisiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Genel Kültür Kitap

3.010 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Yazar A-Z
 4. Okuma Listeleri
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Markalar A-Z
  1. Ekin Basım Yayın Güncel Genel Konular
  2. İletişim Yayınevi Güncel Genel Konular
  3. Destek Yayınları Güncel Genel Konular
  4. Kaynak Yayınları Güncel Genel Konular
  5. İnkılap Kitabevi Güncel Genel Konular
  6. Ensar Neşriyat Güncel Genel Konular
  7. Akaşa Yayınları Güncel Genel Konular
  8. Kaknüs Yayınları Güncel Genel Konular
  9. TÜBİTAK Yayınları Güncel Genel Konular
  10. Alfa Yayınları Güncel Genel Konular
  11. Ütopya Yayınevi Güncel Genel Konular
  12. Kök Yayınevi Güncel Genel Konular
  13. Ayrıntı Yayınları Güncel Genel Konular
  14. Yapı Kredi Yayınları Güncel Genel Konular
  15. Çizgi Kitabevi Yayınları Güncel Genel Konular
  16. Yordam Kitap Güncel Genel Konular
  17. Metis Yayınları Güncel Genel Konular
  18. Nobel Akademik Yayıncılık Güncel Genel Konular
  19. Doğan Kitap Güncel Genel Konular
  20. Cinius Yayınları Güncel Genel Konular
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9958
Başa dön