ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Kurşun Kalem Edebiyat Dergisi
Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 2019

Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 2019

Kurşun Kalem Edebiyat Dergisi
%20 indirim 15,84 TL 12,67 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/10004/15018811
Kurşun Kalem Üç Aylık Edebiyat Dergisi Sayı: 51 Ocak - Şubat - Mart 2019

Editörden
Merhaba

Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikle, Kurşun Kalem edebiyat dergisinin onuncu yılını kutladık. Dergimize yazan, yaşatan tüm sanatçılara teşekkür ederiz.

Bu sayımızın gündem dosyası "Sanatta Yaratıcılık." Bilim adamlarına göre yaratıcılık kendiliğinden gelmez. Farklı düşünmek, sorunlara empati yapmak, bir şeyi dert ederek araştırmak, farklı kültürleri öğrenmek, yaratmak için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre olağan dışı ve beklenmedik olayları bire bir yaşamak, doğada gezinmek, çevre değişikliği, kitap okumak ve yeni düşünceler yaratıcılığı tetikliyor... Arşiv niteliği taşıyan "Sanatta Yaratıcılık" dosyamızı Özge Sönmez hazırladı. Yusuf Alper "Yaratıcı-Sanatçı Psikodinamiği ve Şiir"i inceledi. "Çağdaş Sanat Bağlamında Yaratıcı Düşünce"yi Yur-dagül K. Gündüz, Hülya Nutku ise "Sanat ve Yaratıcılık"ı yazdılar.

Nigar Pösteki yazısında "Film bir yönetmenin düşüdür. Bu düşü gerçeklik yaratmıştır. Ancak onu öykü, çekim, kurgu aşamaları ile or-taya koyan, görünür kılan yönetmendir. Bu nedenle de filmin sahibi olarak nitelendirilir. Bir yaratıcı yönetmen, sanatçı olduğu kadar lider konumundadır. Çünkü film yapmak bir ekip işidir. Film yönetmene aittir, sonsöz yönetmenindir ama filmin yaratıcısı tek başına yönetmen değildir. Bu nedenle de sinema hem öznel hem kolektif olarak ya-ratılan bir sanattır."a dikkat çekti. "Sinemayı sanat yapan vazgeçilmez ögelerdendir yaratıcılık. Sinemanın varoluşu yaratıcılığın ta kendisinden doğar" diyen Mustafa Bal "Yaratıcı Yönetmenin Fransızca Tanımı 'Auteur' ve Sinemaya Tanrısal Bakış"ı inceledi.

"Roman ve Yaratıcılık" başlıklı yazısında Semiramis Yağcıoğlu birçok yapıttan örneklerle romanda yaratıcılığı okurlara sunuyor. Hidayet Karakuş "Yaratıcılık Yazarken Ortaya Çıkar" başlıklı yazısında "Yaratıcılık, sorumluluktur; sorumluluksa yazarı, yaratıcı olmaya götürür" diyerek disiplinli çalışmaya dikkat çekiyor. Feyza Hepçilingirler "Taşın İçinde Bir Şey Yok", Jale Sancak "Çerçevenin Dışına Çıkmak, Yaratıcılık", Zafer Doruk "Bir Öykü Yaratmak", Gönül Çatalcalı "Romanda Yaratıcılık", Hüseyin Yurttaş "Şiirde Yaratıcılık"ı yazarken, Nezihe Altuğ da "Nedir Hepimizin Derdi? Biçim Mi? Yoksa 'Merkezi Fantazi' Mi?"yi irdeledi.

Aytül Akal "Çocuk Öykülerinde Yaratıcılık Ne Yazalım, Niye Yazalım, Nasıl Yazalım?", Nevzat Süer Sezgin "Çocuk Edebiyatında Yaratıcılık", Ayça Avcı "Müzik ve Yaratıcılık", Merve Güven "Bilim ve Sanatın Yaratıcı Ortaklığı Veri Sanatı" Esi Ofli ise "Grafik Tasarım ve Yaratıcılık" hakkındaki yazıları ile yer aldılar gündem dosyamızda.

Bu Sayımızda Şairin Yirmi Dört Saati köşemizin iki konuk yazarı var. Hüseyin Yurttaş ve Emel İrtem. "Ayhan Can'a Mektuplar" dosyamızı Oğuz Tümbaş hazırladı. Ahmet Özer, Ahmet Günbaş, Atila Er, Oğuz Tümbaş, Y. Bekir Yurdakul’un mektuplarını, Hasan Devrim’in ise Ayhan Can’a ithaf ettiği şiiri okuyabilirsiniz.

Yer darlığı nedeniyle, dergimizde yer alan birçok yazı, öykü ve şiirlere sunuda yer veremedim. Her zaman olduğu gibi yine dopdolu bir Kurşun Kalem okuyacaksınız. Yeni sayıda görüşmek üzere, sevgiyle.

- Mine Ömer

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 124
Türü Edebiyat Dergileri
Yayın Tarihi 2019
Yazar Kolektif
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000ON886
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Ot Dergi Sayı: 103 Ekim 2021
OT Dergi Sayı: 85 Mart 2020
Ot Dergi Sayı: 101 Ağustos 2021
Burda Hobi Bluzlar
%35
14,00 TL 9,10 TL
%34
10,00 TL 6,60 TL
%35
14,00 TL 9,10 TL
14,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Doğan Burda 9,8
Değerlendirmeler
(3)
(26)
(20)
(22)
Sayfa Sayısı 48 48 48 100
Yayın Tarihi 2021 2020 2021 2020
Cilt Durumu - Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Başa dön