Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Matilda - Roald Dahl

Can Çocuk Yayınları
104,00 TL %61
40,85 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (75)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

68,40 TL
72,80 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/9914/9927
Matilda - Roald Dahl

1990 yılında hayata veda eden dünyaca ünlü çocuk edebiyatı yazarı Roald Dahl'ın Charlie'nin Çikolata Fabrikası ile birlikte en bilinen ve sevilen eserlerinden biri olan Matilda, olağanüstü özellikleri olan bir kız çocuğunun ailesi ve çevresiyle olan ilişkilerini eksenine alıyor. Henüz üç yaşında küçük bir çocukken evdeki gazete ve dergileri inceleyerek okumayı kendi kendine öğrenen Matilda, dört yaşına geldiğinde köy kütüphanesinde tüm kitapları bitirir. Buna rağmen annesi ve babası Matilda'nın bir baş belası olduğu konusunda hemfikirdir.

Matilda'nın Aile Hayatı

Matilda zaman içerisinde anne ve babasının yalnızca televizyon izlemekle ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgilendiklerini fark eder ve onları cezalandırmaya karar verir. Ailesi ve babası ona her kötü davrandığında bir şekilde onlara karşılık verecektir. Bir takım olağanüstü güçleri olduğunu fark eden Matilda'ya bu gücü, yalnızca ailesi ile olan ilişkilerinde değil okuldaki yaşantısında da yardımcı olacaktır. 

Kitap bir eleştiri ile başlar. Çocukları sorunlu bir kişi olsa bile onların harika insanlar olduklarını düşünen anne babalara yönelik eleştiriden sonra bundan daha kötüsünün çocuklarına hiç ilgi göstermeyen ana babalar olduğu savunulur. Matilda'nın anne ve babası Bay ve Bayan Wormwood çocuklarına ilgi göstermeyen ebeveynlerdendir. Matilda dışında Michael adında bir de oğulları olan Wormwood çifti, oğullarına karşı oldukça ilgili olmalarına rağmen kızlarıyla olan ilişkileri oldukça kötüydü. Matilda'ya ilgi göstermek bir yana onu sürekli aşağılarlar ve onu koparıp atılması gereken bir kabuk olarak görürler. 

Matilda'nın Kitap Sevgisi 

Matilda ise anne ve babasının bu tutumu karşısında öfkelenir. Sürekli cahil ve aptal olduğunu söylenir. Matilda ise aslında öyle olmadığını bilir. Romanın temel kurgusu aile içi çatışmalara dayanır. Ailesi tarafından aşağılanan Matilda, köy kitaplığındaki kitaplarla yeni dünyalarla tanışır. Burada Charles Dickens'tan Jane Austen'a, Ernest Hemingway'den William Faulkner's ve George Orwell'a kadar pek çok yazarla tanışır. Matilda'nın kitap sevgisi, çocuk okurlara kitap okumayı sevdirecek bir özelliktir.

Matilda'nın Okul Hayatı

Matilda okula başladığında ise iyi kalpli ve son derece ilgili bir öğretmen olan Bayan Honey ile tanışır. Başöğretmen Bayan Trunchbull ise oldukça sert, otoriter ve despot biridir.  Bayan Honey, Matilda'nın sınıfındaki yaşıtlarından ileri bir seviyede olduğunu ve ondaki olağanüstülüğü fark eder.  Bu konuda anne ve babasıyla görüşür. Ancak Wormwood'ların kitap okumaya önem vermeyen ve kitap okumakla para kazanılmayacağını savunan görüşleri nedeniyle bu görüşmeden de bir sonuç alamaz.

Hangi Yaş Grubu Okuyabilir?

Bir çocuk romanı olan ama temelde büyük küçük pek çok insana hitap eden Matilda'nın hikayesinde karakterler ve aile ilişkileri ideal değildir. Matilda tüm karakterlerinin iyi olduğu bir kitap değildir ama hayat da böyledir. Tıpkı gerçek yaşamdaki gibi Matilda'nın hikayesinde de iyiler ve kötüler vardır. Aile ilişkileri, anne ve babanın çocukları ile olan ilişkisi de iyi değildir; gerçek hayatta da aile ilişkileri iyi olmayan, sorunlu ailelere sahip olan pek çok çocuk vardır. Bu anlamda Matilda'nın olağanüstü bir takım özellikleri olmasına rağmen Matilda'nın gerçek hayata yakın bir kurguya sahip olduğu söylenebilir.

Diğer yandan Roald Dahl, kitapta iyi karakterleri yüceltilirken, kötü karakterleri yermektedir. İyiler ve kötüler ayrılmıştır. Bu yüzden çocuğun aklını karıştırıcak, onları kötülüğe ve kötüye özendirecek herhangi bir unsura kitabın kurgusu dahilinde yer verilmemiştir.  Bu nedenle kitap olay örgüsü ve kurgusuyla sekiz, dokuz, on ve on bir yaşındaki çocuklara yöneliktir. 

1996 yılında beyazperdeye de aktarılan Matilda - Roald Dahl'ın çocuk edebiyatı dünyasına kattığı en sevilen ve  klasikleşmiş eserlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. 

 

 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 252
Yaş Grubu 8 - 12 Yaş
Yayın Tarihi 2016
Yazar Roald Dahl
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KCAN419
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön