Tüm dünya tarafından yaklaşık bir asırdır büyük bir keyifle oynanan Monopoly, en çok satılan ve en çok oynanan kutu oyunları arasında zirvede yer alıyor. 8 yaşın üzerindeki herkes tarafından kolaylıkla oynanabilen ve aynı zamanda ticaret gibi strateji gerektiren oyun, emlak devi olma yolunda ilerleme senaryosu ile arkadaş ya da aile toplantılarını eğlenceli bir hale getiriyor. Yatırım odaklı bir oyun olan Monopoly, arsa alma, ev yapma ya da otel kurma gibi aksiyonları ile adeta gerçek hayatın başarılı bir simülasyonunu yansıtıyor. Monopoly doları da denilen Monopoly parası ile oynanan oyun, oynayanların stratejileri doğrultusunda uzun saatler boyunca kesintisiz bir eğlence vadediyor.

114 ülkede aktif bir şekilde oynanan ve tam 47 farklı dile çevrilen oyunun yaklaşık 1 milyar insan tarafından en az bir kez deneyimlendiği tahmin ediliyor. Yaklaşık doksan yıldır var olan oyun, 2007 yılında uzaya gönderildi, II. Dünya Savaşı’nda Almanya’daki esir kamplarında bile oynandı. 2008 yılında yapılan etkinliklerde dünyanın dört bir yanından gelen 3000 kişi tarafından aynı anda oynandı, oyun hakkında yapılan belgesel Emmy Ödülü’ne layık görüldü. Tüm dünya tarafından benimsenen, kutu oyunları denildiğinde akla ilk gelen ve ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde oynanan Monopoly, her yaştan insanın beğenisini toplamaya devam ediyor.

Monopoly Nasıl Oynanır?

İlk bakışta karmaşık bir yapıya sahip olduğu düşünülen Monopoly, zannedilenin aksine oldukça basit bir kurguya sahip bulunuyor. En az iki, en fazla sekiz kişiyle oynanabilen bu oyunda öncelikle katılımcılara Monopoly parası dağıtılıyor, ardından zar aracılığıyla aksiyon başlıyor. Herkesin bir piyon belirlediği oyunda sırayla piyonlar hareket ettiriliyor.

Sıranın geldiği katılımcı iki zar atıyor, piyonunu zarların toplamı kadar ilerletiyor. Sahipsiz arsalara denk gelen katılımcı eğer isterse o arsayı satın alıyor, arsanın değeri kadar parayı bankaya ödeyerek tapu alıyor. Eğer piyon önceden sahipli bir arsa üzerine gelirse, o arsanın kira bedeli arsa sahibine ödeniyor. Sonrasında sahip olunan arsaların üzerine ev ya da otel dikilerek kazanç artırılabiliyor. Sonuç olarak emlak zengini olan, oyunun galibi oluyor.

Temel pratikleri yukarıdaki gibi olan oyunda elbette ki bazı detaylar da bulunuyor. Arsaların yanı sıra kamu kuruluşları, otopark, kodes gibi alanların da olduğu oyunda aynı zamanda ipotek, ihale, mülk ticareti gibi durumlar da olabiliyor. Parası biten katılımcı evlerini ya da otellerini satışa çıkarabiliyor ya da ipotek ettirebiliyor. Otel satışlarında alış bedelinin yarısı ile 4 ev bedeli alınıyor. Ev satışlarında alış fiyatının yarısı uygulanıyor. Mülklerin ipotek edilmesinde öncelikle arsalardaki mülkler yarı fiyatına bankaya satılıyor. Ardından tapu senedinin arkasında yer alan ipotek bedelleri bankadan tahsil ediliyor. Böylelikle kazanç elde etmek ve varlığı devam ettirebilmek için yeni şanslar elde edilmiş oluyor.

Monopoly Oyun Çeşitleri

1935 yılında patenti alınmış olan Monopoly, ilk çıktığı bugünkü klasik senaryosunun yanı sıra yıllar içinde farklı alternatifler de sunuyor. Klasik Monopoly’nin dışında dijital bankacılık içeren alternatif, Türkiye simülasyonu, Monopoly Milyoner, Monopoly Junior, Monopoly Gamer, Monopoly Dünya Şehirleri, My Monopoly, Monopoly Empire, Monopoly Piyon Çılgınlığı ve Monopoly Junior Party gibi seçenekler sunan Hasbro, tüm dünya tarafından yıllardır oynanan bu oyuna farklılıklar da getiriyor. Klasikleşmiş Monopoly’de kullanılan kâğıt paraların yerine mekanik bir banka ünitesi sunan Monopoly Dijital Bankacılık ile dijital çağa ayak uyduruluyor, Monopoly Türkiye ile oyun ülkemizin şehirleri üzerinden oynanıyor, Monopoly Milyoner’de ise 1 milyon değerindeki paraya ilk ulaşan oyunun galibi oluyor. Monopoly Junior ve Monopoly Junior Party alternatifleri ile çocuk odaklı, basitleştirilmiş bir simülasyon sunan Hasbro, Monopoly Empire oyunuyla da global markaları kullanıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Monopoly Hobi Kutu Oyunları

47 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 47 ürün
DSACategoryId/60003054/2147483605/1200001/10283/monopoly