Loading interface...
Kategoriler
Ürün, kategori veya marka ara
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Beyaz eşya alırken dikkat edilmesi gerekenler

Beyaz eşya alırken
dikkat edilmesi gerekenler

Beyaz eşya enerji sınıfı bilgilendirmesi

Merak edilenler

Bulaşık makinesi

Bulaşık makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • Satın alacağınız bulaşık makinesinin program sayısı, üründen arzu ettiğiniz performansı almanız için önemlidir. Bu programlar içinde genel olarak ortalama 30 dakika süren kısa program, günlük kullanım için standart program ve çok kirli bulaşıklar için yoğun program bulunur.
 • Bulaşık makinelerinin program sayısı 2 ile 13 arasında değişmektedir. Ayrıca Wi-Fi özelliği bulunan yeni cihazlarda uygulamalar üzerinden yeni program sınıfları indirebilirsiniz. Bulaşık makinesi satın alırken makinenin kaç programlı olduğundan ziyade, modelde yer alan programların yıkama ihtiyacını karşılayacak düzeyde olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Bulaşık makinesi çeşitleri

 • Bulaşık makinesi alırken öncelikle kullanım şekline karar vermek gerekir. Bulaşık makineleri, solo kullanımın yanı sıra ankastre ya da tezgah üstü olarak kullanılabilen modeller içerir.
 • Bulaşık makinelerinin yıkama kapasiteleri, yıkadıkları azami yemek takımı kişi sayısı ile ölçülür. 6 ile 15 kişilik arasında değişen yıkama kapasitesine sahip seçenekler bulunur. En çok tercih edilen 12 kişilik yemek takımı yıkama kapasitesine sahip makineler olsa da ihtiyacınıza uygun daha yüksek ya da düşük kapasiteli ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Teknolojik yeniliklere sahip makineler; kendi kendini temizleyen filtre sistemi, yıkama süresini kısaltma imkanı ve LED göstergeler gibi ek özellikler sunar. Tasarım açısından bakıldığında ise ihtiyaca bağlı olarak ergonomik raf sistemleri ve katlanabilir çatal-bıçak sepetlerine sahip ürünler tercih edilebilir. Mutfağınızın tasarımı ve dekorasyonuna bağlı olarak, beyaz ya da ankastre renklerdeki ürünleri satın alabilirsiniz.

Bulaşık makinesi enerji tüketimi

Bulaşık makinesi kullanmak, elde yıkamaya oranla iki kat daha tasarrufludur. Ortalama bir aile, haftada en az iki kez bulaşık makinesini çalıştırır ve bu aylık enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 8'ine denk gelir. Enerji tasarruflu bir bulaşık makinesi ise %50'ye kadar daha az elektrik kullanmanızı sağlar. Yarım yük fonksiyonu bulunan modeller, makineyi doldurmaya gerek kalmadan daha az su ve elektrik harcayarak çalıştırılabilir.

Buzdolabı

Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • No-frost buzdolaplarında nem ve kar oluşmasının önüne geçmek için çeşitli teknolojiler yer alır. Bu teknolojiler sayesinde dolabınıza koyduğunuz yiyecekler uzun süre tazeliğini korur
 • Buzdolabı almaya karar verdiğinizde önce ölçülere göre tercih yapmalısınız. Örneğin, tek başınıza yaşıyorsanız 60-70 cm genişliğindeki bir buzdolabı ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Kalabalık bir aileyseniz ve yeterli alanınız varsa iki kapılı buzdolapları tercih edilebilir.
 • 60-900 litre hacim aralığında buzdolabı çeşitleri bulunmaktadır. Ortalama bir aile için ideal hacim 450-600 litredir.
 • İleri teknoloji kullanan buzdolapları, antibakteriyel yüzeyleri ile gıdaları normalde olduğundan daha uzun bir süre boyunca taze tutar, koku yapmalarını engeller. Buzdolabı üreticileri tarafından farklı adlarla da sunulan iyonizer teknolojisi, bakteri oluşumuna engel olur.
 • Bakteri filtresi: Hava filtresi mantığı ile çalışan bu filtre, buzdolabında havada bakterilerin gelişmesine sebep olan tanecikleri filtreleyerek bakteri oluşumunu başlamadan önler. Böylece kötü kokunun ve yiyeceklerin bozulmasının önüne geçilir.

Buzdolabı çeşitleri

Buzdolapları hacim ve teknik özelliklerine göre beşe ayrılır:

Tek kapılı

Ortalama beş raf bulundurur. Dondurucu, soğutucunun içinde olduğundan enerji verimi düşüktür. Yeterli alanınız yoksa tezgah altına sığan modelleri de tercih edebilirsiniz.

Çift kapılı

Dondurucu ve soğutucu için iki ayrı kapı bulundurur ve genelde tek kapılı modellere göre daha büyüktür. Çift kapılı olarak üretilen kombi tipi ve gardırop tipi gibi modeller vardır.

Kombi tipi

Normalden farklı olarak dondurucu altta, soğutucu üsttedir. Aşağıdaki bölmelere ulaşmak için eğilmenize gerek kalmaz.

Gardırop tipi

Soğutucu hacmi genelde daha büyüktür ve yan yana iki kapı bulundurur. Fazladan raf ve hacme sahip olduğu için kalabalık ailelere önerilir.

Joker buzdolabı

Sahip olduğu teknolojiyle dondurucu ve soğutucu kısmını istediğiniz bölümlere ayarlamanıza imkan verir.

Buzdolabı enerji tüketimi

Elektrik tüketiminin en önemli olduğu beyaz eşya buzdolabıdır. Kesintisiz çalışacak bir cihaz için elektrik sarfiyatı çok önemlidir. Büyük kapasiteli buzdolapları doğal olarak daha fazla enerji harcar. Çevreyi korumak ve düşük enerji harcamak için buzdolabında enerji tasarruflu ürünler tercih edilmelidir.

Çamaşır makinesi

Çamaşır makinesi alırken nelere dikkat Edilmelidir?

 • Özelliklerine ve sağladığı faydalara göre çeşitli modelleri bulunan çamaşır makineleri, marka ve teknik özelliklerine göre farklı fiyat seçenekleriyle satışa sunulur.
 • Çok programlı çamaşır makinelerinin hem deterjan miktarını hem de çamaşırınızın hassasiyet durumuna göre sıkma devri ayarlama özelliği bulunur. Böylece yıpratmayan ve tamamen temizlenmiş olan çamaşırlar, hem dayanıklılığını hem de renklerini uzun süre korumuş olur.
 • Bununla birlikte büyük nevresimler, yatak örtüleri, havlular gibi kalın ve hacimli ürünleri yıkamak için yüksek devirle sıkma işlemini gerçekleştiren modeller arasından bir tercih yapmalısınız.

Çamaşır makinesi çeşitleri

 • Çamaşır makinesinin fiyatını belirleyen özelliklerden ilki hacmidir. İhtiyacınıza göre 5 ile 17 kg arasında seçim yapabilirsiniz. Küçük aileler için 5 kilo, daha kalabalık ve daha sık yıkama yapan aileler için 9 kilo ve üzeri hacimli makineler idealdir.
 • Hacmi kadar yıkama programlarının çeşitliliği de fiyatı etkiler. Önemli olan yıkama sıklığı ve hangi programları kullanacağınızı belirlemenizdir.
 • Hacim ve program dışında, makinenin sunduğu teknolojik yenilikler de önemlidir. Yüksek özelliklere sahip bir çamaşır makinesi hassas ya da hızlı yıkamanın yanında çitileme. dövme, buhar, kırışıklık önleme gibi ek özellikler sunar. Dijital ekranı sayesinde hangi programın kaç dakikada biteceğini ya da çamaşır hassaslığına göre kaç devirde kullanmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Su ve elektrik tüketiminin düşük olması da ürünün fiyatına etki eden bir diğer özelliktir.
 • Ayrıca kurutma makinesi işlevi de sunan çamaşır makinelerinden de satın alabilirsiniz.

Çamaşır makinesi enerji tüketimi

Ortalama bir aile haftada en az iki kez çamaşır makinesini çalıştırır ve bu aylık enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 10'u demektir.Çamaşır makineleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri tercih edeceğiniz çamaşır makinesinin ne kadar az enerji tükettiğidir.

Kurutma makinesi

Kurutma makinesi alırken nelere dikkat edilmelidir?

 • NSF sertifikasına sahip kurutma makineleri ev içinde yaşayan bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. Bu sertifikaya sahip çamaşır kurutma makineleri çamaşırlarınızın makineden çok daha hijyenik ve güvenli çıkmasına yardımcı olur. Sertifikaya göre standartları karşılayan makinelerin bakterilerin yüzde 99,9’unu yok ettiği gözlemlenmiştir.
 • Eğer eviniz çok kalabalık değilse ve büyük kapasiteli makineleri her seferinde çalıştırmak istemiyorsanız, akıllı nem sensörüne sahip makineleri tercih edebilirsiniz. Böylece çamaşırlarınız için en uygun olan süreyi ve kuruluk derecesini ayarlayabilirsiniz.
 • Yer tasarrufu sağlamak için çamaşır ve kurutma makinelerinizi özel aparatlar kullanarak üst üste koyabilirsiniz. Bunun için her iki makinenin aynı marka tarafından üretilmiş olmasına gerek yoktur.

Kurutma makinesi çeşitleri

 • Son yıllarda çıkan akıllı çamaşır kurutma makineleri çamaşırların ağırlığına göre enerji harcar. Bu şekilde ev ekonomisine katkı sağlar.
 • Çamaşır makinelerinde olduğu gibi kurutma makineleri de belli bir kapasiteye sahiptir.
 • Kurutma makinelerinin kapasiteleri 7 ile 12 kg arasında değişmektedir. Yıkama ve kurutmayı bir arada sunan modeller ise çoğunlukla 9 kg yıkama ve 6 kg kurutma kapasitesine sahiptir.

Kurutma makinesi nasıl kullanılır?

 • Makinenizin uzun yıllar sorunsuz ve verimli çalışmasını istiyorsanız, kullanım esnasında bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle seçeceğiniz program, kumaş türüne uygun olmalıdır.
 • Kurutma makinelerinin içinde bir filtre bulunur. Kurutma sırasında çamaşırlardan çıkan tüy ve pamuk gibi şeyleri toplayan bu filtreyi her kullanımdan sonra tıkanmaması için temizlemeniz gerekir.
 • Ayrıca makinenin sol üst bölümünde bir su tankı yer alır. Her kullanımın ardından bu su tankını da boşaltmanız gerekir. Suyu boşaltırken fişin çekili olduğundan emin olmalısınız.
Başa dön