Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Üretme Tüket - Ali Ekber Yıldırım

Sia Kitap
110,00 TL %34
72,53 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (30)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

73,92 TL
72,80 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196011/9940
Üretme Tüket - Ali Ekber Yıldırım

Tüm dünyada baş gösteren tüketim çılgınlığının, ülkemizdeki yansımalarının yaşatacağı kabusu öngören Ali Ekber Yıldırım, yıllardır gazete köşesinden yaptığı uyarıları bir kitap halinde okuyucularına sunuyor. Bir zamanlar tarım ürünleri üretiminde kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri olan Türkiye'nin son yıllarda bu konumunu nasıl kaybettiği en ince ayrıntısına kadar irdeleniyor. Ali Ekber Yıldırım'ın kaleme aldığı Üretme Tüket kitabı, tarım alanında yaşanan olumsuzlukların hepsini en ince detaylarıyla anlatan, nokta tespitlerle çağdaş çözümler bulan bir mücadeleyi aktarıyor. 

Üretme Felsefesi Nedir?

Yerli tohum hazinesinin değerli olduğu zamanların kıymeti bilinmediği için, bugünlerde kaygı ile tüketilen birçok gıda ürünüyle karşılaşılıyor. Genetiği ile oynanan tohum endüstrisinin adeta deney fareleri olunan bu zamanlarda, binlerce yıllık milli tohumlar elimizden yok olup gidiyor. Bundan ders alınmadığı gibi, ithalat çılgınlığı ile tarım sektörüne öldürücü darbe vuruluyor. Üretmek yerini her geçen gün milyonlarca dolarlık ithalat yapan yeni firmalara bırakıyor. Köylerde aileler dağılırken, genç neslin bu kaotik ortamda tarım aklının ucundan bile geçmiyor.

Üretme Tüket - Ali Ekber Yıldırım kitabında üretme felsefesinin Türkiye'yi kurtaracak en önemli can simidi olduğunun altı kalın kalın çiziliyor. Uygulanan yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçi ile tüketici arasında oluşan rant öbekleri yeni zenginler ortaya çıkarıyor. Satılıp imara açılan tarlalar ucuza kapatılıp, fabrika veya diğer alanlara dönüşürken köyden şehirlere hızlı bir göç oluşuyor. Tarımı ve kırsalı bekleyen tehlikelerin de altını çizen kitapta, üretici olma özelliğini yitirerek tüketici konumuna geçen kırsal kesim ele alınıyor. Bugün köylerde, kırsalda çiftçiler üretimden çekiliyor. Yani üretim yapması beklenen kırsal kesim de büyük şehirlerde yaşayanlar gibi tüketici konumuna geliyor. Sonuçları itibarı ile uzun yıllar ülkemizi olumsuz etkileyecek bu gidişata yazar nokta atışı çözümler sunuyor. Üretim ve tüketim arasındaki dengesizliğin ancak uygulanacak doğru tarım politikaları ile aşılacağına dair somut tespitler sunan Ali Ekber Yıldırım okuyucularını düşündürmeyi başarıyor.

Kayıtsız kalınmayacak kadar herkesi ilgilendiren bu felsefe, gelecek kuşaklara gönül rahatlığı ile bırakılacak bir ülkenin de şifresini oluşturuyor. Uzun yıllar üretiminde birinci olduğumuz fındık, incir gibi tarım ürünlerinin yanı sıra dünyada ilk sıralarda olduğumuz birçok tarım ürünü çok sayıda ülkenin erişemediği bir hayali içeriyor. Türkiye, tarımdan zenginlik üretip bundan faydalanmak yerine adeta başka ülkeleri zengin eden ithalat adımlarıyla üretimi ve üreticiyi yok ediyor. Lütuf olarak sunulmuş bu zengin topraklar, hepimize yetecek ve ihraç ederek gelir oluşturulabilecek birçok tarım ürününü yetiştirme olanağı sağlıyor. Üretmenin refahın anahtarı olacak tek çözüm olduğunu yazar Ali Ekber Yıldırım, Üretme Tüket isimli kitabında geniş deneyimi ile anlatıyor.

Çıkış Yoluna Uzanan Öneriler

Ali Ekber Yıldırım, tespit ettiği birçok sorunun tarım politikalarının doğru uygulanarak aşılacağını, bunların aşılması için birinci önceliğin ithalat çılgınlığını sona erdirerek tarımın girdi maliyetlerinin düşürülmesi olduğunu dile getiren bir araştırmacıdır. Çıkış yolu arayan ve ülkesini seven her birey gibi bir an önce bir şeyler yapmak gerektiğinin heyecanı ile yazılan bu kitap, büyük üretim potansiyelinin yeterince ve doğru değerlendirilip değerlendirilmediği sorusuna da yanıt arıyor. Her satırında, doğru stratejilerle ulusal tarım politikası için kafa yoran yazar, üretim yaparak kazanan bir çiftçi idealinin kazanan bir Türkiye yaratacağını anlatıyor. Çıkış yolu için önerilerde bulunan yazar Üretme Tüket isimli kitabında adeta ulusal bir çağrı yapıyor. Üretme Tüket, son yıllarda konusunda yazılmış en etkin önerileri içeren önemli bir başucu kitabı olma özelliği taşıyor. 


“Üretimden uzaklaştırılan Türkiye, tarımda hemen her ürünü ithal eder duruma geldi. Kendine yeterli olabilecekken tarımda kendi kendini adeta imha ediyor. Bu nedenle ithalat bağımlısı oldu. Tarıma verilen desteklerin, kredilerin de önemli bölümü ithalata, yani başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeye harcanıyor... Türkiye’de yüksek girdi fiyatlarıyla üretim yapan çiftçi, ürününü çoğu zaman maliyetin altında satmak zorunda bırakılıyor. Üreticide ucuz olan tarım ürünü, tüketiciye pahalıya satılıyor. Üretici ile tüketici karşı karşıya getiriliyor. Birileri üreticinin ve tüketicinin üzerinden para kazanıyor. Tarımı ve kırsalı bekleyen en büyük tehlike, üreticilerin bu vasıflarını yitirerek tüketici konumuna geçmeleri. Bugün köylerde, kırsalda çiftçiler üretimden çekiliyor. Şehirdekiler gibi tüketici konumuna geçiyor. Türkiye ne yazık ki bu sürece girdi.”

Tarım ekonomisi konusunda Türkiye’deki otorite isimlerden, ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı çok sayıda ödül alan, araştırmacı gazeteci Ali Ekber Yıldırım, yıllardır köşe yazılarıyla hayvancılığa ve tarıma dair çok önemli sorunlara değinmekte. Bu kitapta da tarımda, gıdada, kırsal yapıda yaşananlarla ilgili bir kesit sunmaya çalışıyor. Kırsaldaki çözülmeyi ve oluşan yeni yapıyı, uygulanan politikaların yarattığı tahribatı, ithalatı, ürün bazında değerlendirmeleri, gıda, GDO, organik tarım, hayvancılık, kooperatifçilik, iklim değişikliğinin etkileri gibi çeşitli konulardaki gelişmeleri yazıyor ve doğru tarım politikalarının nasıl olması gerektiğine işaret ederken ilgili herkesi uyarıyor.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 320
Yayın Tarihi 2020
Yazar Ali Ekber Yıldırım
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000QNHUU
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön