Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bütün Yazıları

Toplumsal Bilinç Yayınları
250,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1501695
Bütün Yazıları

"Çörtüğün İsmet'i Hakkın rahmetine kavuşturup, sosyalist olduğumda kurtuluşumu sağladım." Bu cümle bir hayatı özetliyor.

İsmet Öztürk, bir sosyalist olarak, bireysel geleceğini de tüm ezilenlerin kurtuluşuna bağlayınca, düzenle ilişkilerini koparıp atıyor.

Bunu, 1960'larda Türkiye işçi Partisi Çarşamba İlçe Başkanlığı'ndan Milli Demokratik Devrim görüşlerine ve Mahir Çayan'la birlikte THKP-C'ye, 71 yerül-gisi sonrası, çıkartılan derslerle modern sanayi proletaryası temeli parti anlayışım "Yol Ayrımı" yazısıyla formüle ederek Kurtuluş Hareketi'nin oluşturulmasında oynadığı rolle de kanıtlıyor.

Kurtuluş Hareketi de Dünya sosyalist hareketine egemen olan ikameci sosyalizm ve popülist devrimciliğin bir yansıması olarak -diğer devrimci hareketler gibi- 12 Eylül 1980 darbesiyle yenilgiye uğradı. İsmet Öztürk, bu yenilginin nedenlerini gerek örgüt içi tartışmalarda gerekse yaşamı boyunca irdeledi. Merkez çoğunluğunun tasfiyeciliği ve ikameciliğine karşı çıktı. İçeride, dışarıda, kaçaklığında... hastalığında da proletaryarun devrimci komünist partisinin ancak sınıfın bağrından örgütlenmesi gerektiği mücadelesini verdi.

İsmet Öztürk, öldükten sonra da mücadelesini sürdürmeyi seçti bedenini tıp biliminin hizmetine kadavra olarak verdi. Bu tarıyla da örnek oldu hepimize...

Onu doğanın kucağına sakladık, ama düşünü ve düşüncesini rehber edindik.

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 574
Yayın Tarihi 2016
Yazar İsmet Öztürk
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000C430F
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön