Buzlu zemin üzerine özel ayakkabılar ile yapılan buz pateni, olimpiyat sporlarından biridir. Dans, müzik ve sporu bir araya getiren buz pateni, estetik bir spor olduğu için profesyonel sporcuların yanında amatörler tarafında da ilgi görür.

Buz pateni kendi içinde artistik buz pateni, sürat pateni ve hokey olarak türlere ayrılır. Buz pateni çeşitleri, türüne göre farklı ayakkabı çeşitleri gerektirir. Buz pateni botları, paten tabanı, hokey pateni ve yarış patenleri ürünler arasında yer alan paten çeşitlerinden bazılarıdır. Patenler arasında bıçak koruyucu, ayakkabı gereçleri gibi aksesuar çeşitleri de yer alır.

Buz Pateni Botlarının Öne Çıkan Özellikleri

 • Buz pateni botları, sıradan botlardan farklı olarak düz bir tabana ve özel bir kalıba sahiptir. Böylece kayma, atlayış, dönme, zıplama gibi spora özgü hareketleri rahatça yapmaya imkân verir ve patenciye daha başarılı bir kontrol sunar.
 • Özellikle hafif tasarıma sahip olması gereken bot çeşitleri, birçok marka ve model eşliğinde bulunabilir. Genellikle hassas taban modeli ve düşürülmüş taban kalınlığına sahip olan botlar, istikrarlı bir kullanıma sahiptir.
 • Özel ayarlanmış bağcık kısmına sahip olan buz pateni botları, ayağı boğmadan rahat bir şekilde kullanılabilir. Ayak ve bilek desteğine sahip olan ürünler konforlu yapısı ile tavsiye edilir.
 • Bıçak veya kızak olarak adlandırılan kayma kısımları ile birbirinden farklı olan botlar, amatör ve profesyonel kullanıcılara göre farklı modeller eşliğinde satılır. Bıçaklı buz pateni botları, amatör kullanıcılar için temel seviyede ürünlerden başlar. Temel beceriler için destek seviyesinde üretilen botlar, yeni başlayanlar için idealdir. Profesyonel patenciler için özel tasarlanan bıçaklı setler, birçok farklı model eşliğinde bulunabilir.
 • Buz pateni botları, kadın ve erkekler için farklı numaralara sahiptir. 36 numaradan başlayıp 43-44 numaraya kadar çıkan botlar arasında 36,5 gibi ara numaralar da bulunabilir.

Hokey Pateni Çeşitleri ve Özellikleri

 • Buz pateni botlarından farklı olan hokey botları, birinci sınıf malzemeden üretilen ürünleri kapsar. Patenlerden farklı olarak ağırlığı, dengesi ve kalıbı değişen hokey patenleri, ayağı destekleyen ve güçlü bir şekilde saran yapıya sahiptir.
 • Düz tabana sahip olan paten çeşitleri, bütünleşik bıçaklar ile gelir. Bot kısmında artistik patene nazaran daha sert ve sağlam bir dokuya sahip olan hokey botları, modeline göre kürklü iç kısmı ile sıcak ve sağlıklı bir kullanım sergiler.
 • Hokey paten çeşitleri farklı numaralar eşliğinde bulunur. Erkek patenleri 39 numaradan başlayıp 43 numaraya kadar çıkabilir.
 • Bağcık kısımları ve dil detayları ile daha rahat bir şekilde ayağı saran patenler, bıçak kısmında hafif dışlı tasarımı ile spora uygun bir kullanım sergiler.

Buz Pateni Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Buz pateni seçmeden önce paten modellerinin amatör ve profesyonel kullanıcılar için farklı modellere sahip olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Amatör kullanıcılar tarafından yavaş ve istikrarlı kullanım sunan modeller tercih edilmelidir. Profesyonel kullanıcılar için hızlı dönüşler yapmaya imkân veren modeller tavsiye edilir.
 • Sağlıklı bir paten deneyimi için tam olarak ayağa oturan ve ayağı saran ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayağı tam saran patenler dengede kalmaya yardımcı olacağı için ayak numaranızı doğru belirlemeniz gerekir. Özellikle büyük patenlerin ileri ve geri doğru basıncı artırdığı unutulmamalıdır.
 • Patenin bıçak yapısına dikkat etmek gerekir. Profesyonel kullanıcılar için hem dengeli hem de hızlı bir kullanım sunan sert dış yapıya ve güçlü bıçaklara sahip patenler tavsiye edilir. Yeni başlayan amatör kullanıcılar için ise çift bıçaklı modeller ile başlamak uygun olur.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Buz Pateni Fiyatları

165 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Beden A-Z
 4. Markalar A-Z
  1. Voit Buz Patenleri
  2. Edea Buz Patenleri
  3. Jackson Buz Patenleri
  4. Chaya Buz Patenleri
  5. Powerslide Buz Patenleri
  6. Playlife Buz Patenleri
  7. Graf Buz Patenleri
  8. BAUER Buz Patenleri
  9. Guardog Buz Patenleri
  10. Lake Placid Buz Patenleri
  11. Mondor Buz Patenleri
  12. Seba Buz Patenleri
  13. Jackson Ultima Buz Patenleri
  14. American Athletic Buz Patenleri
  15. CCM Buz Patenleri
 5. Renk A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19050/60002209
Başa dön