Kar eldivenleri, kayak veya snowboard gibi kar sporları için en önemli aksesuarlar arasında yer alır. Doğru çifti seçmek basit görünebilir ama eldiven modelleri arasında bazı önemli farklılıklar vardır. İyi bir eldiven satın almak, ekstrem hava sıcaklıkları altında ellerinize yüksek konfor saplar ve aktivite performansınızı artırır. Kayak ve snowboard için özel olarak tasarlanan kar eldivenleri sıcaklık, kuruluk ve dağlarda uzun bir gün için gereken tüm özelliklere sahiptir. Kar eldivenleri hakkında bilgi sahibi olmak, kar eldiveni fiyatları açısından daha kolay karşılaştırma yapmanızı sağlar ve ihtiyaçlarınız için en iyi çifti satın almanıza yardımcı olur.

Kar Eldiveni Modelleri

Kar eldiveni markaları, farklı koşullara uygun çok çeşitli eldiven modelleri üretir. Tasarım ve kullanım koşulları değişmekle birlikte, eldivenin temel yapı ve malzemeleri benzerdir. Bir kar montu gibi, eldivenler de kuru ve sıcak kalmanıza yardımcı olan birkaç koruyucu bileşenden oluşur. Bunlar kabuk malzemesi, membran, yalıtım, astar ve avuç içi bölümleridir. Kar eldivenleri sağladıkları sıcaklık miktarına göre farklı tasarımlara ve kalite seviyelerine sahiptir. Bu nedenle kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir çift bulmak önemlidir. Daha sıcak koşullarda kayak veya snowboard yapıyorsanız, muhtemelen çok sıcak olmayan, ancak su geçirmezlik seviyesi yüksek olan eldivenleri satın almak isteyebilirsiniz. Öte yandan, daha soğuk koşullarda ellerinizi korumak için daha sıcak eldivenlere ihtiyacınız olacaktır. İhtiyaç duyulan sıcaklık miktarı kişiden kişiye değişir. Kar eldivenin sağladığı sıcaklık kapasitesi; kabuk malzemesinin türü;, yalıtım özelliği ve miktarı, astarının ne kadar su geçirmez ve nefes alabilir olduğu gibi temel kriterlerle belirlenir. Tasarım açısından çoğu kayak eldiveni ve eldiveninde, avuç içleriniz, parmak uçlarınız ve başparmaklarınız gibi en çok kullanım alanlarında kulplar ve takviyeler bulunur. Avuç içleri, uzun ömürlerine katkıda bulunan deri veya vinil gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Kayak ve snowboard eldivenleri söz konusu olduğunda, doğru manşet uzunluğunu seçmek çoğunlukla kişisel bir tercihtir. Önemli olan eldivenlerinize ve ceketinize kar girmesini engellemektir.

Kar Eldiveni Nasıl Seçilir?

Kayak ve snowboard eldivenlerinin çoğu, genellikle naylon olan sentetik bir kumaş gövdesine sahiptir. Yüksek kaliteli modellerde, ePTFE, PU (Poliüretan) bir membran veya kaplama gibi su geçirmez ve nefes alabilen kumaş kullanılır. Gore-Tex modelleri, dış kumaş ile yalıtım katmanı arasında ayrı bir ePTFE ek içerir. Su geçirmez nefes alabilen kumaşlar hem sert hem de yumuşak kabuklu versiyonlarda gelir. Genellikle bu kumaşlar, avuç içi ve parmaklar gibi yüksek aşınma alanlarında deri veya sentetik koruyucu malzemelerle birleştirilir. Deri, eldivenler için çok yönlü bir malzemedir. Eldivenlerde genellikle inek derisi veya keçi derisi kullanılır. Naylon malzemelere kıyasla daha dayanıklı ve esnek bir malzeme olan deri, doğal olarak suya dayanıklıdır. İşlenmiş deri (yağ, balmumu veya reçine eklenmiş deri) ve mikro gözenekli bir membran kombinasyonu ile su ya da rüzgâr geçirmez hale getirilebilir. Elleriniz ıslandığında hızla ısı kaybeder. Islak eldivenlerin en büyük nedeni terleme ve eldivenin tasarımından kaynaklanan kötü nefes alabilirliktir. Kaliteli bir eldiven su geçirmez ve dış kabuk ile yalıtım arasına yerleştirilen özel astarı sayesinde kuru kalmanıza yardımcı olur. Astar, sıvıların eldivenden içeri girmesine izin vermeyecek kadar küçük ancak su buharının (ter) kaçmasına izin verecek kadar büyük mikroskopik gözeneklere sahiptir. Bu nedenle bir eldivenin ne kadar su geçirmez ve nefes alabileceği esas olarak membrana bağlıdır. Kayak eldiveni membranlarında kullanılan önde gelen membran modelleri arasında Goretex, Hipora, Windstopper ve poliüretan yer alır. Astar, rahat bir his yaratmak, sıcaklığı ve konforu artırmak için kayak eldivenlerine yerleştirilmiş ekstra bir malzeme tabakasıdır. Astar malzemesi, marka ve eldivene bağlı olarak değişecektir. Polar ve yün iki örnektir.

Kayak Eldiveni Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin

Uygun yalıtımlı bir kayak eldiveni bulmak çok önemlidir. Düzgün yalıtılmış eldivenler, hareketi kısıtlamadan veya uyumdan ödün vermeden üstün sıcaklık ve nefes alabilirlik sağlar. Kayak yaptığınız koşullar ve sıcaklıkların yanı sıra ellerinizin ne kadar sıcak veya soğuk olduğu, ne kadar yalıtım istediğinizi belirleyecektir. Diğer yandan, değişen sıcaklıklarda kayak yapıyorsanız birden fazla çifti düşünmek isteyebilirsiniz. Kar eldiveni satın alırken birçok kişi kalın eldivenleri tercih eder. Bununla birlikte bir eldivenin daha kalın olması daha sıcak tutacağı anlamına gelmez. Kuş tüyü, doğadaki en iyi yalıtım malzemesidir ve çok soğuk koşullar için mükemmel bir seçimdir. Genellikle kazların gıdık ve sırt tüylerinin birleşiminden oluşan kuş tüyü malzeme, ellerinizi korumak ve sıcaklığı sabit tutmak için havayı yüzlerce küçük ısı cebinin içine hapseder. Daha yüksek dereceli ve daha ağır kuş tüyü giysiler, daha fazla yalıtım kabiliyetine sahip olacaktır. Kuş tüyünün yalıtım özellikleri soğuk ve kuru koşullarda eşsizdir. Bununla birlikte tüyler ıslandığında avantajları azalır. Primaloft, vücudun sıcaklığını korumasına ve enerji tasarrufu yapmasına yardımcı olmak için tasarlanan patentli bir sentetik mikrofiber yalıtım malzemesidir. Islak şartlar için çok iyi bir yalıtım seçeneğidir. Primaloft sıcaklık performansı bakımından kuş tüyü kadar sıcak tutmayabilir, ancak nefes alabilmesi ve suya dayanıklı olması sayesinde ıslakken bile iyi yalıtım sağlar. Benzersiz ultra ince mikrofiberlerden üretilen 3M Thinsulate, daha az hacim ile mükemmel yalıtım özellikleri sağlar ve el becerisinin öncelikli olduğu eldiven ve eldivenlerde kullanım için idealdir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kar Eldiveni Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 469 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/80096006/22001697/60000200/60004380