ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim
Vadi Yayınları
Çağdaş Siyasal Akımlar Modern Demokraside Yeni Arayışlar

Çağdaş Siyasal Akımlar Modern Demokraside Yeni Arayışlar

Vadi Yayınları
%12 indirim 25,00 TL 21,94 TL
SEPETTE % 10
19,75 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1502107

Çağdaş Siyasal Akımlar Modern Demokraside Yeni Arayışlar


Acaba postmodernizm bir temel bırakmadığı için demokrasi ortadan kalkacak mı? Veya Fukuyama''nın belirttiği üzere liberal demokrasi ve kapitalizm tarihin sonuna mı işaret etmektedir? Yoksa Vico''nun belirttiği üzere demokrasiden geri gidişler mi yaşanacaktır? Ya da Huntington''ın dediği gibi üçüncü demokratikleşme dalgasından mı bahsedilecektir?

Eski Yunan ve Roma geleneği iktidarı kanun dışı yollarla ele geçiren kimselere tiran damgası vurup olumsuz nitelerken, doğuda iktidarın ele geçirilmesinin tanrının inayeti olarak algılandığı ve normal görüldüğü, bu nedenle de iktidara kolayca el konulabildiği belirtilmektedir. Genelde iktidar, dini takdis ile meşrulaştırılmaya çalışılırken bugün diktatörler, geçmişte dini takdisle sağlanan meşruluğu plebisiter seçimlerle sağlamaya çalışmaktadır. Touraine demokrasilerin ortak özelliğini; iktidarın sınırlanması, siyasal yöneticilerin halkın temsilcisi olması ve yurttaşlık olarak saymaktadır. Bu açıdan demokraside devletin üslubu da önemlidir. Herşeyden önce demokratik devlet vatandaşlarının kişiliklerini tanıdığı gibi, toplumda kişilerin rızasıyla oluşturdukları diğer toplulukları da tanımaktadır. Zorlamaya dayalı merkeziyetçi yapıların özgürlük, sorumluluk ve yaratıcılığı yok ettiği hususunda güçlü bir anlayış bulunmakta ve bunun günümüzün sanayi sonrası toplum yapısıyla bağdaşmadığı belirtilmektedir. Daha ötede ise postmodern gelişmelerin modernliğin temelini ve özne anlayışını da bozarak her şeyi yıkma eğiliminde olduğu vurgulanmaktadır.

Aytekin Yılmaz bu eserinde; siyasal alanla ilgili tartışmaları ele alıp tarihsel süreçte ortaya çıkan yaklaşımlara yeni gündem maddelerini de katarak, örneğin komüniteryan ara-yışlar ve post modern gelişmeler, insan hakları ve sivil toplum gibi konuları da demokrasi bağlamında incelemektedir.
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 400
Yayın Tarihi 2013
Yazar Aytekin Yılmaz
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KVADI68266
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat

Demokrasi Kategorisindeki En Çok Satan Ürünler

Başa dön