Demokrasi

Demokrasi kitapları, demokrasinin Antik Çağ'dan günümüze kadar olan hikâyesini, Türkiye ve çeşitli dünya ülkelerinin detaylı demokrasi tarihlerini ve demokrasinin çeşitli alanlarla olan ilişkilerini oldukça kapsamlı bir şekilde mercek altına alıyor. Demokrasi kitaplarını okurken dünyada ve Türkiye'de demokrasi uğrunda verilen mücadelelere, çekilen sıkıntılara, yaşanan olaylara ve demokrasinin diğer alanlarla olan bütün ilişkilerine yakından tanıklık edebilirsiniz.

Demokrasi Nedir?

Halkın kendi kendini yönetmesi olarak tanımlanan demokrasi sözcüğünün kökeni, halk anlamına gelen "demos" ve egemenlik anlamına gelen "kratos" sözcüklerine dayanıyor. Birey ve bireylerin bir araya gelmesi ile oluşan halk, demokraside egemenliğin asıl sahibi kabul ediliyor ve bütün bireylerin devlet yönetimine katılımda, devlet politikalarının şekillendirilmesinde eşit hakları bulunuyor. Bir erdem rejimi olarak tanımlanan demokrasinin uygulanmasında; doğrudan, yarı doğrudan ve temsili demokrasi gibi çeşitli uygulama biçimleri bulunuyor.

Antik Çağ Demokrasisi ile İlgili Kitaplar Nelerdir?

Antik Çağ demokrasisi ile ilgili kitaplar, Antik Çağ'daki ilk demokrasi kıvılcımlarını, bu uğurda verilen mücadeleleri, yaşanan olayları ve demokrasi ile toplum ilişkisi gibi çeşitli konuları detaylı olarak inceleme altına alıyor. Antik Çağ demokrasisi ile ilgili kitapları okurken cahillik ve zorbalığın arasından demokrasinin nasıl yeşermeye başladığını, demokrasinin ilk denemelerinde yaşanan olayları, Büyük İskender'in kültür devrimini ve Roma İmparatorluğu'nun devlet düzeni gibi çeşitli konuları bütün detayları ile öğrenebilirsiniz.

Genel Demokrasi Tarihi Kitaplarının Kapsamı Nedir?

Genel demokrasi tarihi kitapları, demokrasi ile ilgili ilk adımların atılmaya başlandığı en eski dönemlerden günümüze kadar yaşanan olayları, tarihi olaylar ve anekdotlar eşliğinde kapsamlı bir şekilde ele alıyor. Demokrasinin kaydettiği ilerlemeleri kronolojik bir sırayla ve aşama aşama anlatan demokrasi tarihi kitapları ile geçmişten günümüze demokrasinin geçirdiği süreçlere; bireyler, toplumlar ve ülkeler penceresinden yakından tanıklık edebilirsiniz. Demokrasi tarihi kitapları, sadece demokrasiye geçiş sürecinde yaşanan toplumsal çalkantılar, savaşlar, otoriter yönetimler gibi konuları ele almakla kalmıyor, anlatılan dönemlerin demokrasi görüşleriyle ilgili eleştirel bir bakış açısı geliştirmenizi de sağlıyor.

Türk Demokrasi Tarihi ile İlgili Kitaplar Nelerdir?

Türk demokrasi tarihi ile ilgili kitaplar; Osmanlı İmparatorluğu'nu değişime zorlayan sebepleri, Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı, Birinci ve İkinci Meşrutiyet gibi demokrasi hareketlerini, Cumhuriyet dönemi demokrasi gelişmelerini ve askeri ihtilaller, mücadeleler gibi olayları yakından mercek altına alıyor. Türk demokrasi tarihi ile ilgili kitapları okurken Osmanlı Devleti ve diğer dünya ülkelerinde demokrasiyle ilgili yaşanan sancıları ve kişiler, toplumsal kesimler, siyasi partiler ve olaylar penceresinden Türk demokrasisinin tüm dönüm noktalarını oldukça detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Çeşitli Ülkeleri Konu Edinen Demokrasi Kitaplarının Kapsamı Nedir?

Avrupa ülkeleri, Latin Amerika ülkeleri ve dünyanın çeşitli ülkelerinin demokrasi tarihlerini süreçler, kişiler ve yaşanan olaylar açısından detaylı olarak ele alan çeşitli demokrasi tarihi kitapları bulunuyor. Tamamen bu ülkelere özel hazırlanan demokrasi tarihi kitapları ile anlatılan ülkelerin demokratik gelişim bakımından yaşamış oldukları bütün süreçleri öğrenebilir ve bu ülkelerin demokrasi tarihilerinde iz bırakan kişileri, olayları, mücadeleleri yakından tanıyabilirsiniz.

Demokrasinin Diğer Alanlarla İlişkisini Konu Alan Kitaplar Nelerdir?

Demokrasi tarihi kitaplarının dışında, demokrasinin toplum, devlet, insan hakları, küreselleşme, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve siyasi partilerle olan ilişkilerini inceleyen ve bu alanlarda demokratik koşulların nasıl daha iyi hale getirilebileceğini sorgulayan çeşitli kitaplar da bulunuyor. Ele alınan alanlarda demokrasiyle ilgili yaşanan temel sorunlar, bu sorunların çözümü için geliştirilen yöntemler, bireylerin ve devlet mekanizmasının daha demokratik bir toplum yapısı için nasıl katkıda bulunabileceği gibi konular bu kitaplarda ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Demokrasi Kitabı

126 ürün listeleniyor
Cumhuriyet Kitapları Demokrasi
İletişim Yayınevi Demokrasi
Ayrıntı Yayınları Demokrasi
Pegem Akademi Yayıncılık - Akademik Kitaplar Demokrasi
Yapı Kredi Yayınları Demokrasi
İmge Kitabevi Yayınları Demokrasi
Dost Kitabevi Yayınları Demokrasi
Eski Yeni Yayınları Demokrasi
Hiperlink Yayınları Demokrasi
Kalkedon Yayıncılık Demokrasi
Kırmızı Yayınları Demokrasi
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 126 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/15033040/1502107