Arazide rahat hareket edebilen, oldukça hafif ve yüksek motor gücüne sahip motosikletlere cross motor denir. Arazi motoru olarak da bilinen bu motosikletler, oldukça güçlüdür ve toprak arazide kullanılmak için idealdir. Cross motorlar, fazla aksesuar barındırmadan arazide sürüş keyfi için teknik özelliklerle donatılmışlardır. Lastik boyu, fren sistemi, sele boyu gibi birçok yönden diğer motorlardan farklı yapıdadırlar. 

Cross Motorun Diğer Motorlardan Farkları Nelerdir? Bu Farklar Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?

En göze çarpan fark, cross motorların oldukça hafif olmalarıdır. Hafif olmaları sayesinde arazide yol tutuşları rahattır ve normal motorlara göre yerden yüksekliği fazladır. Motosikletin arazide dengeli hareket etmesi için gerekli olan bu yükseklik, sele yüksekliğine de yansıyarak boyunu yükseltir. Cross motor, bu yüksekliğin getirdiği avantaj ile bozuk arazi şartları altında bile sorunsuz bir sürüş keyfi sunar. Yüksek motor boyu, motorun toprak arazide stabil durmasını sağlarken; yüksek sele boyu, sürücünün hakimiyetini artırır ve güvenli bir sürüş vadeder. Asfalt yola oranla arazi yolu daha engebeli ve zorlu olduğu için cross motorlarda son derece sağlam lastikler kullanılır. Arazi yollarında motosikletin düzgün hareket edebilmesi için bu lastikler normalden daha büyük ve serttir. Cross motorlarda hızdan ziyade güç önemli olduğu için beygir gücü, normal motorlardan farksızdır ve cross motorların hacimleri küçüktür. Bunun yanı sıra cross motorun tork gücü normal motorlardan daha fazla olduğu için lastiklerin çekiş gücü de fazladır. Yüksek tork gücü, yakıt tüketimini de azalttığından zorlu arazi şartlarında aşırı yakıt tüketimini de önler. Cross motorlar barındırdığı güçlü amortisörler sayesinde minimum miktarda sarsılır ve sürücüyü fazla yormaz. 

Hangi Tür Cross Motorlar Vardır? Şehir İçinde Sürmek Uygun Mudur?

Cross motorların arazide sürülebilen “Off Road” ve şehir içinde sürülebilen “On Road” tipleri mevcuttur. Anlatılan tüm özellikler, Off Road tipi cross motorlar içindir. Bu motorlar, sahip oldukları yüksek tork gücü nedeniyle şehir içinde çevrede gürültü kirliliğine yol açarak rahatsızlık verebilir. Cross motorların özelliklerinin kırpılıp değiştirildiği “On Road” modelleri ise şehir içinde kullanılabilir. Bu motorların şehir içinde de kullanılabilen “On Road” tipi mevcut olmasına rağmen üretim amaçları arazi sürüşleridir.

Sürüş Öncesi Hangi Kontroller Yapılmalıdır?

Her sürüş öncesinde belirli kontroller yapılmadığında sürücü için risk teşkil eder. Lastiklerin kontrolünün yapılması hayati bir önem taşır ve ilk kontrol edilmesi gereken yerdir. Tekerlerin doğru sertlikte ve şişkinlikte olmasının yanı sıra frenlerin düzgün çalışıyor olması da oldukça önemlidir. Elektrik ve farların düzgün çalışıp çalışmadığını gösteren kumanda kontrolleri de tam olarak yapılmalıdır. Özellikle elektriksel bir problem olması, sürüşü tehlikeli bir hâle getireceği için bu kontrol de aksatılmamalıdır. Yan ayak ve orta sehpada oluşan bükülme veya kırılma sürüş anında tehlike oluşturabileceği için kontrolünün yapılmasında fayda var. Bu kontrollerde herhangi bir sorun yoksa motor çalıştırılır ve motor sesi dinlenir. Motor sesinde bir tuhaflık seziliyorsa; elektrik devrelerinde bir sorun olma ihtimâli olduğu için motor, servise götürülmelidir.

Cross Motor Sürüş Anında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arazi motorlarını sürmek zor olduğu için tecrübesiz şoförlerin dikkatli olmaları gerekir. Toprak yolun sürtünme oranı, asfalt yoldan daha düşük olduğu için virajlarda özellikle temkinli olunmalıdır. Motor boyunun ve selenin yüksek olması, vücuda etki eden rüzgârı artıracağı için alışkın olmayan şoförleri yorabilir. Alışma sürecinde uzun süreli sürüşlerden uzak durularak vücut alıştırılmalı ve mümkün olduğunca güvenli sürüş tercih edilmelidir. Yüksek tork gücüne alışmadan hız yapıldığında denge sorunu yaşanabileceğinden dikkatli olunmalıdır. 

Cross Motor Fiyatları

3 ürün var
  1. Markalar
    1. Mondial
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Motor Tipi
  4. Renk
  5. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/60008737/80405018
BAŞA DÖN