Osmanlı’dan günümüze miras kalan ve bir Ortadoğu kültürü olan nargile, turistik bir sembol olmasının yanı sıra, ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. İster evde ister nargile içilen özel mekânlarda olsun boyutları, işlemeleri ve farklı materyalleriyle birbirinden farklı nargile çeşitleri bulunuyor. Nargilenin tamamlayıcısı olan nargile tütünü, sade kullanımının yanında, cappuccino, kahve, nane ve pek çok meyve aromasından oluşan tütün çeşitleriyle farklı tatlar sunuyor.

Nargilenin Bölümleri ve Yardımcı Aksesuarları Nelerdir?

Nargile; marpuç (hortum), ser (gövde), lüle (tütün kasesi), şişe, lüle contası, tepsi ve sipsiden oluşur. Marpuç, koyun derisinden imal edilen ve dumanın şişeden ağza gelmesini sağlayan yapıdır. Ser; cam, metal ya da seramikten yapılır ve nargilenin uzun olan gövdesidir. Lüle; nargilenin en üst kısmında bulunan, kil veya seramikten yapılan delikli yapıdır. Lülenin üzerine köz konarak tütünün yanması ve ısı oluşması sağlanır. Şişe, dumanı filtre eden açık renkli veya büyük boyutlu yapıdır. Lüle contası denilen plastik yapı, lüle ile ser arasındaki kısmın hava almamasını sağlar. Tepsi, közün koyulmasında ya da kırılmasında kullanılmaktadır. Sipsi ise nargile içiminde kullanılır, herkes için ayrı ayrıdır. Sipsiler standart silikon modellerden, el yapımı özel işlemeli tasarımlara kadar geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir.

Nargile Takım Çeşitleri Nelerdir?

Bunların yanı sıra nargile bandı, nargile folyosu, nargile temizleme seti ve elektrikli ocak gibi nargile kullanımını pratik hale getiren yardımcı aksesuarlar da bulunmaktadır. Nargile bandı ile lüle, ser ve marpuç sarılarak nargilenin hava almaması sağlanır. Elektrikli ocak sayesinde kömür kısa sürede yanar ve kullanımı oldukça pratiktir. Ayrılabilen yapısı sayesinde közlüğü yanınızdan ayırmayabilirsiniz.

Nargile takımı farklı tasarım ve boyutlara sahiptir. Kullanıma göre orta boy, mini boy, özel tasarım, cam ve çantalı şeklindedir. Orta boy, mini boy ve çantalı nargile takımları evde kullanılabilen ya da taşınabilen yapıdadır. Orta ve mini boy nargile takımının yanında değişik ve şık motiflerle bezenmiş kişiye özgü tasarıma sahip olan nargile takımları da tercih edilebilir. Kahveci tipi nargile genelde kafe ve işletmelerin tercihidir. Boyutu büyük ve taşınabilirlik bakımından ağırdır. Bu şık nargile takımları sevdikleriniz için anlamlı ve kıymetli bir hediye alternatifi olabilir.

Nargile Nasıl Hazırlanır?

Nargile hazırlarken mutlaka nargile parçaları titizlikle temizlenmelidir. Şişeye suyu koyarken ser borusunun suya 2-3 cm kadar dalmasına ve serin bir kısmında hava kalmasına dikkat edilmelidir. Tercihe göre suya süt de katılabilir. Süt katıldığında tütün cappuccinolu ya da benzeri olmalıdır. Su ve süt seviyesi ayarlandıktan sonra marpuç, serin üzerine hava boşluğu kalmayacak şekilde takılır. Nargile gövdesinin üzerine tepsi yerleştirilerek közlerin dışarıya yayılması önlenir. Nargile için hazırlanan nargile tütünü lüle seviyesinden 1 cm aşağıda ve hafif olarak konmalı ve nargile folyosuyla üstü kapatılmalıdır. Nargile folyosunun üstüne iğne ile delikler açılarak başlangıç için 3 parça katkısız ve hemen tutuşabilen nargile kömürü folyonun üzerine konulur ve nargile içime hazır hale getirilir. Nargile folyosunun yerine közlük de kullanabilirsiniz. Daha yumuşak içimli bir nargile keyfi için, nargile suyunun içerisine birkaç parça buz atabilirsiniz.

Nargile Kullanımında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Nargile hızlı ya da yavaş değil, normal nefes alıp vererek içilmelidir. Bu sayede nargile dumanının damağa bıraktığı hoş ve nefis tadın keyfine varılır.
  • Nargile içerken nargile kömürüne dikkat edilmelidir. Ağızda kötü ve acı bir tat hissedildiğinde nargile kömürü lüleden kaldırılarak birkaç dakika beklenmelidir.
  • Nargile kömürünün arada çevrilmesi kömürün daha çok yanmasına sebebiyet vererek nargileden alınan keyfi ve hazzı artırır.
  • Nargile genelde 1-1,5 saat kadar içilir. Fakat kullanılan lülenin boyutuna göre içme süresi değişkenlik gösterir.
  • Marpuçlarda bulunan aromalar birbirleriyle karışmamalıdır. Her aromaya özel marpuç kullanılması aromayı ve tadı daha iyi almanızı sağlamaktadır.
  • Marpucun hijyen açısından 10-15 günde bir ılık su ile temizlenmesi gerekir.
  • İki kullanım sonrasında şişe mutlaka deterjan ile temizlenmelidir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Nargile Çeşitleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 856 ürün
DSACategoryId/2147483632/25000094/201950/25018445