Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Edgar Allan Poe Bütün Hikâyeleri Tek Cilt - Edgar Allan Poe

Ren Kitap
199,00 TL
( / adet)
Satıcı: Hepsiburada
Resmi Satıcı
Kampanyaları Gör 1
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (18)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

393,12 TL
429,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501715
Edgar Allan Poe Bütün Hikâyeleri Tek Cilt - Edgar Allan Poe

Amerikalı yazar, şair ve edebiyat eleştirmeni olan Edgar Allan Poe, dünya çapında uzun yıllar boyunca hem eleştirilen hem de övülen bir yetenek olarak kabul görüyor. Poe, zorlu yaşamının izlerini eserlerinde açık bir şekilde işliyor ve kullanıcıya başarılı bir şekilde aktarıyor. Ölümünden sonrasına kadar daha çok bir edebiyat eleştirmeni olarak kabul gören ve maddi imkansızlıklardan dolayı çalışmalarını yayımlatmakta zorluk çeken Edgar Allan Poe, ölümünden sonra da tartışılmaya ve eleştirilmeye devam etmesine rağmen, günümüzde güçlü bir edebi sembol olarak pek çok sanatçıyı ve okuyucuyu derinden etkilemeyi de başarıyor. Edgar Allan Poe Bütün Hikâyeleri tek cilt halinde toplanarak okuyucuya sunuluyor. Bu sayede okuyucular, Poe'nun kariyeri boyunca pek çok farklı mecrada kaleme aldığı tüm eserlerini tek bir kaynak aracılığıyla okuma fırsatı yakalıyor.

Kasvetli Bir Romantizm Üslubu

Hayatının tüm dönemlerinde büyük zorluklarla karşılaşan Poe'nun özellikle gençlik yıllarından itibaren edindiği alkol ve kumar alışkanlıkları, hayatını kötü yönde etkiledi. Maddi sıkıntılar ve ailesiyle yaşadığı çekişmeler sonrasında çok daha zor bir hale gelen hayatı nedeniyle olsa gerek, Poe'nun edebi eserlerinde kara romantizm akımının etkileri büyük bir yer kaplıyor. Edebi hayatına şiir türüyle başlayan Poe, "Bir Boston'lu" takma adıyla ortaya çıkardığı ilk şiir kitabı olan Timurlenk ve Diğer Şiirler adlı eserinde kendine özgü tarzını açık bir şekilde yansıtıyor. Döneminde yalnızca elli adet basılan bu eser, neredeyse hiç ilgi görmemesiyle de tanınıyor. İlk denemesinin ardından birkaç şiir kitabına daha imza atan şair bu eserlerinde de yeteri kadar ilgi görmüyor. Bu dönemlerde ağabeyi Henry'nin acı kaybıyla derinden etkilenen Poe, yazarlık kariyerinde ilerlemek için adımlar atıyor. Şiir kariyerinde kendine has bir üslup kullanan Poe, ilk kez 1846 yılının nisan ayında yayınlanan Kompozisyon Felsefesi adlı eserinde yazım teknikleri üzerinde duruyor ve kendisi de bu teknikleri benimsiyor. Şairin şiirlerinde de kendine özgü teknikleri kullanarak kasvet ve romantizmin harmanlandığı bir anlatım göze çarpıyor.

Dahi Bir Korku Ustası Edgar Allan Poe

Yeteri kadar başarı yakalayamadığı şiir kariyerinin ardından kısa öykü ve denemeler üzerine çalışmalar yapan Edgar Allan Poe, bu alanda başarı yakalıyor. 1830'lu yıllarda yazdığı kısa öyküleri çeşitli dergilerde yayınlatmayı başararak, yazdığı Şişede Bulunan Not adlı kısa öyküsüyle ödül alan Poe, edebiyat camiasında tanınırlığını büyük ölçüde artırıyor. O dönemlerde çeşitli dergi ve yayın kuruluşlarında editörlük ve eleştirmenlik gibi görevler üstlenen Poe, sivri dili sebebiyle acımasız bir eleştirmen olarak ün salıyor. Dönemin eserlerini ve sanatçılarını cesur bir dille eleştiren Poe, edebiyat dünyasında rahatsızlık duyulan bir imaj çiziyor. Kısa öykülerinde gotik kurgu akımına bağlı olarak korku ve gerilim temalarını son derece başarılı bir şekilde ele alarak okuyucuları etkilemeyi başarıyor. İyi bir eserin yüzeysel anlamlardan çok, altta yatan anlatımlarla güçlendirilebileceğini söyleyen yazar, kendi eserlerinde de savunduğu bu teoriyi kullanıyor. Poe'nun eserleri genel hatlarıyla oldukça derin ve ağır sembolik anlatımlar barındırıyor. Günümüzde edebiyat otoriteleri Poe'nun eserlerine yansıttığı kasvet yüklü satırları, onun trajik şekilde kaybettiği eşi ve diğer sevdikleri sebebiyle yaşadığı acılara yoruyor. Kasvetli yazım stilinin dışında korku, gerilim, polisiye ve kriptoloji gibi alanlarda da eserler üreten yazar, pek çok sanatçıyı da derinden etkilemeyi başarıyor. Bu sanatçılara en büyük örnek, Arthur Conan Doyle olarak kabul ediliyor. Poe'nun köklerini ortaya çıkardığı polisiye ve dedektif temalı yazılar, Doyle'un Sherlock Holmes serisi için büyük bir ilham kaynağı oluyor.

Tüm Hikâyeler Elinizin Altında

Edebiyat dünyasını derinden etkileyen ve günümüzde dahi halen tartışılan bir kişilik olan Edgar Allan Poe'nun tüm hikâyeleri bu ciltte bir araya getiriliyor. Korku, gerilim, polisiye ve gizem temalı eserleri okumaktan zevk alan kullanıcılar, Poe'nun kendine özgü uslubuyla kaleme aldığı hikâyelerin tamamını tek bir kitapta okuma fırsatı yakalıyor.


« Kelimeler her daim kuşku taşır içinde. »

19. yüzyılın gerilim, korku, polisiye ve gizem yazarlarından olan Edgar Allan Poe, Amerika ve dünya edebiyatının en büyük yazarları arasında yer alır. Korku türüne öncülük etmesinin yanı sıra kendisinden sonra pek çok ismin faydalanacağı yaratıcılıkta hikâyeler yazmış öyle ki bu hikâyelerle Arthur Conan Doyle’nun yarattığı dünyaca ünlü Sherlock Holmes’ a ilham olmuştur. Döneminde hikâyeleri gerektiği değeri görememiş olsa da zorlu yaşamının sona ermesinden sonra zekâsı ve üslubuyla günümüzde hâlâ gerilim ve polisiye türünde çokça merak edilen ve okunan bir yazar olmuştur.

Bütün hikâyelerini bir araya topladığımız bu özel basımda, onun şaşırtıcı zihninin ürünü olan bazen kelime oyunları bazen felsefi yaklaşımları bazen yaratıcılıkla birleşen hikâyeleri gerilim dolu kapıları aralayarak korku seven okuru kendi dünyasına davet ediyor.

Gördüklerinizin yarsına inanın, duyduklarınızın hiçbirine. Hakikat daha çizmelerini giyerken yalan dünyayı dolaşır. Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Yazar Edgar Allan Poe
Yayın Tarihi 2019
Cilt Durumu Ciltsiz
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 880
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000PWJ75
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön