Fren Kolu

Çok çeşitli markalardan farklı amaçlara göre tasarlanmış bisikletler bulmak mümkündür. Dağ bisikleti, yol bisikleti, yarış bisikleti ve çocuk bisikleti gibi birçok farklı amaç ve kullanım için tasarlanmış bisikletler mevcuttur. Ancak unutulmaması gereken özelliklerden bir tanesi bisikletin bütünü kadar, ufak ufak bir araya gelen parçalarının da bir o kadar önemli olduğudur. Bisikletin sıklıkla kullanılan parçalarından birisi olan bisiklet fren kolu da bu parçalardan biridir. Fren araç kullanımı açısından son derece kritiktir. Bisiklet seçiminde de en çok dikkat edilmesi gereken parçalardan olan bisiklet fren kolu alırken dikkat edilmesi gereken birkaç unsur bulunmaktadır.

Bisiklet fren kolu seçiminde öncelikle konfora dikkat edilmelidir. Bisiklet sürme keyfini sürekli olarak kullanılan fren kolunun etkileyeceğini söylemek yanlış olmaz. Bu noktada bisiklet fren kolu elciğine dikkat etmek kaçınılmazdır. Elle kavranan bu kısım farklı ergonomik şekillerde tasarlanmış olabilir. Dolayısıyla el şeklinize en uygun olan bisiklet fren kolunu seçmek önemlidir. Aynı şekilde fren kolu elciğinin üretildiği madde de konforu etkileyen özelliklerden bir tanesidir. İhtiyacınıza uygun bir şekilde daha yumuşak ya da sert maddelerden üretilmiş olan fren kolu elciğini tercih edebilirsiniz. Fren kolu elciği tasarımında dikkat edilen unsurlardan bir tanesi de kaymaması ve elleri terleyen kullanıcılarda dahi rahatlıkla kavranabilmesidir. Aksi halde bisiklet fren kolu ve el arasındaki temas özellikle zor ve stresli durumlarda kopabilir ve çeşitli kazalara sebep olabilir.

Bisiklet fren kolu seçiminde fren kolunun türüne de özen göstermek gerekir. Bisiklet fren kolunun seçilmesindeki önemli noktalardan bir diğeri bisiklet fren kolunun bisikletinizdeki fren bacaklarına uyumlu olmasıdır. Fren bacakları telli ya da hidrolik olabilir. Bu iki seçeneğe göre bisiklet fren kolları da çeşitlilik göstermektedir. Dağ bisikletlerinde hafif olduğu için hidrolik fren sistemleri tercih edilirken tur bisikletlerinde tercih edilen fren sistemi disk fren sistemidir. Bu iki tür için de farklı bisiklet fren kolları kullanılmalıdır.

İstenmeyen kazaları önlemek için bisiklet fren kolu seçiminde önemsenmesi gereken detayların başında güvenlik gelir. Bisiklet deneyiminizi en güvenli seviyeye çekmek için bisiklet fren kolunuzu beden özelliklerinize göre seçmeniz gerekir. Bisiklet fren kollarının uzunluğu ve tutuş açısından ele uzaklığı kişiden kişiye farklılık gösterir. Fren koluna daha hızlı bir şekilde ulaşabilmeniz için fren kolunuzu dikkatli seçmeniz gerekir. Elleriniz bisiklet gidonunda dururken hızlı bir şekilde fren kolunu kavrayabilmek önemlidir. Bu duruma dikkat edilmezse özellikle trafikteyken tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir ve bisiklet deneyiminizin kalitesi düşebilir. İhtiyacınıza göre farklı kol uzanımlarda fren kolu bulunabilir. Sadece sizler için değil aynı zamanda sevdikleriniz için de bu özelliğe dikkat etmek önemlidir. Örneğin çocuk bisikletlerinde büyük ve uzun vites kolları tercih edilmemelidir. Çocukların ufak ellerine uygun bisiklet fren kolları kullanmak daha güvenli bir seçenektir. Aynı zamanda fren kolu elciğinin de güvenli bir tutuş sağladığından emin olmak gerekir.

Yukarıda sıralanan özellikler çerçevesinde bisiklet fren kolu fiyatları da çeşitlilik gösterecektir. Tercihlerinize göre filtreleme özelliğini kullanarak kendinize ve bisikletinize uygun olan fren kolunu seçmeniz mümkündür. Bisiklet fren kolu üretildiği malzemeye göre de farklılık göstermektedir. Sunulan çeşitli bisiklet fren kolları arasında alüminyum, yarı alüminyum, nikel gibi farklı maddelerden üretilen fren kolları mevcuttur. Bu açıdan bakıldığında geniş bir fiyat skalasında bisiklet fren kolu bulunabilir. Bisiklet fren kolu fiyatlarını etkileyen bir diğer nokta fren kolunu set halinde mi ya da tek olarak mı aldığınızdır. Set hâlinde satılan bisiklet fren kollarında tek olarak satılanlara göre fiyat artışından bahsetmek mümkündür.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fren Kolu

967 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 967 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?