Havlupan

Havlupan, banyolarda önemli bir ısıtma ve kurutma işlevi sağlayan radyatör çeşitleri arasında yer alır. Sıklıkla banyolarda kullanılsa da mutfak gibi ek ısıtma ve kurutma çözümlerine ihtiyaç duyulan alanlarda da ‌havlupan tercih edebilirsiniz. Merkezi ya da kombili ısıtma sistemleri için panel ‌havlupanları seçebilir ya da elektrikli ‌havlupan modelleri ile su tesisatından bağımsız kurulum yapabilirsiniz.

‌Havlupan Modelleri Nelerdir?

‌Havlupanlar havlularınızı sıcak ve kuru tutmak için tasarlanmış, havlu asmak için üzerinde çok sayıda boru bulunan özel radyatör çeşitlerinden biridir. Tasarımı standart radyatörlerden farklı olmakla birlikte çalışma prensibi aynıdır. Bu sayede elektrik, merkezi ya da kombi sistemleri ile uyumlu ‌havlupan çeşitleri bulabilirsiniz. ‌Havlupanlar ısıtıcı kaynağına göre iki çeşittir. Kombiden gelen sıcak suyla ortamı ısıtan panel ‌havlupanların yanı sıra elektrikli ‌havlupan çeşitleri de bulabilirsiniz. Merkezi ısıtma için gerekli basıncın elde edilemediği ya da ‌doğalgaz tesisatının bulunmadığı dairelerde ya da binalarda elektrikli ‌havlupan modellerini tercih edebilirsiniz. Kurulumu kolay elektrikli ‌havlupanlar ile havlularınızı sıcak ve kuru tutabilirsiniz. 

‌Havlupan Hesabı Nasıl Yapılır??

‌Havlupan satın alırken düşünülmesi gereken en önemli şey, ‌havlupanın havluları mı yoksa banyoyu mu ısıtacağıdır. Önceliğiniz banyonuzu ısıtmak ise ihtiyacınız olan sıcaklığı sağlayacak bir ‌havlupan modeline yatırım yapmalısınız. Bir ‌‌havlupanın tek başına banyonuzu ısıtıp ısıtamayacağı binanın cephesi, bulunduğu kat ve pencere sayısı gibi çok sayıda faktöre göre değişiklik gösterir.

Havlupanlar havluları sıcak ve kuru tutmak için tasarlanmış olmalarına rağmen, küçük ve orta büyüklükteki banyoları ısıtmak için yeterince güçlüdür. İdeal ısınma koşullarını sağlamak için gerekli olan havlupan hesabı, radyatör hesabına benzer şekilde yapılır. Banyonuzun hacmini, bulunduğunuz yerin ''kcal/h/m3'' cinsinden belirtilen ''ısı bölgesi kat sayısı'' ile çarparak havlupan kapasitesini hesaplayabilirsiniz. Elde ettiğiniz sayıyı havlupan açıklamalarında belirtilen ''kcal/h'' değeri ile kıyaslayarak ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak havlupan modelini seçebilirsiniz

‌Havlupan Nereye Takılır?

‌Havlupanınızı nereye konumlandıracağınız birkaç faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Banyonuzun şekli ve boyutları, mevcut boşluklar, kapılar, borular, mevcut banyo armatürleri ve ‌havlupanın boyutları gibi faktörler ‌havlupan yerleşimini belirler. Havlupanınızı rahatlık, kullanım kolaylığı ve banyonuzla uyum açısından nereye yerleştirmek istediğinizi düşünmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Eğer banyonuzda bir ‌havlupan varsa boru girişleri arasındaki mesafeyi doğru şekilde ölçtüğünüzden emin olmalısınız. Bu şekilde yeni ‌havlupanınızı sorunsuz bir şekilde eskisiyle değiştirebilirsiniz. Modern evlerdeki gelişmiş yalıtım sayesinde ‌havlupanınızı istediğiniz herhangi bir duvara monte edebilseniz de ideal olarak odanın en soğuk duvarını tercih etmeniz önerilir. Böylece ısının oda içinde etkili bir şekilde dağılmasını sağlayabilir, verimliliği artırabilir ve her zaman sıcak bir banyoya sahip olabilirsiniz.

‌Havlupan Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • ‌Havlupanlar panel ya da döküm olabilir. Panel ‌havlupan çeşitleri, genellikle alüminyumdan yapılır. Daha geleneksel bir stile sahip olan döküm havlupanlarda ise sıklıkla demir kullanılır.
  • Isı verimliliği, hafiflik ve kullanım kolaylığı açısından alüminyum radyatör çeşitleri en popüler seçimdir.
  • Havlupanlar banyonun ya da alanın dekoratif özelliklerine uyum sağlamak için mat, parlak ya da krom kaplama gibi farklı kaplama çeşitlerine sahip olabilir.
  • Klasik krom kaplama ‌havlupan modelleri; lavabo muslukları ve duş başlıkları gibi banyodaki diğer armatür ve donanımlarla en iyi şekilde eşleştiğinden dolayı popüler bir seçimdir.
  • Beyaz ‌havlupan modelleri, banyonuzda temizlik hissini geliştirmeye yardımcı olur. Banyonuza canlı ve hijyenik bir görünüm kazandırır.
  • Gri ‌havlupan modelleri, herhangi bir banyo alanında lüks bir odak noktası oluşturmaya yardımcı olabilir.
  • Geniş bir renk yelpazesinde üretilebilen ‌havlupan modelleri ile bir klasik olan beyaz rengin dışında seçimler yapabilirsiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havlupan

90 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 90 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003264/60000414/80511021