Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Remzi Kitabevi
Hayata Dön - Gülseren Budayıcıoğlu

Hayata Dön - Gülseren Budayıcıoğlu

Remzi Kitabevi
50,00 TL %20
40,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (47)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

39,72 TL
50,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/9936
Hayata Dön - Gülseren Budayıcıoğlu

Gülseren Budayıcıoğlu tarafından kaleme alınan Hayata Dön, 2011 senesinin eylül ayında Remzi Kitabevi tarafından yayımlandı. 2018 başında 11. baskısı çıkan eser, sürükleyici kurgusu ve akıcı diliyle okuyucunun dikkatini çeken romanlar listesinde yer alıyor.

Okuyucuya Ayna Tutuyor

Hayata Dön, çevresindeki kişilerin kapalı, çirkin ve içine kapanık olarak gördüğü Ala karakterinin çocukluğu boyunca başından geçen veya şahit olduğu travmatik durumların günümüzdeki Ala üzerinde bıraktığı derin izler üzerine kuruluyor. Ala, içerisinde bulunduğu psikolojik durumdan sıyrılmak üzere terapi almayı çekinerek de olsa kabul ediyor. Terapinin başlarında sessizliğini korumayı sürdüren karakter, terapistini oldukça fazla zorluyor. Tüm bunlar olurken romanın baş karakterinin sorunlarını irdelemeye ve anlamaya çalışan okuyucu, kendini zaman zaman kişisel problemlerini, üzüntülerini ve kırgınlıklarını sorgularken buluyor. Romanın içinde okuyucusuna da etkileyici bir şekilde ayna tutmayı başaran Budayıcıoğlu, olumlu bakış açısı ve çözüm odaklı kelime tercihleriyle edebiyat eleştirmenlerinin de takdirini topluyor. Çeşitli insanlardan dinlediği gerçek yaşam öykülerini temel alarak romanını kaleme alan yazar, hayatın gerçekliğini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.

Sürükleyici ve Çarpıcı Bir Hikâye

Ala, romanın ilerleyen noktalarında açılmaya başlıyor ve çarpıcı hikâyesi, okuyucuyu içine çekiyor. Roman; umutsuzluk, hayal kırıklığı ve üzüntüyü aynı potada eriterek akıcı bir üslupla okuyucuya geçiriyor. Okuyucuyu Ala'nın etkileyici hikâyesiyle sürükleyen yazar, aynı anda psikoterapistin ağzından Tutankamon, Prenses Süreyya, Freud, Katerina ve Hitler gibi dikkat çekici isimlerin karakterlerine ve hayat hikâyelerine dair çeşitli anekdotlardan da parçalar sunuyor.

1947 yılında Ankara’da dünyaya gelen Gülseren Budayıcıoğlu, 1966 senesinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. Tıp öğrenimi devam ederken TRT spikerlik sınavını kazanan Budayıcıoğlu, 5 yıl süresince spikerlik yaptı. 1972 yılında tıp eğitimini tamamladı ve 1977'de psikiyatri uzmanlığını aldı. Yıllar süren birikimlerini de Hayata Dön adlı kitabında topladı.


2011 yılında Remzi Kitabevi aracılığı ilk baskısını yapan Hayata Dön’de etrafındaki insanlar tarafından çirkin ve içine kapanık bir karakter olarak tanınan Ala'nın çocukken yaşadığı ve tanık olduğu travmatik olayların günümüzdeki durumuna etkileri konu alınıyor. Ala istemeyerek de olsa terapiye gitmeyi kabul ediyor fakat ilk başlarda terapi esnasında yalnızca susuyor ve terapistinin sınırlarını zorlamak için elinden gelen ne varsa yapıyor. Roman kahramanın yaşadığı sorunlara ayna tutarken, aslında okuyucuya da ayna tutuyor. Gerçekte de psikolog olan Gülseren Budayıcıoğlu, romanın akıcı kurgusunun içerisine okuyucu adeta tedavi eden sözcükler yerleştirdiği için eleştirmenler tarafından övgüyle anılıyor. Yazar, eserini farklı kişilerden dinlediği hayat hikâyelerinden yola çıkarak kurguluyor. Bu gerçeklik hissini tadan okurlar ise kitabı ellerinden bırakmadan bir solukta okuyor.

Hayata Ayna Tutan Detaylar
Yavaş da olsa Ala’nın kırılmaz diye düşünülen direnci kırılmaya başlıyor. Nihayetinde de kızın sıradışı öyküsü başlıyor. Fakat bu hikâye acıyı, umutsuzluğu, başarısızlıkları ve hayal kırıklığını da içinde barındırıyor. Hikâyenin esas kahramanı olan Ala konuştukça, direncini kırmaya başladıkça kendini yeniden keşfetmeye başlıyor. Hikâyenin akıcılığını arttıran unsurlardan bir tanesi de, kitapta geçen seanslar boyunca Ala'yı daha rahat çözebilmek umuduyla psikoterapist, genç firavun Tutankamon'un esrarlı hikâyesi, Hitler ve Freud'un farklı kişiliklerinden anekdotlar, Katerina 'nın yaşamı, Prenses Süreyya'nın ve Eva Peron hüzünlü hayat öykülerinden küçük kesitler de paylaşıyor.

Gülseren Budayıcıoğlu

1947 yılında Ankara’da doğan Budayıcıoğlu kitaplarını yıllardır edindiği bilgi ve birikim ışığında yazıyor. Aslen psikiyatrist olan yazar, 2005 yılında kendi psikiyatri merkezini açarak toplumun her kesiminde yaşayan insanlara yardımcı olmayı ve onların problemlerini çözmeyi hedefliyor. Gülseren Budayıcıoğlu 23 yıldan bu yana hekim olarak görevini sürdürmeye devam ediyor.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 400
Yayın Tarihi 2020
Yazar Gülseren Budayıcıoğlu
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KREMZIKITABEV14601
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat

Popüler aramalar

Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
İz Bıraktığın Kadar Varsın - Esra Ezmeci
Seni Yoran Her Şeyi Bırak - Müthiş Psikoloji
Kadınlar Sıcak Erkekler Soğuk Sever - Esra Ezmeci
Kararı Ben Veririm - Esra Ezmeci
%42
62,00 TL 35,75 TL
%35
48,00 TL 31,20 TL
%52
56,00 TL 26,90 TL
%44
48,00 TL 27,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(2750)
(256)
(1993)
(1051)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 328 1 296 216
Yayın Tarihi 2021 2022 2021 2020
Yazar Esra Ezmeci Kolektif Esra Ezmeci Esra Ezmeci
Başa dön