Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İNCE MEMED 1-2-3-4 (DELTA)

Yapı Kredi Yayınları
1.000,00 TL %16
835,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (20)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

1.125,60 TL
1.197,92 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501764/1501759
İNCE MEMED 1-2-3-4 (DELTA)


 

İnce Memed 4 Cilt Takım

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal''in 32 yıllık bir zaman diliminde yazdığı, Yapı Kredi Yayınları''nın 4 kitap şeklinde bastığı İnce Memed romanı, Türk edebiyatının başyapıtlarından biri. Yaşar Kemal Anadolu’nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD’den İngiltere’ye, İtalya’dan Tunus’a, Norveç’ten Kanada’ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları doğu ile batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor.Taşıma ve kullanım kolaylığı nedeniyle deri ciltli ve kutulu özel baskısını tek ciltte toplayan Yapı Kredi Yayınları, seriyi Delta Dizisi''nden tekrar yayımlandı. Kitabın editörlüğünü Tamer Erdoğan yaptı.

 

Setin İçindekiler:

İnce Memed I

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsüdür. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

Abdi Ağa’nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa’nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe’yi kaçırır. Abdi Ağa’yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya Deli Durdu’ya katılır, ancak kıyıcılığına katlanamadığı Deli Durdu’dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür.

 

“Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak böylesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı.”

The New York Times Book Review, (A.B.D.)

 

“Şaşırtıcı, orijinal bir kitap.”

Sunday Times, (İngiltere)

 

“Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz.”

Sunday Times, (İngiltere)

 

İnce Memed II

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsünün bu ikinci kitabı, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

Öldürülen Abdi Ağa’nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey’i ve Hamza’yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.

 

“Kalemi insanlığın hizmetinde bir yazar...”

Henry Lundström, Sundvalls Tidning, (İsveç)

 

“Yaşar Kemal, görkemli bir destan akıcılığı içinde, tüm ayrıntıları titizlikle yansıtarak dile getirmiş ülkesini.”

Paul Theroux, The New Yok Times, (A.B.D.)

 

“Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair.”

Dagens Nyheter, (İsveç)

 

İnce Memed III

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsünün üçüncü kitabı, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

Çiçekli Mahmut Ağa, Çiçeklideresi köyündeki toprak-larını işleyen köylüleri İnce Memed’i korudukları için topraklarından atar. Bunun üzerine Memed Çiçekli Mahmut Ağa’yı öldürür. Zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği yönündeki kuşkuları, “bir İnce Memed gitse de, yerine bin Memed gelir” fikriyle umuda dönüşür.

 

"Büyük bir yazar, büyük bir kitap... Demek ki hem çok okumuşlara hem az okumuşlara seslenen bir eser yazıla-bilirmiş. Bir eser ki hem destan hem de bireysel nitelikli; bir eser ki yürekle aklı birleştirmiş."

Anne Philippe, Libération, (Fransa)

 

"Yaşar Kemal yalnızca Türkiye’nin en büyük romancısı değil, dünya edebiyatının da bir devidir."

Alain Bosquet, Magazine Littéraire, (Fransa)

 

"Büyük bir edebiyat olayı. Dünya çapında bir Türk romanı."

Liv Kooter Lauhn, Morgenavisen, (Norveç)

 

İnce Memed IV

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsünün son kitabı, düzene başkaldıran Memed’in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova’nın öyküsü. Yaşar Kemal’in söyleyişiyle “içinde başkaldırma kurduyla doğmuş” bir insanın, “mecbur adam”ın romanı.

 

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad’la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad’ı öldürten Şakir Bey’i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova’ya süren milletvekili Arif Saim Bey’i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed’in imi timi belirsiz olur.

 

“Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter.”

Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal

 

“İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor.”

Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa)

 

“İnce Memed serisinin 1987 tarihli dördüncü ve son kitabı, Robin Hoodvari bir serüven hikayesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda müthiş bir şiirsellik taşıyor.”

Regina Karachouli, Sächsische Zeitung, (Almanya)

 

Yazar Hakkında:

Yaşar Kemal ( Kemal Sadık Göğceli ) 1923 yılında Kadirli, Osmaniye‘de dünyaya gelmiştir. Edebiyata daha küçük yaşlarda merak saran yazar, bu alandaki ilk çalışmalarına ilkokulda başlamıştır.

 

Yazar, ortaokuldan ayrıldıktan sonra halk edebiyatı derlemelerine başlamıştır. Yaşar Kemal 1940-1941 yılları arasında Çukurova’dan ve Toroslar’dan derlediği ağıtları içeren ilk kitabı olan Ağıtlar 1943 yılında yayımlanmıştır.

 

Kemal Sadık Gökçeli ismi ile çeşitli kitap ve derleme yayımlayan yazar, Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlayınca Yaşar Kemal ismini kullanmaya başlamıştır. Yazar, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki görevini 1936 yılına kadar sürdürmüştür. Daha sonra romancılığa daha çok zaman ayırmak için gazetecilik görevini bırakmıştır.

 

Usta yazarın uluslararası alanda yayınlanan ilk kitabı, “Bebek Öyküsü”dür. Kitap; İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve birçok dile çevrilerek yazarın uluslararası düzeyde tanınmasını sağlamıştır.

 

Ülkemizde ise ilk öykü kitabı Sarı Sıcak adlı romanla adından iyice söz ettirmeye başlayan Yaşar Kemal, daha sonra İnce Memed kitabıyla hem ülkemizde hem Uluslararası alanda tanınan bir yazar olmuştur. Yazar, İnce Memed kitabını 1947 yılında yazmaya başlamış ancak nedeni belli olmayan bir sebepten dolayı kitap yarım kalmıştır.

 

Yaşar Kemal İnce Memed romanını 1954 yılında tamamlayarak yayımlamıştır. Yazar bu kitabı ile 1956 yılında Varlık Roman Armağanı Ödülü’nü kazanmıştır. Yaşar Kemal; Türk Edebiyatında öykü, roman, deneme, şiir, çocuk romanı ve çevirileriyle katkı sağlamıştır. Yazarın eserleri kırk dile çevrilmiştir. Ülkemizde ve dünya çapında yüzlerce ödül kazanmıştır ve eserleri beyazperdeye ve tiyatroya uyarlanmıştır. Yazarın en büyük başarılarıdan birtanesi de Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday olmasıdır.

 

Usta yazar Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği nedeniyle vefat etmiştir.

 

#container contain-lg-5 contain-md-4 contain-sm-5"">
Boyut Normal Boy
Yazar Yaşar Kemal
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KYAPIKREDI24906
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön