Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İstanbul Tıp Kitabevi
Insan Fizyolojisi - Erdal Ağar

Insan Fizyolojisi - Erdal Ağar

İstanbul Tıp Kitabevi
395,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (3)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

395,00 TL
450,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9953
Insan Fizyolojisi - Erdal Ağar

Derneğin adı 1973 yılında Türk Fizyolojik Bilimler Derneği olarak değiştirilmiş ve 1974 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Türk” unvanının kullanılması kabul edilip kamu yararına çalışan dernek statüsü kazanmıştır. Derneğimiz kuruluşundan bu yana birçok bilimsel aktivite yürütmüştür. Bunların en düzenli ve önemli olanı, uluslararası katılımlı 45 Ulusal Fizyoloji Kongresi tertiplemesidir. Neredeyse yarım asırdır hiç aksatmadan bilimsel kongre düzenlemek başlı başına bir başarıdır. İki yıl önce “İnsan Fizyolojisi” isimli kitabı yayıma hazırlama kararı alıp belirlenen zaman diliminde bunu gerçekleştiren derneğimiz önemli başarılarına bir yenisini daha eklemiştir.
Türkiye’de insan fizyolojisi alanında kaynak kitap ihtiyacı, büyük ölçüde yabancı dillerdeki eserlerin Türkçeye çevrilmesiyle karşılanmaktadır. Bu çalışmaları oldukça değerli görmekle birlikte kendi dilimizde, orijinal görselleriyle her yönden özgün bir kitabın yazılması şüphesiz daha büyük kıymet arz etmektedir. Farklı üniversitelerde görev yapan 72 öğretim üyesinin bir araya gelip bilgi ve birikimlerini bu çalışma için ortaya koymaları, Türk fizyoloji ailesinin gücünü, birlikteliğini ve vizyonunu göstermesi açısından önemlidir. Bu durum, kitaba ayrı bir değer katmıştır. Gelinen noktada “İnsan Fizyolojisi”
kitabı pek çok yönüyle fizyoloji alanında Türkiye’de bir ilktir. Bu ilk adımı, kitabın başta İngilizce olmak üzere başka dillere tercüme edilmesini sağlamak takip etmelidir diye düşünüyorum.
“İnsan Fizyolojisi” kitabı, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri öğrencilerinin ihtiyaç duyabileceği güncel bilgileri içeren, 15 ünite ve 69 bölümden oluşmaktadır. Kitap temel olarak tıp fakültesi öğrencileri düşünülerek hazırlansa da lisansüstü öğrenim görenlerin, uzmanların ve özet bilgi arayan öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. Bölümler, kendi alanlarında uzman ve fizyoloji alanında uzun yıllara dayanan eğitim-öğretim tecrübesine sahip tıp fakültesi öğretim üyeleri tarafından yazıldı. Her bir ünitenin editörlüğü deneyimli uzmanlarca yapıldı. Editörler Kurulu, tıp fakültesi öğrencilerinin bilmesi gereken önemli öğrenme hedeflerini/konularını seçerek kitabı önce ünite başlıklarına, sonra da ünitede yer alması gereken bölümlere ayırdı.
Bölüm yazarları belirlenen konuları güncel, öz ve anlaşılır bir biçimde kaleme aldılar. Bölümlerin sonunda, konuların özetlendiği bilgilerin bulunması öğrendiklerini pekiştirmek isteyen öğrenciler için kolaylık sunmaktadır. Yerine oturmamış, araştırma düzeyinde olan ve değişmesi muhtemel bilgilere kitapta yer vermekten kaçınılmıştır.
Bu kitabın bir başka özelliği de fizyoloji konularını klinik ile ilişkilendirmesidir. Bu bağlamda, bölümlerin/konuların sonunda “Klinik Fizyoloji” adı altında bir başlık yer almaktadır. Klinik Fizyoloji başlığı altında o bölümde anlatılan fizyolojinin temel kavram ve konularının klinikteki karşılığı durumundaki sendrom ve/veya hastalıkların patofizyolojisine yer verilmektedir. Böylece öğrencinin edindiği teorik fizyoloji bilgilerinin klinikteki anlam ve önemini karşılaştırmalı olarak kavramasına imkân sağlanmaktadır. Her bir ünite, taşıdığı anlam ve amaca uygun olarak ayrı bir renk ile renklendirilmiştir. Ünitedeki tablolar, grafikler, diyagram, akış şeması ve klinik fizyoloji kısımları ünitenin rengi ile eşgüdümlü bir düzen içerisinde sunulmaktadır. Görseller, bu kitaba özgü tutarlı bir tarz ve bakış açısı ile konunun öğrenilmesini kolaylaştırıcı şekilde çizilmiştir. 
Bölümlerin yazımında TDK sözlüğünde yer alan kelimeler tercih edilmiş, güncel bir dil kullanılmıştır. Yabancı dillerden Türkçeye geçen ve TDK sözlüğünde birden fazla karşılığı olan kelimeler ile dilimizde karşılığı bulunmayan kelimelerde Editörler Kurulu kararı ile üslup birliği sağlanmaya çalışılmıştır. Buna rağmen, bazı yabancı terimlerin tam karşılığını bulmakta zorlandığımızda ve/veya yabancı terimin kullanımının yaygın olması durumunda, ifadeler yabancı dildeki halleriyle kullanılmıştır. Böyle bir kitapta, tüm kelimeler için ortak üslup oluşturmak oldukça zordur.

Basım Dili Türkçe
Boyut Büyük Boy
Cilt Durumu Ciltli
Sayfa Sayısı 1140
Yayın Tarihi 2020
Yazar Erdal Ağar
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000XYUEX
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön