Türk edebiyatının kasketli gözlüklü şairi, tek bir alanla yetinmeyen, romanlar, eleştiriler ve gazete yazıları yazan, televizyonda yumuşak sesiyle sevenlerine seslenen adam Attila İlhan kuşkusuz ki 1950 sonrası Türk edebiyatının en değerli sanat insanlarından biridir. 1925 senesinde İzmir Menemen'de doğan şair, eğitiminin bir kısmını İzmir'de, bir kısmını babasının işi dolayısıyla çeşitli yerlerde tamamlamış ve lise döneminde İstanbul Atatürk Lisesi'nde başlayan serüvenini Işık Lisesi'nde tamamlamıştır. Lisenin üçüncü yılında iken "Cebberoğlu Mehemmed" isimli şiiri ile CHP Şiir Armağanı'nda iki olan şair böylelikle şiir hayatındaki ilk başarısını kazanmıştır. Henüz çok genç bir yaşta böyle derinlikli ustaca şiirler yazması, onu şiir çevrelerince merak konusu haline getirmiş ve dikkatleri üzerine çekmesini sağlamıştır. Lise döneminden sonra eğitimine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam eden Attila İlhan, üniversite hayatı boyunca da sanat hayatı açısından verimli işlere imza atmıştır. Bu dönemde ilk şiirleri Yığın ve Gün dergilerinde yayımlanmış, 1948'de ise ünlü şair ilk şiir kitabı Duvar'ı yayımlamıştır. 

1948 senesinde Attila İlhan'ın ilk Paris macerası başlamış, şair Nazım Hikmet'i kurtarma hareketine dahil olmak üzere Paris'e gitmiştir. Fransa'da geçirdiği dönem boyunca oranın havasını soluyan ve edebiyat ortamlarında bulunan İlhan, yurda döndükten sonra pek çok kez sorgulama ve polis takibi ile iç içe olmuştur. 1951 yılında gazeteye yazdığı bir yazısı sebebiyle polis soruşturmasına giren şair, Paris'e gitmiş ve bir süre Paris, İzmir ve İstanbul arasında mekik dokuyarak yaşamıştır. Bu dönem 1950'li ve 60'lı yılları kapsayan bir dönemdir ve şairin hayat görüşünün biçimlendiği ve Fransızcaya hakimiyetini sağladığı dönemdir. Attila İlhan, 1957 senesinde askerliğini yaptıktan sonra sinema konusunda çalışmalarını hızlandırmış, eleştiri yazıları yazarak başladığı sinema serüvenine Ali Kaptanoğlu takma adını kullanarak yazdığı senaryoları ile devam etmiştir. 1960'ta tekrar Paris'e dönen İlhan, babasının ölümü üzerine İzmir' dönüş yapmıştır. İzmir'de kaldığı dönem boyunca da Demokrat İzmir gazetesinin başyazarlığı görevini üstlenmiştir.  

Attila İlhan'ın şiir anlayışı, Garipçiler'e ve İkinci Yeniciler'e karşıt bir taraftadır. Attila İlhan, toplumcu gerçekçi bir çizgide ilerleyen Maviciler şiir topluluğu içerisinde yer almıştır. Şiirin toplumun gerçeklerinden uzak olamayacağını savunan ve şiir diline önem veren şairin şiirleri bugün çeşitli sanatçılar tarafından bestelenmiştir. Şairin şiir kitapları kronolojik sıralama ile şöyledir: Duvar, Sisler Bulvarı, Yağmur Kaçağı, Ben Sana Mecburum, Bela Çiçeği, Yasak Sevişmek, Tutkunun Günlüğü, Böyle Bir Sevmek, Elde Var Hüzün, Korkunun Krallığı ve Ayrılık da Sevdaya Dahil'dir. Yalnızca şiirle sınırlı kalmayan Attila İlhan kitapları, senaryodan romana, eleştiriden gazete makalelerine kadar pek çok alanda yer almıştır. Attila İlhan'ın roman türündeki eserleri şunlardır: Yaraya Tuz Basmak,Sokaktaki Adam, Zenciler Birbirine Benzemez, Kurtlar Sofrası, Haco Hanım Vay Bıçağın Ucu, Sırtlan Payı, Fena Halde Leman, Dersaadet'te Sabah Ezanları ve O Karanlıkta Biz'dir. Sanatçının gezi, deneme ve eleştiri türündeki kitapları ise; Hangi Atatürk,Hangi Sol, Abbas Yolcu, Gerçekçilik Savaşı,İkinci Yeni Savaşı, Batı'nın Deli Gömleği, Sağım Solum Sobe, Yanlış Kadınlar Yanlış Erkekler ile Ulusal Kültür Savaşı'dır. 

Türk edebiyat tarihinin en önemli şairlerinden biri olan Attila İlhan, şairliğinin yanı sıra romancılığı ile de Türkiye'nin en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan 1975 Yunus Nadi Roman Armağanı'nı kazanmıştır. Attila İlhan; Yalnızlar Rıhtımı, Ateşten Damlalar, Rıfat Diye Biri, Şoför Nebahat gibi Türk sineması için önemli filmlerin de senaryosunu yazmıştır. Tiyatro ve sinema oyuncusu Çolpan İlhan'ın ağabeyi olan şair, 2005 senesinde hayata gözlerini yummuştur. 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Attila İlhan Kitapları

49 ürün var
 1. Markalar
  1. İş Bankası Kültür Yayınları
  2. Bilgi Yayınevi
  3. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  4. Yordam Kitap
 2. Ürün Çeşidi A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Yazar
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Başa dön