Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Satranç gibi kitaplarıyla çok satanlar listelerinde uzun süre yer edinen Avusturyalı yazar Stefan Zweig'in eserleri; günümüzde birçok farklı yayınevlerince çevrilmekte ve yayına hazırlanmaktadır. Özellikle "novella" adını layık görülen öykülerinin yanı sıra biyografi türündeki eserleriyle de beğeni toplamıştır. Yapıtları birçok farklı dünya diline çevrilen yazarın büyük bir okuyucu kitlesi vardır. Hayatındaki zorlukların edebi yaşamına yansımasıyla da tanınan Zweig'in kitaplarının kısa olmasına rağmen derin anlamlar taşıdığı edebiyat dünyasınca onaylanmıştır. Freud'a ve onun görüşlerine ilgi duyarak eserlerine bu görüşleri yansıtan Zweig; psikolojik öğelere daima değer vermiş ve kitaplarında yansıtmıştır.

Psikolojik tahlil denince akla ilk gelen yazarlardan biri olan Stefan Zweig; 28 Kasım 1881'de Viyana'da dünyaya gelir. Varlıklı bir aileye sahip olan Zweig; küçük yaşlarda kendini belli ederek kültür- sanat eğitimleri alır. Aldığı bu eğitimler çerçevesinde Yunanca, Latince, İngilizce, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri öğrenir. Sonrasında ilerleyen yıllarda yapıtlarını ve üslubunu etkileyecek olan felsefe eğitimleri alır. Berlin ve Viyana'da aldığı bu eğitimler süresince ilk şiirlerini Rilke vb. şairler etkisiyle yazmaya başlar. Fransızca ve diğer dillerden çeviri yapmaya başlar. Zengin dil kültürü ile eserleri orijinal dilinden okuyabilen yazar, felsefi ve psikolojik kaynaklardan beslenir, birçok farklı ülke ve şehir gezer.

Savaş döneminde yaşayan bir yazar olması, onun şansız yaşamı arasında ilk yeri doldurur. 1. Dünya Savaşı'na gönüllü olarak katılır ve Viyana'da "Savaş Memuru" olarak görev alır. Savaştan döndükten sonra Salzburg'taki villasında yaşama başlar. Bu dönemlerde evlenen yazar; en verimli yıllarını yaşar. 1939’da Kalbin Sabırsızlığı isimli romanı yayınlanır. Salzurbg'ta geçirdiği bu yıllar edebî hayatı için oldukça önem arz eder. Satranç, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Kadının Hayatından 24 saat, Olağanüstü Bir Gece, Korku, Amok Koşucusu, Karmaşık Duygular gibi birçok eserin sahibi olan yazar, yazmaya olan bağlılığı ile tanınır. Brezilya’ya giderek orada yazdığı Satranç isimli öykü; oldukça büyük bir ilgi görür. Montaigne üzerine de çalışmalar yapan yazar, Dünün Dünyası-Avrupa Anıları isimli bir otobiyografi yayınlar. Hayatının en güzel çağlarını yaşadığı bu dönemlerde ürettiği tüm eserler, derin karakter analizleri ve psikolojik öğeler taşır. Birçok dile çevrilen Stefan Zweig kitapları günümüzde de farklı birçok yayınevi tarafından düzenlenmekte, basılmakta ve dağıtılmaktadır. Hitler döneminde yaşaması ve ülkesinin durumuna çok üzülüyor oluşu üretim gücünü kısıtlasa da birçok eser bırakan yazarın, bazı eserlerinin Hitler tarafından toplama kamplarında imha edildiği bilinmektedir.

Değişim Rüzgârı, Yakıcı Sır, Tehlikeli Merhamet, Yürek Çöküntüsü gibi öykülerin yanı sıra tiyatro ve biyografi metinleri de yazarın önemli eserlerindendir. Balzac, Bir Yaşam Öyküsü, Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski, Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy gibi biyografik eserleriyle de edebiyat dünyasına ışık tutmuştur. Psikolojik tahlillerin, karakter analizlerinin, ruh hallerinin derin bir şekilde görüldüğü Stefan Zweig eserleri; günümüzde tüm dünyada geniş bir okur kitlesini peşinden sürükler. Çevirileri ve yayınları süregelen eserlerin içerisinde tiyatro eserleri de mevcuttur. İnsanı, insanlığın duygularını, çöküntüleri, uçta yaşayan insanları ele alan kitaplarında, karakterlerinin yapısına büründüğü görülür. Aynı zamanda gazetecilik de yapan yazarın trajedi ve dram türünü kullandığı düşünülür. Karakterlerinin analiz ve yorumları hem edebiyat hem de psikolojik çevrede değerlendirilmeye devam eder. Ülkesinin durumundan ve savaş hâlinden çok bunalan, tıpkı karakterleri gibi derin bir çöküntüye uğrayan şair; “önden gittiğini” söyleyerek eşiyle birlikte 1942’de hayatına son verir.

Yazarın büyülü dünyasına adım atmak ve karakterlerini ruhuna bürünmek için farklı yayınevlerince yayınlanmış eserlerini inceleyebilir, kütüphanenize dâhil edebilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Stefan Zweig Kitapları

708 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Yazar
 3. Markalar A-Z
  1. Zeplin Kitap
  2. Can Yayınları
  3. İş Bankası Kültür Yayınları
  4. Koridor Yayıncılık
  5. Martı Yayınları
  6. Mavi Çatı Yayınları
  7. Olympia Yayınları
  8. Puslu Yayıncılık
  9. Anonim Yayıncılık
  10. Hayykitap
  11. İlgi Kültür Sanat Yayınları
  12. Kırmızı Kedi Yayınevi
  13. Tutku Yayınevi
  14. Karbon Kitaplar
  15. Panama Yayıncılık
  16. Ren Kitap
  17. Aperatif Kitap Yayınları
  18. Palet Yayınları
  19. Yordam Kitap
  20. İndigo Kitap
 4. Fiyat Aralığı
  -
 5. Ürün Puanı
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Başa dön