Victor-Marie Hugo Fransa’nın Besançon kendinde 26 Şubat 1802’de dünyaya geldi. Annesi Sophie Trébuche babası ise Joseph-Léopold-Sigisbert Hugo idi. Babası başarılı askeri komutan olmanın yanı sıra, kariyerinin ilerleyen yıllarında Napolyon komutasında görev almıştı.

Victor Hugo 1815 ve 1818 yılları arasında hukuk eğitimi gördü ancak kendini hiçbir zaman bu mesleğe adamadı. Annesi Sophie’nin süregelen desteği sayesinde edebiyat dünyasına adım atarak yazın yolculuğuna başladı. Kısa süre içinde Conservateur Litteraire isimli dergiyi kurdu. Dergi sayesinde yalnızca kendi şiirlerini değil arkadaşlarının da eserlerini yayınlama fırsatı buldu. Hayatındaki en önemli kişilerden olan ve edebi kimliğinin yaratışına en çok katıda bulunanlardan biri olan annesi 1821 yılında hayata gözlerini yumdu. Hugo annesinin öldüğü sene Adèle Foucher ile evlendi ve Odes et poésies diverses isimli ilk şiir kitabını yayınlattı. Şiir koleksiyonunun olumlu ilgi toplamasının ardından tiyatro ve drama yazarlığı alanındaki yeteneklerini de değerlendiren Hugo, bu dönemde birkaç oyun yazdı. 1823 yılında ise ilk romanını yayınlattı. Yazın tarzının özgünlüğü ve zamanının ötesinde oluşu kısa sürede edebi çevrenin ve yayıncıların ilgisini çekti.

Hugo’nun edebi kişiliği keşfettiği zamanın, Romantizm akımının yükselişte olduğu döneme denk gelmesi kuşkusuz yazarın eserlerini büyük oranda etkiledi. Kariyerinin ilk on yılında Romantizm akımının edebiyat ayağının en önemli hatta ilk temsilcilerinden biri oldu. Hatta Victor Hugo bir anlamda “Hernani’ adlı oyunuyla Romantizm akımını edebiyat alanına taşıdı.

1831 yılında en önemli eserlerinden olan Notre Dame Kamburu’nu okuyuculara sundu. Kitap, ortaçağdaki çarpık düşünceleri ve haksız yere fiziksel özellikleri nedeniyle toplumdan dışlanıp aşağılanan kişilerin duygularına ayna tuttu. Hugo, Notre Dame Kamburu ile elde etti başarıdan kazandığı motivasyonla politik yazılara ağırlık verdi.

Zaten kariyerinin başından beri, azmi ve girişkenliğiyle belirli bir üne sahip olan Hugo, 1840’lı yıllarda Fransa’nın en çok sevilen ve okunan yazarları arasına girdi. 1841 yılında Fransız Akademisi’ne seçildi. Kariyerinde büyük yükselişte olmasına rağmen 1843 yılında kızı ve kızının eşinin bir kaza sonucu boğulmalarını takiben depresyona girip yazmayı bıraktı. Topluma ve yayıncılara duyurmadan, gizliden gizliye en önemli eserlerinden olan Sefiller üzerinde çalışmaya başladı.

Hugo, 1851’de gerçekleşen politik darbe nedeniyle Brüksel’e, ardından da Birleşik Krallık’a kaçtı ve 1870 yılına kadar Fransa’ya dönmedi. Hugo’nun sürgün döneminde yayınladığı eserlerin ve yazıların çoğunda sert sosyal eleştiri ve ince alay vardı. Bu eserlerden kuşkusuz en önemlisi ve en çok bilineni Sefiller’di. Sefiller basımından yıllar sonra bile aynı oranda okunan bir kitap oldu. Yıllar içerisinde sayısız kere tiyatroya ve sinemaya uyarlandı.

Hugo 1870 yılında büyük bir demokratik başaranın simgesi olarak ülkesine dönse de son senelerini büyük bir üzüntü ve karamsarlık içinde geçirdi 1871 ve 1873 yıllarında iki oğlunu kaybetti. Bu nedendendir ki son eserleri genellikle Tanrı, Şeytan ve Ölüm temaları üzerinde yoğunlaştı. 1882 yılında Hugo 80 yaşındayken, doğum gününün anısına yaşadığı evin bulunduğu sokağın ismi Avenue Victor Hugo olarak değiştirildi. Hugo 22 Mayıs 1885 yılında hayata gözlerini yumdu, cenazesi bir kahraman cenazesi standartlarında yapıldı.

Hugo günümüzde bile hala Fransız edebiyatının devlerinden sayılmakta. Fransa’da daha çok bir şair olarak saygı görse de İngilizce konuşan topluluklarda en çok romancı kimliğiyle ön planda oldu. Türkçe diline uyarlanan Sefiller, Notre Dame Kamburu, 1793 Devrimi, Uçurumun Dibindeki Doğrular, Bir İdam Mahkumunun Son Günü ve Hernani gibi eserler, Victor Hugo kitapları arasında en çok okunanlar arasındadır.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Victor Hugo Kitapları

185 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. İş Bankası Kültür Yayınları
  2. Olympia Yayınları
  3. Bordo Siyah Yayınları
  4. Can Yayınları
  5. Dorlion Yayınları
  6. Kaknüs Genç
  7. Karbon Kitaplar
  8. Mavi Çatı Yayınları
  9. Anonim Yayıncılık
  10. Arkadaş Yayınları
  11. Evrensel İletişim Yayınları
  12. Gece Kitaplığı
  13. Koridor Yayıncılık
  14. Olimpos Yayınları
  15. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
  16. Zeplin Kitap
  17. İletişim Yayınevi
  18. Alfa Yayınları
  19. Aperatif Kitap Yayınları
  20. Ema Kitap
 2. Ürün Çeşidi A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Yazar
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Basım Dili
 9. Boyut
 10. Girişimci Kadın Ürünleri
 11. Satıcı A-Z
Başa dön