Farklı fikri ve edebi türlerde eserler vermesi ile tanınan, yaşayan fikir adamlarımızdan Yavuz Bahadıroğlu, 1945 yılında Rize’nin Pazar kasabasına bağlı Hisarlı köyünde hayata gözlerini açtı. Eğitim yaşamının hemen ardından İstanbul’da 1971 yılında gazetecilik mesleğine adım attı. Önceleri muhabir olarak başladığı gazetecilikte, araştırma inceleme yazarlığı, röportajcılık ve fıkra yazarlığı yaptı. Ayrıca mesleki hayatında gazete ve dergi yöneticiliği yaptı, şirket yöneticisi olarak özel sektörde çalıştı.

Yavuz Bahadıroğlu gazetecilik yaşamında muhabirlik yapıp röportajlar gerçekleştirirken bir yandan da öncelikle çocuklara yönelik olarak eserler vermeye başladı. Bu ilk eserlerini Niyazi Birinci adıyla yayımladı. Çocuklar için yazdığı hikâye ve romanlar sayı olarak yüzlerce eseri buldu. Fakat yazar, en önemli çıkışını tarihi konulara yönelen romanları ile gerçekleştirdi. Tarihi romanlarının çok okunması, ses getirmesi ve sevilmesi dolayısıyla “tarihi sevdiren yazar” olarak ün yaptı.

Yavuz Bahadıroğlu, 1976 yılında kaleme aldığı ve tarihi şahsiyetlerden Çaka Bey’in yaşamını konu edinen Çaka Bey adlı romanıyla, romancı olarak da dikkati çekti. Bu tarzdaki romanlarının en önemlilerinden olan Sunguroğlu romanını, ardından yazdığı Buhara Yanıyor  eseri izledi. Tarihi karakterdeki romanlarında daha ziyade Osmanlı’nın farklı dönemlerini ele aldı ve otuzu aşkın sayıda tarihi romana imza attı. Özellikle Osmanlı’nın çözülme dönemlerini eserlerinde işledi. Edebiyatta tarihi atmosferi, olayları ve kişileri konu edinirken tarihe bir ilim sahası olarak da yakından ilgi duydu. Türk tarihinin belirleyici şahsiyetleri Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Osman Gazi, Orhan Gazi, Bahadıroğlu’nun kitaplarında konu ettiği isimlerden sadece bazıları. Merhaba Söğüt, Kırım Kan Ağlıyor, Selahaddin Eyyubi, Endülüs’e Veda, Mısır’a Doğru, Şehzade Selim, Çanakkale Kıyameti, Resmi Tarih Yalanları, Sahipsiz Saltanat gibi kitaplarıyla da tarihe yaklaşımını gözler önüne serdi. Gerek gazete köşe yazılarında gerekse ulusal yayın yapan radyolarda yorumlar yaparken, tarih bilgisinin derinliğinden daima yararlandı.

Edebiyatta ve romanlarında ortaya koyduğu bakış açısını güncel olayları yorumlarken de sürdürdü. Günümüz hadiselerini tarihten gelen bilgi ve deneyimlerin ışığında yorumladı. 1991 yılında gazeteciliği bırakan yazar uzun bir aradan sonra 1999 yılında tekrar gazetelerde köşe yazıları da yazmaya başladı.

Yavuz Bahadıroğlu eserleri çok geniş bir yelpazede yazının pek çok türünü içeriyor. Romanlarının ve çocuk romanlarının yanı sıra, hikâye, araştırma, oyun, senaryo türlerinde verdiği eserler, fikir alanında yaptığı çalışmalar geniş kitlelere ulaştı. Yazdığı alanlara ilişkin olarak hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok konferans verdi. Televizyon programlarına katılarak görüşlerini açıkladı. Yavuz Bahadıroğlu kitapları çok satılıp okunmanın yanı sıra, yazar farklı kurumlar tarafından çeşitli vesilelerle ödüllendirildi. Ayrıca Kültür Bakanlığı tarafından da bazı kitapları yayımlandı.

Yavuz Bahadıroğlu, gerek fikrî çalışmalarında gerekse edebi eserlerinde sanatın inanç için yapılması gerektiği görüşünü benimsedi. Sanatın Tanrı’yı anlamak ve ona yaklaşmak için kullanılması gereken bir vasıta olduğunu savundu. Böylece sanat çevrelerinde öteden beri süregelen sanat sanat için midir yoksa halk için midir tartışmalarına yeni bir bakış açısı getirdi. Bu doğrultuda kurguladığı tüm edebi eserlerinde ve bilhassa romanlarında, edebiyatın imkânlarını farklı fikirleri tartışmak ve karşı karşıya getirip tartmak için kullandı. Tarihe, ülkeye ve hayata bakış açısını ve öznel yorumlarını edebiyat aracılığı ile okura ulaştırdı. On yılları bulan uzun fikir ve sanat yaşamı boyunca, kitaplarını, köşe yazılarını, konferanslarını, radyo sohbetlerini takip eden her yaştan geniş bir okur ve dinleyici kitlesine kavuştu.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Yavuz Bahadıroğlu Kitapları

163 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nesil Yayınları
  2. Nesil Çocuk Yayınları
  3. Panama Yayıncılık
  4. Ensar Neşriyat
  5. Hayat Yayınları
  6. Venedik Yayınları
  7. Genç Nesil Yayınları
  8. İconinn
  9. Azim Dağıtım
  10. Lore Kitap
  11. Nakkaş Yapım ve Prodüksiyon
  12. Paradoks Yayınları
  13. Tohum Yayınları
 2. Ürün Çeşidi A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Yazar
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Basım Dili
 10. Boyut
 11. Satıcı A-Z
Efsane Teslimat1-2 iş günü içinde kapınızda olacak ürünleri görmek için konum seçin.
Konum:
seçilmedi
Başa dön