Mango, tropik iklim kuşağında yetişen bir meyve türüdür. Mango meyve ana vatanı Güney Asya’dır. Güney Asya içerisinden özellikle Doğu Hindistan’da yetişir. Mango meyve tropikal iklim kuşağının hakim olduğu birçok bölgenin yanı sıra Akdeniz iklim kuşağında da yetiştirilir. Mango ağaçları yaklaşık olarak 10 ila 40 metre yüksekliğe sahip uzun boylu ağaçlardır. Uzun ömürlü olan mango ağaçları arasında 300 yaşına kadar dahi meyve verebilenleri bulunur. Yılın 12 ayı boyunca ekilebilen mango fidanları, 3 ila 6 aylık bir süreç içerisinde olgunlaşır. Mango meyve çoğunlukla yaz mevsiminde hasat edilir. Hasat zamanı mango çeşidine, bakımına ve üretildiği yere göre değişkenlik gösterebilir. Mango tropikal meyve, gıda ürünü olarak kullanılmasının yanı sıra ilaç üretimi ve kozmetik ürün üretimi gibi birçok farklı üretim süreçlerinde de kullanır. Mango, içerisinde birçok farklı besin değerini bulundurur. Birçok faydası olduğu bilinen mango meyve hem lezzeti hem sağlığa etkisi ile alıcılarını cezbeder.

Mango Meyve Faydaları

Mango meyve faydaları, mangonun içerisinde yer alan besin değerlerinden dolayı oldukça fazladır. Mango, içerisinde aynı zamanda potasyum minerali, demir minerali, çinko minerali, fosfor minerali, magnezyum minerali, bakır minerali, kalsiyum minerali, selenyum minerali ve sodyum minerali bulunur. Mango meyve içerisinde yer alan birçok vitamin ve mineraller metabolizmayı hızlandırabilir. Vücut damarlarını ve dokusunu korumaya yardımcı olan A ve C vitaminlerini içermesi nedeniyle yaşlanmayı yavaşlatabilir. İçerisinde potasyum bulundurmasından dolayı kan basıncını ve nabzı kontrol altında tutabilmeye yardımcı olabilir. K vitaminini ve kalsiyumu içeren mango kemik sağlığınızı destekleyebilir. Mango tropikal meyve bolca B grubu vitaminleri içerdiğinden ruhsal sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda uykunuzu düzene sokabilmenize yardımcı olabilir. Mango meyve, içerdiği B6 vitamini sayesinde beyin gelişimini desteklemeye de yardımcı olabilir. Düzenli ve taze mango tüketimi vücudunuzda detoks etkisi yaratabilir. Mango meyve içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kan hücreleriniz yenilenebilir. Mango tropikal meyve cilde maske şeklinde uygulanarak gözeneklerininiz açılmasına, cildinizin temizlenmesine yardımcı olabilir. Çoğu mango meyve çeşidi lif içerdiğinden tokluk hissi verebilir ve diyete yardımcı olabilir. Mango meyvesinin kabuğunu pratik mutfak aletleri ile soyabilirsiniz.

Mango Meyve Çeşitleri

Mango, tropik meyve türlerinden biridir. Mango tropikal meyve pek çok farklı çeşide sahip olan ve içeriği oldukça yüksek değere sahip bir meyve türüdür. Faydasının çok olduğu bilinen mango meyve alıcılar tarafından severek tüketilir. Mango meyve çeşitleri yetiştirildikleri bölgelere göre değişkenlik gösterebilir. Mangolar, ağırlıkları değişkenlik gösteren meyve türüdür. Mangoların büyüme ve gelişimleri, cinslerine ve yetiştirildikleri yerlere göre değişkenlik gösterebilir. Daha çok Batı Hindistan’da yetiştiriciliği yapılan Alphonso mango, genellikle 150-300 gram ağırlığında olan ve mango kralı olarak adlandırılan mango çeşididir. Yumuşak ve narin bir dokuya sahip olan Alphonso mango aynı zamanda sulu bir meyvedir. Alphonso mango olgunlaştığında kabuğu altın sarısı rengini alır ve üst kısmında kırmızı lekeleri oluşur. Alphonso mango güzel bir kokuya sahiptir ve lif içermez. Çok tatlı bir tadı bulunur. Alphonso mango ile lezzetli püreler, soslar, içecekler ve dondurmalar yapılabilir. Keitt mango, nispeten büyük görüntüye sahiptir. Keitt mango 1 ila 2 kilo arasında değişebilen ağırlığa sahip olabilir. Keitt mango oval şekildedir ve kabuğu yeşil renge sahiptir. Ataulfo mango, daha çok Meksika’da yetiştirilen bir mango çeşididir. Ataulfo mango yaklaşık olarak 170 ila 280 gram ağırlığındadır. Ataulfo mango altın sarısı rengindedir ve dikdörtgene benzeyen bir şekle sahiptir. Ataulfo mango lif içermez. Kensington Pride mango, Avustralya’ya özgü bir mango türüdür. Yaklaşık olarak 500 gram ağırlığa sahiptir. Baharatlı ve tatlı bir tada sahip olan Kensington Pride mangonun kendine has bir tadı ve kokusu bulunur. Kabuğu sarı renktedir. Orta düzeyde lif oranına sahiptir. Tommy Atkins mango uzun raf ömrüne sahip olmasıyla bilinir. Bunlar dışında Edward, Haden, Kent ve Irwin gibi birçok mango meyve çeşitleri bulunur.

Mango Meyve Fiyatları

Mango meyve nedir sorusunun cevabı alıcılar için önem arz eder. Meyvelerin kralı olarak adlandırılan ve dünyada geniş çapta yetiştiriciliği yapılan mango meyve, taze olarak tüketilebilen bir meyve olduğu kadar dondurularak ya da kurutularak da tüketilebilen, yüksek besin içeriğine sahip, lezzetli ve doyurucu bir meyve türüdür. Mango meyveniz ile lezzetli meyve suları elde edebilirsiniz. Meyve sıkacakları ile meyve suyunuzu rahatlıkla elde edebilirsiniz. Mango tropikal meyve olgunlaştığında tatlı bir koku yayar ve alıcıları cezbeder. Mango meyve satın alındıktan sonra özenle muhafaza edilmesi gereken bir meyvedir. Mango nedir ve mango nasıl tüketilir gibi soruların cevapları dışında mango meyve ne kadar sorusunun cevabı da tüketiciler açısından önem arz eder. Mango meyve fiyat değişkenliği gösterebilen bir meyve çeşididir. Henüz olgunlaşmayan mangonun fiyatı ile olgunlaşan bir mangonun fiyatı değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda mangoların ağırlıkları fiyatları etkileyen bir unsurdur. Mangolar genelde adet üzerinden fiyatlandırılan meyve türlerindendir. Mango meyvelerin fiyatları aynı zamanda mango çeşitlerine göre de değişkenlik gösterebilir. Mango meyve alıp tüketerek hem vücut direncinizi arttırabilir hem de yemeklerinize tat katabilirsiniz. Mango meyveye ve birbirinden farklı çeşitli faydaları olan birçok meyve ve sebze ürünlerine Hepsiburada üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Mango Meyvesinin Olgunlaştığı Nasıl Anlaşılır?

Mangoyu koklayarak mangonun olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabilirsiniz. Mango tatlı kokuyorsa yenmeye hazır olabilir. Mango meyveye hafifçe bastırarak da olgunlaşıp olgunlaşmadığını anlayabilirsiniz. Mango meyve eti hafif yumuşaksa yenmeye hazır olabilir.

Mango Meyvesi Nasıl Kesilir?

Mango meyve, bıçak tüm çekirdeğe değene kadar boylamasına kesilebilir. Ardından bir kaşık yardımı ile kesilen yerden meyve esnetilebilir ve çekirdeğin mango etinden ayrılması sağlanabilir. Ardından mangonun kabuğunu etinden ayırmadan, sadece et kısmını dikey ve yatay şekilde keserek kare parçalar elde edebilir, sonra da kabuğu tersyüz ederek küçük kare şeklini alan mangoları kabuktan ayırabilirsiniz. Mango dışındaki sert kabuğun yenilmesi tavsiye edilmez.

Mango Meyvesi Nasıl Yenir?

Mango tropikal meyve birçok farklı şekilde tüketilebilir. Mangonun taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Mangoyu taze meyve olarak tüketebilirsiniz. Mangoyu dilimleyerek meyve salatası yapabilir ya da dondurma üzerine koyarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda mango ile lezzetli dondurmalar yapabilirsiniz. Mango meyve ile reçel yapabilir, çeşitli meyve suları hazırlayabilirsiniz. Mangoyu dondurarak ya da kurutarak da tüketebilirsiniz.

Mango Meyvesi Nasıl Muhafaza Edilir?

Henüz olgunlaşmamış bir mango meyve olgunlaşması için birkaç gün oda sıcaklığında bekletilebilir. Olgunlaşmış bir mangonun oda sıcaklığında bekletilmesi bozulmaması için tavsiye edilmez. Olgunlaşmış mangonun çok fazla bekletmeden tüketilmesi tavsiye edilir. Olgunlaşmış mangolarınızı buzdolabında birkaç gün muhafaza edebilirsiniz. Kesilmiş mango meyvelerinizi kapalı kutularda buzdolabına koyarak birkaç gün muhafaza edebilirsiniz. Kurutulmuş mangolarınızı da buzdolabında birkaç ay saklayabilirsiniz. Küflenen mangoların yenilmesi tavsiye edilmez.

Mango Meyve Yemenin Zararı Var Mıdır?

Mangoya alerjisi olanların bu meyveyi tüketmesi tavsiye edilmez. Mango meyve içerisinde şeker oranı yüksek olduğundan şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilmez. Aşırı fazla tüketimi sonucu alerji yaparak ciltte döküntülere veya kızarıklıklara yol açabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mango Meyve Fiyatları

8 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?