Fusajiro Yamauchi tarafından 1889 yılında Japonya’nın Kyoto kentinde kurulan Nintendo, hayatına bir oyun kartı üreticisi olarak başlar. Hanafuda olarak isimlendirilen oyun için ürettiği el yapımı kartlarla kısa sürede ünlenen ve geniş çaplı üretime geçerek 1950’li yıllara kadar bunu sürdüren Nintendo, 1960’lı yıllarda anonim şirkete dönüşerek farklı alanlarda da faaliyete atılır. Ancak işler, şirketin istediği gitmez ve 1970’li yıllara kadar çeşitli ürünlerle varlığını sürdüren Nintendo, bugünkü anlamıyla dijital oyun dünyasına, oyunlar için geliştirilen lazer silahlar ve bu silahlarla oynanabilen oyunları hazırlayarak adım atar. Arcade salonları için üretilen sistem, içinde daha sonra geniş kitleler tarafından da oynanacak Duck Hunt gibi oyunları barındırır.

O yıllarda popüler olan Magnavox Odyssey oyun konsolunun Japonya’daki dağıtımcılığını üstlenen Nintendo, 1980’li yılların başlarına kadar hem arcade salonları hem de renkli televizyonlar için çeşitli yapımlara imza atar. Marka, 1981’de çıkardığı Donkey Kong ile asıl ününe kavuşur. Oyunda, bugün Nintendo ile özdeşleşen Mario’nun da ilk hâli bulunur ve Donkey Kong’un başarısı sayesinde dönemin popüler konsolları Atari 2600, ColecoVision ve Intellivision için lisans anlaşmaları yapılır.

Nintendo’nun gözbebeği Game & Watch’un tohumları ise oyun tasarımcısı Gunpei Yokoi’nin 1979 yılında yaptığı tren yolculuğu esnasında, hesap makinesiyle oynayarak zaman geçirmeye çalışan birini görmesiyle atılır. Nintendo’nun ilk el oyun konsolu olacak Game & Watch, dünya çapında dağıtılır ve takvimler 1982 yılını gösterdiğinde oyun konsolunun Donkey Kong versiyonu çıkarılarak cihaz tasarımının patenti, Nintendo tarafından alınır. 1980’li yıllar Nintendo için harikulade geçer. 1983 yılında Japonya’da Famicom (Family Computer) ve diğer ülkelerde ise Nintendo Entertainment System olarak adlandırılan oyun konsolu, oyun tarihinin en çok satan oyunlarından biri olan Super Mario Bros.’a ev sahipliği yapar. 1989’da ise Türkiye’de de popüler hâle gelen Game Boy isimli el oyun konsolu çıkar ve beraberinde Tetris adlı oyun da gelir. Nintendo, dünya çapında büyük başarı elde eder.

Markanın Famicom ismine bir ziyareti daha olur ve bu defa Super Famicom (Super NES) 1990’da Japonya’da, 1991’de ise diğer ülkelerde oyun tutkunlarıyla buluşur. 16-bit işlemcisi sayesinde daha kapsamlı grafiklere sahip oyunları çalıştırabilen konsolda, arcade salonlarının vazgeçilmezi Street Fighter II’den Mortal Kombat’a, markanın yarattığı Zelda serisinin The Legend of Zelda: A Link to the Past’inden Super Mario World’e kadar sayısız oyun yer alır. Tüm bu gelişmelerin ardından Nintendo, 1990’ların sonlarına kadar ses getiren bir konsol çıkaramaz; fakat, 2001’e gelindiğinde GameCube kullanıcılara sunulur. İçerdiği popüler oyunlar ve çoklu oyuncu desteği sayesinde tatmin edici satış rakamlarına ulaşan konsol, 2006 yılında yerini Nintendo Wii’ye bırakır. Kablosuz kontrolcüleriyle sıra dışı bir oyun deneyimi sunan konsol, cihaza özel üretilen oyunlarla olduğu kadar adaptasyonu iyi sağlanmış çoklu platform oyunlarıyla da dünya çapında büyük beğeni toplar. Markanın el oyun konsolu macerası ise 2004’te yayınladığı DS ve 2011’de sunduğu 3DS konsollarıyla devam eder.

2017’ye gelindiğinde Nintendo, yine kendinden bekleneni yapar ve en az Wii kadar etkileyici bir oyun konsolunu daha geliştirir. Nintendo Switch, hem el hem de televizyona bağlanarak oynamaya izin verir. Tek kişilik oyunlar oynanabildiği gibi karşılıklı müsabaka yapılabilecek oyunlar için de uygunluk gösteren kontrolcüler, Wii’nin yarattığı havayı katlayarak sürdürür. Nintendo’nun geliştirdiği oyunların yanı sıra üçüncü parti pek çok popüler oyunun da bulunduğu konsol, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok sayıda oyunsevere ulaşmaktadır. Satış sayısı 11 milyona yaklaşan Super Mario Odyssey oyunuyla markanın geliştirdiği en başarılı cihazlardan birine dönüşen Nintendo Switch ve Switch oyunları, Türkiye’de de resmi olarak satılmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nintendo

326 ürün var
 1. Ürün Çeşidi A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Renk
 5. Yaş
 6. Yurt Dışından Ürünler
 7. Satıcı A-Z
 8. İndirimli Ürünler
 9. Kelime Filtresi
Teslimat FiltreleriKonumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Konum Seç
Yarın Kapında
Hemen Kapında
Başa dön