Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Redno Bijon Anahtarı L Tipi Pipo Tip 17 mm Numara Seçenekli 1.kalite Çelik Döküm Tornavida Uçlu

Redno
276,36 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (2)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

279,18 TL
DSACategoryId/60002705/2147483631/253574/262977

REDNO Bijon Anahtarı L Tipi 17 mm 

1.Kalite Çelik Döküm

 

Motorlu taşıt tekerlerinin disk ya da kampanalara takılması ve sökülmesinde kullanılan bijon anahtarları, her taşıtta mutlaka bulunması gereken el aletlerinin arasında geliyor. Patlayan ya da eskiyen lastiklerin değiştirilmesi ve bazı tamirat işlemleri esnasında tekerlerin sökülüp takılması için bijon anahtarlarına ihtiyaç duyuluyor. Farklı metal ya da metal alaşım malzemelerden üretilen ve farklı tasarım fonksiyonlarına sahip çok sayıda bijon anahtarı çeşidi bulunuyor.

Bijon Anahtarı Çeşitleri

Krom ve çelik gibi tek bir metal malzemeden yapılan bijon anahtarlarının yanı sıra krom çelik gibi alaşımlı metallerden yapılan bijon anahtarları da bulunuyor. Nikelaj kaplama bijon anahtarları ise belirli bir metal malzemenin üzerine paslanmaz nikelaj kaplama işlemi yapılmasıyla üretiliyor. 

Motorlu taşıtlarda kullanılan bijonların ve bunlar için kullanılacak bijon anahtarlarının ölçüsü milimetre (mm) ile ifade ediliyor. Farklı motorlu taşıt tipleri için farklı milimetre değerlerine sahip birçok bijon ve bijon anahtarı bulunuyor. "Dörtlü" veya "istavroz tipi" olarak adlandırılan bijon anahtarında her bir uç farklı bir ölçüdeki bijonun sökülüp takılmasında kullanılıyor. Çeşitli bijon türlerini söküp takabilen dört uçlu bijon anahtarları, çok amaçlı anlamına gelen "universal" terimi ile de ifade edilebiliyor. Universal tipteki bijon anahtarlarında 17 mm, 19 mm, 21 mm ve 23 mm ölçülerindeki bijonlar için kullanılan 4 adet uç bulunuyor. Universal bijon anahtarlarını otomobil, hafif ticari araç, minübüs ve panelvan türündeki birçok taşıtın tekerlerini sökme ve takma işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Dört uçlu bijon anahtarlarının yanı sıra ihtiyaç durumunuza göre ikili, tekli, katlanabilir, L tipi, pipo tipi ve deve boynu gibi farklı tasarımlarda üretilen birçok bijon anahtarını da tercih edebilirsiniz. Kamyon, kamyonet, TIR, iş makinesi ve traktör gibi ağır vasıta taşıtlar için üretilen ağır vasıta bijon anahtarları ve sadece bir otomobil markasının modellerine özel üretilen bijon anahtarı ve bijon setleri de bulunuyor.

Bijon Anahtarı Fiyatları

Bijon anahtarlarının fiyatları anahtarın yapıldığı malzeme türüne, tasarım şekline ve normal ya da ağır vasıta taşıt gibi taşıt türüne göre değişiyor. İhtiyaçlarınıza ve taşıtınızın durumuna göre değişik metal ya da metal alaşımlardan üretilmiş bijon anahtarları arasından size en uygun modellere sahip olabilirsiniz.

Bijon Anahtarı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bijon anahtarı satın alırken dikkat etmeniz gereken faktörlerin başında, alacağınız anahtarın milimetre (mm) biriminden ölçüsünün taşıtınızdaki bijonların ölçüsüyle aynı olması geliyor. Taşıtınızın kullanım kılavuzundan, taşıt üreticilerinin İnternet sitelerinden veya tamir ve bakım servisinizden taşıtınızda kullanılan bijon ölçüsünü öğrenebilirsiniz. Bijon anahtarının muhafazası için taşıtınızda bir bijon anahtarı yuvası bulunuyorsa, uyumsuzluk olmaması bakımından orijinal anahtarınızla aynı tasarımda bir bijon anahtarını tercih edebilirsiniz. 

Bijonların Doğru Bir Şekilde Sökülüp Takılması

Bijon sökme işlemi esnasında bijon anahtarına ve bijonlara zarar vermemek için anahtarın bijonu tam olarak kavradığından emin olmak gerekiyor. Anahtar bijonu tam olarak kavramadan sökme işleminin yapılması bijon anahtarında veya bijonlarda "sıyrılma" olarak tabir edilen aşınmalara yol açabiliyor. 

Bijon takma işlemi esnasında ise bijonların doğru oranda bir kuvvetle sıkılması önem taşıyor. Bijonların az sıkılması güvenlik risklerini beraberinde getirdiği gibi fazla sıkılması ise bijonlara veya bijon anahtarına zarar verebiliyor. Bijonların sıkılmasında uygulanan kuvvetin ölçüsü Newton (N) birimiyle ifade ediliyor. Motorlu taşıt ve bijon türlerine göre Newton biriminden uygulanacak bijon sıkma kuvveti değişiyor. Taşıtınızın kullanım kılavuzundan, üretici markaların İnternet sitelerinden veya tamir ve bakım servisinizden bijonlarınızın sıkılmasında uygulanacak doğru Newton miktarını öğrenebilirsiniz. Newton biriminden bijonlara uygulanacak sıkıştırma kuvvetinin ölçülmesi için torkmetre veya tork anahtarı denilen ölçüm cihazları kullanılıyor. Bu ölçüm cihazlardan birine sahip olarak bijonlarınızı kendiniz doğru kuvvette sıkabileceğiniz gibi bu cihazlara sahip olan tamir ve bakım servislerini de tercih edebilirsiniz.

 

Lastik Bakım Ürünleri Bijon Anahtarları
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 24
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV00000024WS
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön