Sele Borusu

Bisiklet kadrosu üzerine teleskopik veya sabit bir şekilde yerleştirilen sele borusu; bisikletin yüksekliğinin, ergonomisinin ve ideal sürüş pozisyonunun ayarlanmasını sağlar. Karbon, elyaf sarılı çelik, alüminyum, demir ve titanyum gibi metallerden imal edilen sele boruları, yüksek ağırlıkları kaldırabilecek dirence sahiptir. Sele borusu üzerinde yer alan çift yönlü kelepçe, kadroya bağlı olan boru ve metal ayaklı seleyi birbirine bağlar. Sele altına konumlandırılan metal kızak; aşağı, yukarı, ileri ve geri hareket ettirilerek ayarlandıktan sonra, alyan ya da uygun bir anahtar yardımıyla sıkılarak sabitlenebilir. Sele borusu genişliği ve çapı, uluslararası standartlara göre ayarlanır. Ofset aralığı ve boşluk payı olmadan kolaylıkla kadro üzerine monte edilebilir. Çentikli ya da işaretli yükseklik çizelgesi sayesinde, borunun uzunluğunu belli bir çizgi üzerine getirdikten sonra, seleyi kelepçe veya somun yardımıyla istediğiniz boya göre rahatlıkla yükseltip alçaltabilirsiniz.

Sele borusu modelleri; bisikletin türüne, aerodinamik yapısına, malzeme kalitesine ve kadro türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Klasik kullanıma uygun bisikletlerde veya retro tarz bisiklet modellerinde tercih edilen sele boruları, yükseklik seviyesi dışında fazla ayar seçeneğine sahip değildir. Oturuş ergonomisi daha çok sele ve bağlantı parçaları üzerinden gerçekleştirilir. Mikro ayarlanabilir özelliği bulunan esnek modeller, herhangi bir alete ihtiyaç duymadan, manüel olarak kademeli ayar yapmanıza imkan sunar. Yeni nesil yol ve yarış bisikletlerinde sıklıkla kullanılan entegre ürünler ise, karbon fiber mimarisi ve tek parçalı yapısı sayesinde, bisikletin tasarımını kusursuz bir şekilde tamamlar. Son derece hafif olduğu için, bisikletin toplam ağırlığını aşağıya çeker. Özellikle ultra hafif bisiklet tutkunları, kadro, jant ve gidon gibi ana parçaların yanı sıra; pedal, kadro kulağı, gidon ve sele borusu tarzı ufak ara elemanları da karbon fiber parçalar ile değiştirebilirler.

Farklı renk seçeneklerine sahip olan sele boruları, teleskopik olarak kadro gövdesine bağlandığı için, düzensiz boru gereksinimini ortadan kaldırır. Montajı yapıldıktan sonra kullanımı ve ayarlanması son derece kolaydır. Sele rayına stabil bir şekilde bağlanan sele borusu, kullanıcının boyuna ve bisikletin kullanım türüne bağlı olarak hızla ayarlanabilir. Arazi koşullarına ve akrobatik kullanımlara müsait olan bmx ve mtb tipi modellerde sele ayarı, uç bölümden yukarı doğru eğilimli bir açıda tutularak yükseltilebilir. Ağırlık merkezinin arkada olması sayesinde, rampa aşağı inişlerde daha güvenli ve sağlam frenleme yapılabilmesi mümkün olur. Tur bisikletlerinde ve yol bisiklet modellerinde bulunan sele borusu, pedalın pozisyonuna ve bisiklet süren kişinin ideal sürüş pozisyonuna uygun olarak değiştirilebilir. Özellikle uzun saatler boyunca bisiklet üzerinde kalan kullanıcılar için ideal olan yay veya süspansiyon destekli sele boruları, sürüş esnasında konfor ve esneklik sunar.

Sele borusunun düzenli bir şekilde temizliğinin yapılması için ekstra ekipmana veya teçhizata ihtiyaç duyulmaz. Gres yağı veya katı makine yağı ile alyan anahtarına sahip olmak yeterlidir. Sele borusunu gres yağı ile yağladıktan sonra kadro boşluğuna sabitlemek, borunun sıkışmasını önlediği gibi metal yüzeylerin sürtünmeye bağlı olarak çizilmesini de engeller. Karbon veya titanyum gibi özel alaşımlardan imal edilen ürünlerin istenilen milimetrik seviyede ayarlanması ve sabitlenmesi için metal yüzeylerin üzerindeki çapakların iyice temizlenmesine özen göstermekte fayda vardır. Temizleme işleminin ardından karbon fiber modellerde, gres yağı yerine karbon macun malzemeleri de kullanabilirsiniz. Katlanabilir bisikletler ve hibrit modellerde sıklıkla kullanılan pompalı sele borularının bakımı için de aynı prosedürü uygulayabilirsiniz. Kategori içinden Ameoba, Fizik, Topeak ve Dahon gibi dünyaca ünlü markaların sele borusu ve bağlantı aksesuarlarına kolaylıkla ulaşabilir; ihtiyacınıza uygun ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sele Borusu

245 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 245 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?