Kadro çatısının en üst noktasında yer alan bisiklet selesi, sürüş esnasında vücudun ağırlığının önemli bir bölümünü üzerinde tutan ekipmanlar arasında bulunur. Ağırlığı dengeleyen diğer iki parça ise; pedallar ve gidondur. Tıpkı ata biner gibi, bisiklet üzerinde ilerlerken de vücut ağırlığının tamamı seleye aktarılmaz. Yük dengesi, sürüş dinamiğine göre öncelikli olarak sele, ardından pedal ve gidon üzerine dağıtılır. Bu durum, bisiklete daha fazla hakim olabilmek ve daha dengeli bir şekilde ilerleyebilmek için gereklidir. Genellikle bisikletin merkez ağırlık noktasına monte edilen sele, teleskopik olarak kadro gövdesine geçen sele borusuna bağlanır. Bağlantı adaptörü yardımıyla seleye monte edilen sele borusu, gövde içindeyken kelepçeyle sıkılarak sabitlenir. Kullanıcının boyu ve bacak uzunluğuna göre, sele yüksekliği ve eğimi değiştirilebilir. Sele üzerine dik bir şekilde otururken, bacağın pedala rahatlıkla erişiyor olmasına dikkat ederek, ideal sele yüksekliğini ayarlayabilirsiniz.

Selenin üst kısmı; kabuk, kaplama ve yumuşatıcı elemanlardan imal edilir. Kabuk altına ise, sele türüne uygun olarak süspansiyon, yay veya metal çubuk ray sistemleri eklenir. Şehir ve gezi bisikletlerinde sıklıkla kullanılan süspansiyonlu seleler, oldukça konforlu ve esnektir. Üst parçaların deri ile kaplanması hem çok daha estetik ve şık bir görünüm sunar hem de yay sistemi ile birlikte konforu önemli ölçüde yükseltir. Süspansiyonlu modeller, klasik sele tasarımından biraz daha farklıdır. Konforu artıran yaylar ve deri döşeme altında kullanılan metal kabuk, selenin ağırlığını ve boyutlarını artırır. Entegre yay sistemi, selenin dikey olarak esnemesine ve darbe emilimini artırmasına katkıda bulunur. Çukur ve engebelerden geçerken veya hafif bozuk yollarda ilerlerken üst düzey esneklik sunar. Süspansiyonlu ve yaylı modeller, daha çok dik sürüş pozisyonlarında ve rahatlığın ön planda tutulduğu bisiklet modellerinde kullanılır.

Jel, kauçuk ve çoklu yoğunluğa sahip köpük dolgu ile kaplanan seleler, en fazla tercih edilen modeller arasında yer alır. Plastik ya da ince bir metal tabaka üzerine uygulanan köpük veya jel malzeme; hafifliği ve rahatlığı nedeniyle yol, yarış, tur, hibrit ve dağ bisikletlerinde sıklıkla tercih edilir. Köpüksü doku altında bulunan metal raylar, doğrudan sele borusuna bağlanabilir. Metal veya sert plastik kabuk üzerindeki yumuşak doku, vücut şekline ve ağırlığına göre esneyebildiği için ekstra konfor sunar. Profesyonel, yol, yarış ve mtb modellerinde ve hafifletilmiş bisiklet türlerinde sele sadece karbon kabuktan oluşur. Karbon fiber ürünlerin üzerinde herhangi bir silikon destek bulunmaz. Sadece üzerinde kaymayı engellemek için tasarlanmış deri kaplamalar ve kanallar bulunur. Ağırlığı 80-130 gram aralığında olabilen karbon seleler, konfordan ziyade üst düzey performansa uygun olarak dizayn edilir.

Bisiklet selesi fiyatları; selenin markasına, özelliğine, türüne, sunduğu fonksiyonlara, malzeme çeşitliliği ve kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Farklı teknik detaylara, konfor ve performans unsurlarına sahip olan modeller mevcuttur. Kadın, erkek ve çocuklar için özel olarak tasarlanan sele türleri de bulunur. Selenin dizaynı ve şekli sürüş dinamiklerini doğrudan etkiler. Sele tercihi yapmadan önce bisiklet modelinin türüne ve özelliklerine uygun bir ürün seçilmesi, bisikleti daha rahat kullanabilmek için önemlidir. Ayrıca, bağlantı parçalarına uyumlu ürün tercih etmeye özen göstermekte de fayda vardır. Selenizi değiştirmek istemiyor fakat, oturduğunuz bölgenin daha rahat bir yapıya kavuşmasını istiyorsanız; jel destekli koltuk kılıflarını da ekstra aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Kategori içinden Topeak, Fizik, Ritchey ve Dahon gibi markaların bisiklet sele ve aksesuarlarına ulaşabilir; tarzınıza ve beklentilerinize en çok uyan modelleri ayrıntılı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bisiklet Selesi

Sele
Sele Borusu
Sele Kelepçesi
Sele Borusu Adaptörü
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 673 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007052