Sele Kelepçesi

Kişinin herhangi bir ulaşım aracını kullanırken öncelikli olarak önem vermesi gereken konu kendi güvenliğidir. Aynı zamanda trafikte kendi güvenliğiniz kadar karşı tarafın güvenliğini de düşünmeli ulaşım araçlarınızı güvenli bir hâle getirmelisiniz. Trafikte sıkça karşılaştığımız ulaşım araçlarından bir tanesi de bisiklettir. Bisikletin güvenlik açısından en donanımlı olması gereken yerlerinden birisi bisikletin sele bölümüdür. Bu kısmın bakımında ve donanımında dikkat edilmesi gereken en önemli parça ise bisiklet sele kelepçesidir.

Bisiklet sele borusu bisiklet kadrosu içine yerleşir ve bisiklet kullanıcısının boyuna göre ayarlanabilir. Bisiklet sele borusunu bisiklet sürücüsüne göre ayarlamak çok önemlidir. Bu şekilde kişi bisikleti rahatlıkla kullanabilir. Sürüş performansı artar. Doğru ayarlanmayan sele borularında ise kişi genellikle duruş bozukluğu sorunlarıyla karşılaşır. Aynı şekilde bu durum sürüş sırasında ortaya çıkabilecek güvenlik sorunlarına da sebep olur. Tam bu noktada sele kelepçesinin önemi büyüktür çünkü sele borusunun bisiklet kadrosu içinde sabit bir şekilde durmasını sele kelepçesi sağlar. Sele kelepçesiyle güvenliğinizi sağlayabilmek için sele borusu seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç özellik bulunmaktadır.

Bu özelliklerden ilki sele kelepçesinin üretilmiş olduğu malzemedir. Tıpkı bisikletin diğer parçalarında olduğu gibi sele kelepçesinde de farklı malzemelerden üretilmiş olanları bulmak mümkündür. Alimünyum sele kelepçeleri, karbon sele kelepçeleri farklı malzemelerden birkaçıdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum sele borusunun herhangi bir sıvı ile karşılaştığında paslanmamasını ve korozyona uğramamasını sağlamaktır. Sele kelepçesinde paslanma olmaması için alınabilecek önlem ise uygun bir bakım yağı ile bisiklet sele kelepçesini yağlamak olacaktır.

Bisiklet sele kelepçesi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli durum ise sele kelepçesinin sele borusuna uyguladığı kuvvettir. Bisiklet sürücüsü sele üzerine oturduğunda selenin kaymaması ya da sele borusundan çıkmaması gerekir. Bu durumda bisiklet sele kelepçesinin sıkmak bir güvenlik önlemidir. Ancak sıkılmış sele kelepçelerinin tek bir noktaya değil sele borusuna değdikleri her noktaya benzer bir basınç uygulamaları gerekir. Aksi takdirde sele borusu zarar görecek, delinecek ya da yamulacaktır. Bu da kullanıcı için daha fazla masraf ve güvenlik kaybı demektir.

Her sele kelepçesi için geçerli olmasa da bazı bisiklet sele kelepçelerinde ışıklandırma olanağı da sunulmaktadır. Sele kelepçesi üzerinde bulunan minik led ışıklarla ya da çakarlarla bisikletten ışık yayılabilmekte ve yansıtılabilmektedir. Bu sayede bisiklet sürüşü gece yolculuklarında da güvenli bir hâle gelmektedir. Diğer sürücüler bisikletinizi rahatlıkla fark edebilir. Bu durum özellikle karanlık ve eksik ışıklandırma olan sokaklarda bisiklet sürücüsünün işine yararken aynı zamanda ağır vasıtalar gibi bisikletle boyut farkı olan araç sürücülerinin bisikleti fark edebilmesini sağlar. Bu sayede istenmeyen kazalar zaman zaman önlenebilir duruma gelir.

Sele kelepçesi seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta sele kelepçesinin rahatlıkla ayarlanabilir olmasıdır. Bu özellik konusunda farklı ihtiyaçlara ve isteklere göre farklılaşmış sele kelepçeleri bulmak mümkündür. Piyasada mandallı ya da vidalı sele kelepçeleri bulunmaktadır. Mandallı sele kelepçeleri, kelepçe üzerinde yer alan mandal sayesinde kolayca açılabilir ve ayarlandıktan sonra kolayca kapatılarak kelepçe sabitlenebilir. Vidalı kelepçelerde ise sele kelepçesini sabitlemek için tornavida yardımıyla kelepçesinin sıkılması gerekmektedir. Aynı şekilde kelepçeyi açmak için de tornavida kullanmak gereklidir. Mandallı sele kelepçeleri sele borusu yüksekliğini sıklıkla değiştiren kullanıcılar için kolaylık sağlarken vidalı sele kelepçeleri sele yüksekliğiyle oynamayan ve yüksekliğin sabit kalmasını isteyen kullanıcılar için uygundur. Dolayısıyla sele kelepçesi bisikletin en ufak parçalarından biri olsa da alışveriş sırasında dikkat edilmesi gereken parçalardan biridir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sele Kelepçesi

221 ürün listeleniyor
Beloving
Sagrado
XLC
Savakan
Wetnwind
Asistan
Lnshop
Tasteful
Peak
Stshop
UMT
Catrne
Doğa
Go İthalat
Motobisikletim
Ümit
Cuticate
Dharry
HSGL
Impact
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 36 / 221 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?