Yalancı Emzik

Yalancı Emzikler İle Bebeklerde Gelişen Emme Refleksi

Bebeklerin fiziksel ve ruhsal gelişim süreçlerinde kullanılan yardımcı gereçler oldukça faydalıdır. Bebeklere özel olarak tasarlanan ürünlerden biri yalancı emziklerdir. Bebeklerin doğasında emme içgüdüsü doğumdan itibaren başlar. Yalancı emzik çeşitleri bebeklerin emme içgüdüleri düşünülerek hazırlanmış ürünlerdir. Bebeğe güven hissi veren yalancı emzikler son teknoloji kullanılarak geliştirilmiş ürünlerdir. Bebeklerde doğal emme içgüdüsü anne karnında başlar. Fizyolojik bir içgüdü olan emme bebeklerin kendilerini güvenden hissetmesini sağlayan bir eylemdir. Bebeklerin bu ihtiyacı sonucu yalancı emzikler popüler bir ürün haline gelmiştir. Uyku problemi yaşayan bebeklerin emzik ile daha rahat uykuya daldıkların gözlenmiştir. Bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun yalancı emzik ürünlerinden beğendiklerinizi tercih edebilirsiniz.

Bebekler doğumdan önce ve sonra emme refleksini sık sık kullanırlar. Oyuncak, battaniye ve kendi parmaklarını emen bebekler bu hareket ile rahatlama sağlarlar. Bebeklerde beslenme alışkanlıkları bazen problemli şekilde oluşabilir. Birçok uzman yemek konusunda problem çıkaran bebeklerde emzik kullanımını tavsiye eder. Bebeğiniz farklı cisimleri emme refleksi gösteriyorsa emzik kullanımına bebeğinize uygun ürünleri tercih ederek başlayabilirsiniz. Huzursuzluk çeken bebekler sürekli olarak ağlayabilir. Bu tip durumlarda emzik kullanımı bebeği sakinleştirebilir. Emzik kullanımını doğru şekilde gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Gelişim çağında olan bebekler çevresel faktörlere karşı duyarlıdır. Bu nedenle emzik seçiminde bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun kaliteli ürünlere yönelmek önemlidir. Bebeklerin fiziksel ve ruhsal gelişimlerinde önemli rol oynayan emzikler farklı çeşitleri ile sizlere sunulur.

Emme Refleksinin Bebeklere Fiziksel Faydaları

Anne sütü bebeklerin hastalıklardan korunması ve fiziksel gelişimi için en değerli besindir. Bebeklerin emme refleksi anne sütü içerken ortaya çıkar. Bebeklerin beslenirken yaptığı emme hareketi ile cisimler üzerinde uyguladığı hareket birbirinden farklıdır. Yalancı emzik kullanımı sırasında ortaya çıkan hareket beslenme dışındaki emme refleksidir. Emme refleksinin bebekleri rahatlatma özelliği vardır. Bu hareketi uygulayan bebeklerin sakinleştiği ve uykularının geldiği gözlenir. Emme refleksi bebekler kolesistokinin isimli bir hormonun salgılanmasına neden olur. Bu hormonun yayılımının bebeklerin uykusunu getirmeden oldukça önemli bir rolü vardır. Ayrıca bu hormonun salgılanması sindirim sistemine de büyük fayda sağlar. Anne sütü yağ ve protein bakımından zengindir. Bebeklerin sindirim sistemi daha yeni gelişmeye başladığı için hassastır.

Kolesistokinin hormonu anne sütündeki yağ ve proteinin parçalanmasına ve bebeğe fayda sağlamasına yardım eder. Emme refleksi ile gerçekleşen bu durum bebekler için oldukça faydalıdır. Bebeklerin sürekli ve aralıksız emzirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle beslenme harici emmenin gerçekleşmesi için emzikler en iyi yardımcılardır. Emzik kullanan bebekler fiziksel açıdan bazı eylemlerini güçlendirebilirler. Emme, nefes alma ve yutma aşamaları emzikler yardımıyla bir egzersiz gibi tamamlanır. Emzik kullanan bebeklerin anne sütü içerken daha iyi beslenmesi bu eylemleri geliştirmesinden kaynaklıdır. Bu şekilde bebek çene kaslarını güçlü şekilde kullanarak beslenmesini çok daha verimli karşılayabilir.

Emzik Kullanımı Bebeklerin Rahatlamasını Sağlar

Emzik bebeklerin doğal içgüdülerinden biri olan emme refleksini tatmin eden bir üründür. Emme refleksi gösteren bebekler bunu karşılamak için sürekli yabancı cisimleri veya parmaklarını emerler. Parmak emmer bir süre sonra fiziksel açıdan parmak şeklinin değişmesine neden olabilir. Ayrıca farklı cisimleri bebeklerin ağzına götürmesi hijyen açısından da tehlike oluşturabilir. Bu tip durumların önüne geçmek için yalancı emzik kullanımı oldukça yaygındır. Bebeklerde görülen uyku problemi hem bebek hem de ebeveynler için stres kaynağıdır. Uyku problemi yaşayan bebeklerde emzik kullanımının rahatlatıcı bir etki gösterdiği görülmüştür. Emme hareketi ile kendini güvende hisseden bebekler daha rahat ve huzurlu bir ruh haline bürünürler. Bu şekilde uykuya dalma daha kolay gerçekleşir. Zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişimin için önemli olan emzik kullanımı huzursuzluk yaşayan bebeklere büyük fayda sağlar.

Emme içgüdüsü bazı bebeklerde fazla gelişmez. Refleksi daha az gelişen bebeklerde beslenme problemi en fazla karşılaşılan durumlardan biridir. Bebek anne sütü alımı için isteksiz olabilir. Bu da annenin sütünde azalma yaratabilir. Süt oluşumu için bebeğin güçlü şekilde emme hareketini göstermesi önemlidir. Anne karnında gelişimini tam olarak tamamlayamamış bebeklerde emme refleksinin oluşmaması sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu bebeklerde refleksin gelişmesi için yalancı emzikler kullanılır. Emzik kullanımı gelişiminde sorun yaşanan bebekler için oldukça faydalıdır. Bu şekilde bebeğin emme, yutma ve nefes alma gibi eylemleri de büyük oranda gelişim gösterir ve beslenme problemleri ortadan kalkar. Emme ve yutma koordinasyonu gelişen bebekler daha iyi beslenerek huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunlar yaşamazlar.

Bebeklerin rahatlamasında büyük rol oynayan emzikler bebeğinizin merakanı da artırma özelliğine sahiptir. Emzik kullanmayan bebekler emme içgüdüsünü parmaklarını kullanarak tatmin etmeye çalışırlar. Parmak emen bebekler ellerini sürekli ağzına götürürler. Bu hareket ellerini daha kullanmayı da beraberinde getirir. Emzik kullanan bebekler ellerini daha fazla hareket ettirerek fiziksel açıdan motor becerilerini geliştirebilirler. Ayrıca emziği düşürdükleri an nereye gittiği bulmak için ellerini sürekli kullanarak çevrelerindeki cisimleri tanıma fırsatı bulurlar. Bebeklerin düşürdükleri emzikleri bulduktan sonra ağızlarına götürmeleri sık rastlanan bir durumdur. Bebek için bir özgüven kaynağı olan bu durum bebeği ruhsal açıdan rahatlatır. El becerisini emzik kullanarak geliştiren bebekler dış ortam ile ilişkilerini yüksek oranda arttırırlar.

Uyku Problemi İçin Emzik Kullanımı

Bebeklerde uyku problemi en sık karşılaşılan zorluklardan biridir. Uykusu olduğu halde uyumayan bebekleri rahatlatmanın birkaç yolu vardır. Bebeğinizin yapısına ve karakterine bağlı olan bu durum belli süre gözlem yapıldıktan sonra çözümlenebilir. Bazı bebekler müzik yardımıyla daha rahat uykuya dalarken bazı bebekler hareketli cisimleri izleyerek rahatlayabilirler. Çoğu bebekte işe yarayan yöntem yalancı emzik kullanmaktadır. Bebeklerin rahatlamasını ve huzur bulmasını yüksek oranda artıran emzikler yardımıyla bebeğinizi çok daha kısa sürede uyutabilirsiniz.

Emme refleksini tatmin etmek isteyen bebekler çevrelerinde bulunan her cismi ağızlarına götürmeye meyillidir. Bu durum hem hijyenik açıdan hem de yabancı cisimlerin yemek ve nefes borusuna kaçma ihtimalinden dolayı olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Emzik bütün bu durumların yanı sıra en güvenli ve hijyenik yöntemlerden biridir. Steril ettiğiniz emziği bebeğinize güvenle verebilirsiniz. Ayrıca emzik bebeğin uyku sırasında üzerine örtülen battaniye, yorgan ve pike gibi ürünler ile bebek arasında bir mesafe oluşturur. Bebeğiniz havasız kalmasını doğal yoldan önleyen emziklerin bebekler için oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

Bebeğinize Uygun Emzik Çeşitleri

Bebek emzik modelleri silikon ve kauçuk olmak üzere iki farklı ham madde kullanılarak üretilir. Farklı malzemelerden üretilen emziklerin kullanım amacı ve etkileri birbirinden farklıdır. Kauçuk emzik çeşitleri elastik bir forma sahiptir. Isırma ve dişleme gibi durumlara karşı oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan kauçuk emzikler diş çıkarma dönemindeki ve dişi çıkmış bebekler için uygundur. Bebekler özellikle diş çıkarma döneminde yaşanan kaşıntıdan dolayı emzikleri işlevsel olarak kullanırlar. Kauçuk emzikler suyu içlerine çekme özelliklerinden dolayı silikon emziklere kıyasla daha hızlı bozulabilirler. Silikon yalancı emzik modelleri silisyum malzemesi ile kaplanarak üretilir. Uzun süre kullanılan silikon emzikler daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle diş çıkarma evresine geçmemiş bebeklerde yaygın olarak kullanılır. Silikon emzikler yapı gereği sıcaklığa karşı dayanıklıdır. Bebeklerin kullandığı ürünlerin kaynar su ile sterilize edilmesi yaygın bir yöntemdir. Silikon emzik modelleri kaynar suda bekletilmeye uygun ürünlerdir. Yalancı emzik modelleri tatsız ve kokusuz ürünlerdir. Bebek ürünlerinin yapı malzemeleri uzun araştırmalar sonucu belirlenir. Bebek emzikleri alerjiye neden olacak hiçbir malzemeler içermez. Yalancı emzik modellerini bebeğiniz için güvenle tercih edebilirsiniz.

Silikon emzik modelleri farklı renk ve modellere sahiptir. En sık kullanılan silikon emzik çeşitleri damaklı ve damaksız olmak üzere ikiye ayrılır. Damaksız emzik çeşitleri genellikle 1 yaşını doldurmamış olan bebeklerin emme reflekslerini tatmin etmek için kullanılır. Diş çıkarma aşamasında olan bebeklerde damaksız emzik kullanımı daha nadirdir. Uç yapısı nedeniyle ağız ve diş yapısından şekil bozuklukları meydana gelebilir. Damaklı emzik modellerinin uç yapısı daha yassı bir forma sahiptir. Yassı ve yukarı yönlü kıvrık bir şekle sahip olan damaklı emzikler 1 yaş ve sonrasındaki bebeklerin kullanımına uygundur. Damaklı emzik uç yapısından dolayı bebeklerin damak yapısına tam uyum sağlar. Bu sayede bebeklerin ağız ve diş yapısında herhangi bir yamukluğa neden olmaz. Yalancı emzik fiyatları model ve markaya göre çeşitli seçenekler ile sizlere sunulur. Bebeğinizin kullanımına elverişli yalancı emzik modelleri arasından bütçenize uygun olanları tercih edebilirsiniz.

Bebeğiniz İçin Doğru Emzik Seçimi

Emzik seçiminde bebeğinizin gelişim süreci ve yapısı önemlidir. Bebeğinizin hangi emziğe ilgi gösterdiğini bulmak ancak deneme yanılma yöntemiyle bilinebilir. Farklı çeşitlere sahip emzik modellerinden birkaç tane edinerek bebeğiniz için uygun olanı kolayca belirleyebilirsiniz. Emzikler plastik taban yapısı ile bebeğin emziği yutmasını engelleyecek bir forma sahiptir. Çoğunlukla plastikten üretilen emzik tabanlarının tasarımı bebeğin burun deliklerini kapatmaz. Bazı emzik modellerinin tabanında delikler yer alır. Bu delikler hava geçirerek bebeğin nefes alamaması gibi durumları da engeller.

Bebeklerin ruh halini sakinleştiren emzikler uyku problemi için de en iyi çözümlerden biridir. Emzik seçiminde bebeğinizin yapısına ve yaşına uygun olarak tercih yapmak doğru kullanım için önemlidir. Bebeğinizi gece uyumak için emzik kullanıyorsanız damaklı emzik modellerini tercih edebilirsiniz. Emzik tercihinde emziği sterilize etmekte kullanacağınız yöntem de önemlidir. Kauçuk emzikler doğal ve elastik bir yapıya sahip olduklarından ısıya karşı dayanıksızdır. Bu nedenle dezenfektan bir madde kullanılarak temizlenir. Silikon emzik modelleri ise ısıya karşı dayanıklı yapıları nedeniyle kaynar suda bekletilerek sterilize edilebilir. Temizlik metoduna göre bir emzik seçimi yapabilirsiniz. Yalancı emzik seçiminde emziğin tabanında yer alan plastik yapıya dikkat etmek önemlidir. Plastik ağızlık bölümünün bebeğinizin burnunu kapatmadığından emin olmalısınız. Küçük ağızlığa sahip emzik çeşitleri daha kullanışlıdır. Ağızlık kısmı küçük fakat bebeğinizin ağzına sokamayacağı kadar da büyük olmalıdır. Bu özelliklere dikkat ederek doğru emzik seçimini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Silikon emzik modellerini tercih ederken bebeğinizin yaşını göz önünde bulundurarak tercih yapabilirsiniz. 1 yaş ve üzerindeki bebekler diş çıkarma dönemi içine girerler. Emzik seçiminde bebeğin ağız yapısında bozukluğa neden olmayan modelleri tercih etmek önemlidir. Ortodontik emzik modelleri bebeklerin ağız ve diş yapısına uygun olan ürünlerdir. Ortodontik bebek emziği bebeklerin dişlerine ve diş etleri üzerine uygulanan baskıyı dengeli olarak dağıtarak belli bölgelere fazla baskı uygulanması gibi durumları kolaylıkla engeller. Bu şekilde bebeğin dil yapısı da doğru şekilde korunabilir. Emzik ağızlık bölümünün küçük boyutlu olmasına dikkat edebilirsiniz. Plastik ağızlık bebeğin burnunu kapatmayacak kadar küçük olmalıdır. Bebeklerde salya ve tükürük oluşumu fazladır. Emzik kullanırken bebeklerin yaptığı ağız hareketi tükürük ve salya miktarını artırır. Bu salyalar emzik tabanına dolabilir. Delikli emzik tabanı salyaların emzikte birikmesine engel olarak bebeğinizin ağız kenarlarında tahriş olmasını da engeller.

Emziğin kokusuz ve tatsız olması oldukça önemli bir konudur. Bebeklerin hassas yapısı kokulu ürünlere karşı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle kokusuz ve tatsız emzik modelleri tercih edebilirsiniz. Emziklerin yapı malzemesi de alerjik durumları engellemek için önemlidir. Bu konuda emziğin BPA içermemesi gerekir. Kaliteli ve markalı emzikleri tercih ederek bebeğiniz için sağlıklı emzik kullanımı sağlayabilirsiniz. Emzik seçiminde bebeğin yaş aralığına uygun ürünleri tercih etmek önemlidir. Bebeğinizin yaşını ve ağız yapısına dikkate alarak tercih ettiğiniz emzikleri güvenle kullanabilirsiniz.

Yalancı Emziği Doğru Kullanma Yöntemleri

Bebekler emzik kullanarak daha huzurlu olabilirler. Bebeklerin emme reflekslerini karşılamak için tercih edilen emziklerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bebeklerin uykuya daha kolay dalması için emzik kullanımı oldukça yaygın bir yöntemdir. Uykuya dalan bebeğinizin ağzından emziği yavaş şekilde çıkarabilirsiniz. Emzik kullanımında bazı gıda maddelerine batırılan emzikler bebeklere verilir. Bu konuda şekerli gıdalar kullanmak bebeğin ağız ve diş sağlığı için olumsuz etkiler yaratabilir. Şekerli gıdalar gelişim çağındaki bebeklerin diş minelerinde ve diş yapılarında bozulmalara yol açabilir. Ayrıca bebek şekerli gıdaları sürekli isteyebilir.

Emzik kullanımında bunun alışkanlık haline gelmemesi için sürekli bebeğinize verme gibi durumlardan kaçınmalısınız. Bebeğiniz rahat ve keyifli şekilde dururken keyfi olarak emzik vermeye gerek yoktur. Bebekler emzikleri her zaman kabul ederler. Bu nedenle yalnızca ihtiyaç anlarında emziği kullanmak önemlidir. Sürekli emzik kullanırsanız bebek bir yerden sonra bunun rutin bir şey olduğunu kabul ederek huzursuzluğunu sürdürmeye devam edecektir. Gerekli olmayan durumlarda emzik kullanımı bebeği emziğe bağımlı bir hale getirebilir. Emziği bebeğinize huzursuz olduğu veya uyuma güçlüğü çektiği durumlarda vererek daha doğru bir kullanım sağlayabilirsiniz. Sürekli emzik kullanımı bir süre sonra bebeğin annesini emme alışkanlıklarını da değiştirebilir. Bu durum anne sütünün azalmasını da beraberinde getirebilir.

Emziğin steril ve kullanılabilir durumda olması da önemlidir. Bebekler emzik kullanırken emziği fırlatma gibi hareketleri sıklıkla yaparlar. Bunu engellemek için aparatı bulunan emzikleri bebeğinizin kıyafetlerinin üzerine sabitleyebilirsiniz. Emziğin temizliği için türüne uygun sterilizasyon işlemlerini uygulayarak bebeğinizin sağlığı için daha güvenli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin emziği kullanmadığı durumlarda emzik kabı içinde saklayarak emziği mikroplardan koruyabilirsiniz. Emzik kutusunu işlevsel olarak kullanarak kaybetme gibi durumların da önüne geçebilirsiniz. Yıpranmış emzikleri bebeğinize kullanması için vermemelisiniz. Emzikler belli bir kullanım ömrüne sahiptir. Emziklerde bebeğinizin hareketlerine bağlı olarak bir süre sonra  yırtılmalar ve bozulmalar başlayabilir. Ömrü dolan emzikleri tekrar kullanması için bebeğinize vermemelisiniz.

Yalancı Emzik Ne Kadar Süre Kullanılır?

Emzik kullanımı neredeyse bütün bebeklerde görülür. Yalancı emzik kaç aylıkken verilir sorusu anneler tarafından sıkça merak edilir. Emme refleksi nedeniyle bebeği rahatlatan emzikler 2 yaşın sonuna kadar kullanılabilir. 2 yaşını dolduran bebeklerin diş ve ağız yapısının bozulmaması için yalancı emzik kullanımını bırakmaları gerekir. 2 yaşı sona ermesine rağmen emzik kullanan bebeklerde dişlerin yer değiştirmesi ve diş arası boşlukların açılması gibi durumlar gözlenebilir.

Yalancı Emzik Bıraktırma Yöntemleri Nelerdir?

Yalancı emzik kullanımı bebekleri rahatlatma ve uyutma için en iyi yöntemlerden biri olsa da bir süre sonra bırakılması gerekir. Yalancı emzik nasıl bıraktırılır sorusu annelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Yalancı emziği bıraktırmak için kademeli bir yol izlemek birçok uzman tarafından önerilir. Ani şekilde yalancı emzikten vazgeçmek bebeklerde ruhsal bozukluklara neden olabilir. Bu süreçte bebeğiniz emzik istediğinde yavaş yavaş başka oyalama yöntemleri kullanabilirsiniz. Emzik kullanımını belli aralıklarla azaltarak çocuğunuzun kullanım alışkanlıklarını değiştirebilirsiniz.

 

Yalancı Emzik Nasıl Temizlenir?

Yalancı emzik kullanımında hijyen bebeklerin sağlığı için önemlidir. Bebeğinizin emziği ev ortamında yere düştüyse sıcak su yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ev dışında düşen emziklerin kaynatılarak sterilize edilmesi gerekir. Düşme gibi durumlar yaşanmasa bile bebeğinizin emziğini iki günde bir sterilize ederek güvenli ve sağlıklı bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yalancı Emzik Fiyatları

3803 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Yaş Aralığı
Toplam 40 / 3803 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?