Biberon, Emzik ve Aksesuar

BİBERON, EMZİK VE AKSESUAR

Bebeklerin büyük bir kısmının doğdukları aydan itibaren emzik ve biberon kullanmaya başladıkları söylenebilir. Aile bireyleri bu durumun normal olduğunu düşünmekte, emzik ve biberon kullanmak konusunda istekli davranmaktadırlar. Anne sütünün yeterli olmadığı zamanlarda bebeklerin bu ürünleri kullanmalarının sıklaştığı gözlenmiştir.

Emzikler kauçuk ve silikon malzemeden üretilir. Kauçuk emzikler doğal ve elastik bir yapıya sahiptir. Yeni diş çıkaran bebekler için kullanımı idealdir. Kauçuk emzikler yapısı gereği suyu emdikleri için kolay bozulurlar. Silikon emzikler kolay bozulmazlar ancak diş çıkarmış bebeklerde elverişli olmazlar. Diş darbelerine dayanıksız olduklarından dişi çıkmamış ya da yeni çıkaran bebeklerde kullanımı daha uygun olur. 

Bebeklerde Emzik ve Biberon Kullanımı

Bebek içgüdüsel bir davranışla emme içgüdüsünü emzik ve biberon emzik ile tatmin eder. Bir bebeğin doğumundan sonraki en güçlü refleksi emme eylemidir. Bu ona hem mutluluk verir, hem sakinleşmesine yardımcı olur hem de rahat bir uykuya dalmasını kolaylaştırır. Emzik emmeyen bebek bir süre sonra içgüdüsel olarak parmağını emmeye başlayabilir. Bu ileride bazı sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Emzik kullanan bebek bir süre sonra fiziksel beceriler geliştirebilir. Ağzından düşen emziği arayıp bulma, emziği ağzına götürme gibi ellerini ve kollarını bilinçli kullanma hareketleri yapabilir.

Biberon Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Biberon başlıklı emzik seçerken göz önünde bulundurulacak başlıca üç kriter olmalıdır. Üretildiği materyal, biberonun boyutu ve emzik yapısı.

Biberonun yapısı temizliği açısından önemlidir. Devamlı steril edilmesi gereken biberonlar kolay temizlenebilir bir forma sahip olmalıdır. Biberonlar genellikle silikon, paslanmaz çelik, cam ve plastik malzemeden üretilirler. Daha kolay temizlenebilen ve doğal malzemeyle üretilmiş ürün kullanmak isteyen ebeveynler cam biberonları tercih eder. Cam biberon kullanırken ısıya dayanıklı olanlar seçilmelidir. Plastik biberonlar ise bütçe dostu olması yanında hafif oluşu ve taşıma kolaylığı getirdiğinden dolayı sıkça tercih ediliyor. Plastik biberon tercih edilirken içeriğinde bebek beslenmesinde zararlı olan BPA maddesini içermeyen ürünlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.

Biberon Emziği

Biberon seçimlerinde dikkat edilecek detaylardan biri de emziktir. Bebeklerin doğal beslenebilmeleri için hava geçirgen, esnek bir yapıya sahip olması ve emziğin akış hızı önemlidir. Yeni doğan bebeklerde emzik yapısı anne memesine benzer şekilde ve akış hızı düşük olmalıdır. Emziğin şekli ve delik yapısına dikkat edilmelidir. Biberon emziğindeki delik sayısı bebeğinizin beslenmesi konusunda önemli bir detaydır. 

Biberon ve biberon emziği temizliği bebek sağlığı açısından çok dikkat edilmesi gereken bir iştir. İyi temizlenmeyen bu ürünler bebeklerde başta ishal olmak üzere farklı hastalıklara sebep olmaktadır. Sterilizasyon işlemi titizlikle yapılmalıdır. Genel olarak ocakta kaynatılarak yapılan bu işlem artık stabilizatörler sayesinde hem pratik hem de sağlıklı bir şekilde yapılabilmektedir. Geleneksel yöntemlere göre bu sterilizatörler daha pratik bir yöntem olup aynı zamanda mama ısıtıcı görevi de görmektedir. Biberon yanında emzik sterilizatörleri de çok kullanışlı olup özellikle park, piknik gibi açık alanlarda emziklerin sağlıklı ve pratik bir şekilde steril edilmesini sağlar.

Biberon Emzik Numaraları

Bebeklerin yaşlarına göre kullanacağı aylık biberon emzikleri farklıdır. Her yaş grubunda beslenme ve fiziksel ihtiyaçlara göre biberon emzik numaraları değişmelidir. 

  1. Aydan 18. Aya kadar orta akış hızına sahip bir emzik tercih edilmelidir. 18. Aydan sonra bebeğin daha fazla beslenmeye ihtiyacı olacağından güçlü bir akış hızı olan emzikler kullanılabilir. Bir numaralı biberon emziği tek delikli olup yeni doğan bebekler için kullanılmalıdır. 2 numara emzik 6. Aydan 18. Aya kadar, 3 ve daha fazla delikli emzikler ise 18 ay ve üzeri bebekler içindir. Biberon satın alırken biberon emzik seti tercih etmek faydalı olabilir. Birbiriyle uyumlu üretilmiş bir biberon ve emzik seti tüm ihtiyaçlarınızı bir arada karşılayacaktır.

Emzik

Bebeklerin doğumundan itibaren emzik, emzik aparatı ve diğer ürünler sıkça kullanılmaktadır. Emzikler kauçuk ve silikon malzemeden üretilir. Kauçuk emzikler özel bir dezenfektan kullanılarak soğuk sterilize edilebilir. Silikon malzemeden üretilmiş olanlar ise sıcak steril edilirler. Emzikleriniz onaylı ve güvenli sertifikalar ile desteklenmelidir. Standartlara uymayan etiketinde açıklamaları olmayan ürünleri kullanmak bebek sağlığı açısından uygun değildir. Emzik satın alırken etiketindeki açıklayıcı bilgileri mutlaka okumalısınız.

Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Emzik bebeğinizin doğduğu andan itibaren kullanılan bir ürün olduğundan kaliteli, standartlara uygun malzemeden üretilmiş ve üretici firmasının da gerekli sertifikalara sahip olmasına dikkat edilmelidir. Emzik modelleri bebeğinizin ayına göre değişkenlik göstereceğinden yaşına uygun modeller tercih edilmelidir. Damaklı ve damaksız olarak iki modeli vardır. Damaksız modeller anne memesine benzer. İlk aylarda damaksız modelleri kullanmanız bebeğinizin annesini emme fonksiyonlarının gelişmesine katkısı olacaktır. Damaklı modeller damak yapısına uygun olarak tasarlandığından bebeğin ağzına tam uyumludur. Kullanımı daha büyük bebekler için idealdir.

Emzik tabanı seçimi önemlidir. Delikli tabanlı emzik kullanmak her zaman daha iyidir. Bebeğiniz veya daha büyük çocuğunuz herhangi bir durumda emziğin tamamını ağzına alabilir. Bu olası durumda burun tıkanıklığı da var ise emzik tabanındaki delikler hava akışını sağlayarak bebeğinizin/çocuğunuzun havasız kalmasını engelleyecektir.

Uykuya dalmakta zorlanan bebeğinize damaklı emzik kullandırabilirsiniz. Uyuduktan sonra emziği ağzından almalısınız.

Emziklerin kullanım süreleri bellidir. Yıpranmış emzikleri kullanmaya devam etmeyin. Çok küçük bebeklerin emzikleri bebeklerinizin boyun bölgelerine sabitlenmemesine dikkat edilmelidir. Böylelikle meydana gelebilecek istenmeyen durumları önlemiş olursunuz. Yeni doğmuş bebeklerin emzikleri tıpkı biberonlar ve biberon emzikleri gibi steril edilmelidir. Her zaman yedek emzik bulundurmalısınız. Bebek çantanızda veya devamlı gittiğiniz yerlerde bebeğinize ait steril durumda yedek bir emziğiniz olmalı. Bu bazen hayat kurtarıcı olabiliyor.

Emzik Kullanımı Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Konusunda uzman kişiler, bebeklerin, çocukların emzik ve biberon emzik gibi ürünleri en geç iki yaşına kadar kullanmaları daha sonra bırakmaları gerektiğini söylüyor. 

Emzik Aksesuarları

Yalancı emziklerin beraberinde kullanılan aksesuarlar küçük fakat ebeveynlere çok yardımcı olan ürünlerdir. Emzik kabı, emzik tutacı, emzik sabitleyici, emzik zinciri gibi ürünler çoğu zaman hayat kurtarıcı rol oynar. 

Emzik tutacı: Bebekler huysuzlaştığında onları oyalamak ve çanta içinde emziği rahatlıkla bulabilmek için kullanacağınız emzik tutacı size çok yardımcı olacaktır. 

Emzik sabitleyici: Emzik kolay düşen, kaybolabilen bir üründür. Emzik sabitleyici ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Emzik kabı: Emzik kabı, emziklerin devamlı steril olması gerekli olduğundan kullanmadığınız zamanlarda saklanması için gerekli, çeşitli malzemelerden üretilmiş pratik ürünlerdir. Şık ve çeşitli boylarda üretilmiş bu kaplarla steril edilmiş veya kullanıma ara verdiğiniz emziklerinizi her şartta istediğiniz yere yanınızda güvenle götürebilirsiniz.

Emzik ve emzik zinciri: Emzik ve emzik zinciri birlikte kullanıldığında ebeveynler için çok faydalı bir ürüne dönüşüyor. Bebeğinizin emziğini sabit tutmak, kirlenmesini engellemek, yatağın, pusetin veya aracınızın içinde düşerek kaybolmasının önüne geçmek için tasarlanan bu ürünler bebeğinizin ilgisini çekecek şıklıkta ve albenide üretilmiştir. Bu ürün size bebeğinizin ağlamasının kesilmesi veya oyalanması gerektiği anlarda pratiklik ve zaman kaybını önleme konusunda çok yardımcı olacaktır. Bebeğinizin kıyafeti veya yatağına sabitleyebileceğiniz bu ürünü kullanmaktan vazgeçemeyeceksiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Biberon, Emzik ve Aksesuar

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?