Yalancı emzik, bebeğinizin doğal emme içgüdüsünden kaynaklanan ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılayarak, ona güven hissi verir. Uzmanlara göre, bebeğiniz anne sütünü alamıyor, mamayla besleniyor ya da oyuncaklarını emme refleksi gösteriyorsa, yalancı emzik kullanmaya başlayabilirsiniz. Huzursuz ya da uykuya dalma problemi yaşayan bebekler üzerinde de sakinleştirici etkisi olan yalancı emzik, bilinçli şekilde kullandığınız takdirde, bebeğinize önemli yararlar sağlar. Yalancı emzik kullanımında, ilkin hangi emziğin bebeğiniz için uygun olduğunu belirlemelisiniz. Doğru yalancı emzik seçimi ile bebeğinizin emziğe karşı yabancılık yaşamasının önüne geçebilirsiniz. Bebeğiniz yalancı emziğe alıştıktan sonra, hijyen koşullarına dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz emziğini sık sık düşürebilir ya da atabilir. Dolayısıyla emziğini steril etmeden bebeğinize vermemelisiniz. Yalancı emzik ile bebeğinizin fiziksel ve ruhsal olarak sıkıntısız gelişim süreci yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Yalancı Emziğin Yararları Nelerdir?

Yalancı emzik, huzursuzluk ve uyku problemi yaşayan bebekler için gelişim sürecinde oldukça önemli yer tutar. Prematüre ya da düşük doğum ağırlığındaki bebeklerde; kan şekeri düşük olanlarda ve emme refleksi yeterince gelişmemiş olan bebeklerde, yalancı emzik kullanımı zihinsel gelişimi hızlandırır. Yalancı emzik, emme refleksini geliştirerek, emme ve yutmanın koordinasyonunu arttırır. Ayrıca bebeğinizin ağzı ile yorgan arasındaki mesafeyi arttırarak, boğulmasının önüne geçer. 

Yalancı Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?

Yalancı emzik seçiminde, bebeğinizin yaşına göre tercih yapmalısınız. Yenidoğan bebeğiniz için ona uygun yenidoğan yalancı emziğini tercih etmelisiniz. Ayrıca bebeğinizin yaşı ve damak gelişimine bağlı olarak damaklı ya da damaksız yalancı emzikleri kullanabilirsiniz. Sağlık bakımından ise silikon ve kauçuk malzemeden üretilmiş yalancı emzikler daha doğru tercih olacaktır. Özellikle diş çıkaran bebeklerde, kauçuk yalancı emziklerin kullanımı daha uygun olur. Diş çıkarma dönemindeki bebeğiniz için daha esnek ve sağlam olan kauçuk yalancı emziği kullanabilirsiniz. Silikon yalancı emzikler, geç deforme olması ve kolay temizlenmesi bakımından çok tercih edilirler. Ayrıca yüksek ısılara dayanıklı olduklarından, kaynatarak, kolayca steril edebilirsiniz. Yumuşak ve oldukça pürüzsüz yüzeye sahip bu yalancı emzikler, kokusuz olması bakımından çocuklar tarafından kolay kabullenilir. Yalancı emzik seçerken, emziğin kırılmaz, delikli, ortodontik özellikli olmasına da dikkat ediniz.

Yalancı Emzik Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Bebeğinizin yalancı emziğe karşı alışkanlık geliştirmemesi için onu kontrol altında tutmalısınız. Yalancı emziği, bebeğinizin açlık ihtiyacına geçici çözüm bulmak için değil onu sakinleştirme amacıyla kullanınız. Temiz kalması için kılıf kullanınız. Kullanım ömrü dolan yalancı emziği, yenisi ile değiştiriniz. Yalancı emzik askısını, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi bakımında bebeğinizin giysinin yakasına doğru şekilde tutturduğunuzdan emin olunuz. Bebeğinizi emziğe alıştırmak maksadıyla bal, reçel, pekmez gibi şeker içeren yiyecekler sürmeyiniz. Aksi halde, diş çürümelerine ya da metabolik hastalıklara sebebiyet verebilirsiniz.

Yalancı Emzik Nasıl Temizlenir?

Yalancı emzik, ev ortamında yere düştüğünde sıcak sudan geçirebilirsiniz. Dışarıda düştüyse, sıcak sabunlu su kullanınız, iyi durulayınız. 6 ay kullanımdan sonra iki günde bir 5 dakika kaynatınız.

Bebekler Ne Kadar Süre Yalancı Emzik Kullanmalıdır?

Uzmanlara göre, uzun süreli emzik kullanımı, bebeğinizin ağız ve diş gelişiminde olumsuz durumlara yol açabilir. Bu nedenle yalancı emzik kullanımını, 2 yaş ile sınırlandırmalısınız. Dişleri çıkan bebeğiniz, sürekli olarak emziği dişler ve bu süreçte emzik yıpranabilir. Bebeğinizin emzikten parça koparması, yutmasına neden olabilir. Bu bakımdan, onu sürekli gözlem altında tutmalısınız.

Yalancı Emzik Nasıl Bıraktırılır?

Yenidoğan bebeğinize zorlukla alıştırdığınız yalancı emziğin, bebeğiniz belli bir yaşa geldiğinde bıraktırılması gerekir. Uzun süre yalancı emzik kullanmaya alışkın olan bebeğinizin, bu alışkanlığından vazgeçmesi için kademeli bir yol izlemelisiniz. Uzmanlara göre, ani bıraktırma davranışı, ruhsal bozukluklara yol açabilir. Bu zorlu süreçte, yalancı emziğini isteyen bebeğinizi oyalamak, belli aralıklarla emziğini vermek ve bu periyotları git gide azaltacak bir yöntem uygulamak daha uygun olur.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Yalancı Emzik Fiyatları

1.090 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Chicco
  2. Philips Avent
  3. Wee Baby
  4. Mamajoo
  5. Bebedor
  6. Bibs
  7. Nuk
  8. Baby Time
  9. Suavinex
  10. Bambino
  11. Neavita
  12. Nip
  13. Hanymish
  14. Dr.Browns
  15. Nuby
  16. Tommee Tippee
  17. Canpol Babies
  18. Play Seba
  19. Lovi
  20. Billy Bob
 2. Beden A-Z
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Yaş Aralığı A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Emzik Özelliği
 8. Renk A-Z
 9. Adet
 10. Paket İçi Adet
 11. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/60002072/80383001/297822
Başa dön