Çocuk Kutu Oyunu

Oyun, çocuklar için hayatın kendisidir. Hayatın ilk yıllarında her şeyi oyunla öğrenmek onlar için oldukça sağlıklıdır. Sonraki yaşlarda da oyun eğlenerek öğrenme alanlarında çok faydalıdır. Kutu oyunları, çocukların beş duyusuna hitap ederek, onların hem görsel hem uzamsal hem de sosyal zekâlarını geliştiren oyunlardır. Zihinsel becerilerin aktif olarak kullanıldığı kutu oyunları, çocukların hızlı düşünme becerilerini geliştirmesini sağlar. Öte yandan karşılaştırma, hesaplama, strateji kullanma gibi yöntemler ile çocukların kompleks düşünme becerilerini geliştirir.

Çocuklarda soyut düşünme becerisi yaklaşık 12 yaşa doğru gelişmeye başlar. Bu sürece gelene kadar çocuklar, öğrenmelerini somut gerçeklik olarak algılarlar. Yani, her öğrendiklerinde ispat gereklidir veya görsel olarak net bir şekilde sonuçları görmek isterler. Kutu oyunları, somut düşünce geliştirme adına sunduğu olanaklarla aslında çocukların soyut düşünme becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Görerek, duyarak, dokunarak oynanan oyunların zihinde yansımalarını çocuklar fark etmese de, gelecekte karşılaşacakları karmaşık durumlarda, onların bu oyunlarda öğrendikleri minik stratejiler, kendilerine çıkış yolları bulurken yol gösterici nitelikte olacaktır.

Kutu oyunları yaş gruplarına göre farklı seviyelerde tasarlanır. Birden fazla kişi ile daha çok aile içerisinde oynanan bu oyunlar, sadece çocukların değil, büyüklerin de keyifli vakit geçirmelerini sağlar. Eğitim - öğretim hayatının anaokulu ve ilkokul gibi basamaklarında çocuklara bolca oyun oynatarak, kolayca öğrenme imkanı sunulur. Böylece öğrenmenin keyifli bir iş olduğunu düşünen çocuklar, hayat boyu merak duygularını canlı tutarak ve hatta her işte eğlenceli taraflar bularak hayatı keyifle yaşarlar. Bu bir tutum geliştirme ve bakış açısı oluşturma sürecidir.

Kutu Oyunlarının Faydaları

Kutu oyunları,hem küçükler hem de büyükler için eğlenceli vakit geçirme aktiviteleri arasındadır. Genellikle amaç eğlenmek olsa da kutu oyunlarının çocuk gelişiminde pek çok faydası vardır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Kutu oyunları, çocuklara kurallara uymayı öğretir. Her oyunun içerisinde belirli kurallar vardır. Hayatta da insanların girdiği her ortamda belirli kurallar vardır ve toplumun düzeni bu kurallar sayesinde devam etmektedir. Çocuklar küçük yaşlarda oynadıkları bu oyunlar sayesinde kurallara uymayı öğrenir ve içselleştirir.
  • Bu oyunlar, genellikle birden fazla kişi ile oynanır ve oyundaki herkes, kendine göre stratejiler geliştirerek, diğer oyuncuların düşüncelerini ve ne yapmaya çalıştıklarını anlamaya çalışır. Böylece kutu oyunları, çocuklarda empati kurma gibi hem duygusal hem de zihinsel düşünme becerilerinin gelişmesini sağlar.
  • Kutu oyunları arasında zekâ oyunları da oldukça fazla yer alır. Özel olarak çocukların zekâsını geliştirmek üzere tasarlanan bu oyunlar, çocukların yaş ve gelişim seviyelerine göre kullanıldığında, analitik ve çok yönlü düşünme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur.
  • Kartlar, taşlar veya farklı nesnelerden oluşan ve genellikle ilgi çekici ve renkli olarak tasarlanan kutu oyunları, çocukların mutluluk duygularını besler. Dokunarak ve görerek oynanan oyunlar, çocukların somut bir şeyler ortaya koyma ve bundan keyif almalarını sağlar.
  • Kutu oyunları, genelde aileyi bir araya toplayan ve birlikteliğin keyifli anlara dönüşmesini sağlayan aktivitelerdir. Gün boyu pek çok sorumluluk ile uğraşan aile büyükleri ile ebeveynleri ile vakit geçirmek isteyen çocuklar arasında keyifli bir bağ kuran oyunlar, çocukların duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarında rol oynar.
  • Kutu oyunları, kazanan ve kaybedenlerin olduğu oyunlardır. Bu oyunlarda rekabet duygusu ve kazanma arzusu çokça yer alır. Bu durum çocuklarda başarı isteğini artırır. Hayatın genelinde rekabet edecekleri ortamlarda kendilerine güven duymalarını kolaylaştırır.
  • Kutu oyunlarından bazıları dengeyi öğreten oyunlardandır. Bu oyunlar, küçük kas gelişimi için çeşitli aktiviteler sunar ve özellikle küçük yaş grupları için gelişime destek olur.
  • Kutu oyunlarından bazıları öğretici niteliktedir. Çeşitli mesleklerin iş birimlerini veya organların yerlerini öğretmek için maket şeklinde tasarlanan oyunlar, bunlar arasında yer alır.
  • Kutu oyunları çocukların tablet, televizyon ve bilgisayar gibi bağımlılık yapabilecek teknolojik aletlerden uzak kalmalarını, onların kötü etkilerine maruz kalmamalarını ve sanal oyunlarda olmayan gerçek mutlulukları tatmalarını sağlar.
  • Oyunlar, çocuklarda dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar karşısında odaklanma ve dikkati toplama becerisi kazandırır. Kazanma ve başarmaya odaklanan çocuklar, oyuna tüm dikkatlerini verme çabası içinde olurlar.

Kutu Oyun Çeşitleri ve Özellikleri

Kutu oyunları farklı kategorilerde değerlendirilebilir:

Eğitici ve Zekâ Geliştirici Kutu Oyunları: Bu kategoride bulunan oyunlarda amaç, çocuğa bir şeyler öğretmektir. Öğrenmeyi eğlenceli hale getiren, öğrenmenin somutlaştırılması ve kalıcı hale getirilmesini sağlayan oyunlardır. Bu oyunlar genellikle yaş gruplarına göre ayrılır ve üzerinde eğitici, zekâ geliştirici vurgusu bulunur. Her çocuğun seviyesi aynı olmayacağı için eğitici oyunları seçerken, çocuğun zekâ seviyesi temel olarak alınmalıdır.

Aile Kutu Oyunları: Bu oyunlarda amaç birlikte eğlenmektir. Hem küçüklere hem de büyüklere aynı keyfi yaşatacak, birbirleri ile rekabet edecek veya takım olma hissi verecek bu oyunlar, duygusal olarak aile bireyleri arasındaki ilişkilere katkı sağlar. Bu oyunlarda çocuklar, özgüven kazanır, gün boyu ihtiyaç hissettiği ilgi ihtiyacını karşılar.

Kelime Kutu Oyunları: Sözel zekâyı geliştiren bu oyunlarda, ipuçları ile kelimeyi tahmin ettirme veya harflerle kelime türetme gibi aktiviteler yer alır. Bu oyunlarda hızlı ve farklı düşünebilme önemlidir. Bu tarz oyunlar kelime dağarcığına ve anlam öğrenimine katkı sağlar, sözlük kullanımını teşvik eder. Bu oyunlarda yabancı dil öğreten setler de yer alır.

Popüler Kutu Oyunları Nelerdir?

Monopoly: Büyük - küçük her yaşa hitap eden, zamanın eskitemediği oyunlardan biridir. Rekabet dolu bu oyunda, gayrimenkul kazanma ve rakiplerini iflas ettirme amacı vardır. Binalar, oteller satın alınır, kiraya verilir ve zar atılarak turlar tamamlanır. 2 ila 8 kişi arasında oynanabilir.

Jenga: Her yaşa hitap eden bir denge oyunudur. Kuleyi yıkmadan tahta parçalarını çekerek tekrar kulenin üzerine koyma şeklinde oynanır. Her hamle heyecan dolu dakikalara dönüşür.

Çılgın Bardaklar: Renkli ve hızlı bir oyundur. Ortada bir zil bulunur ve her oyuncuya farklı renklerde 5 bardak verilir. Görev kartlarında yer alan şekli ilk yapan zile basar ve kartı kazanır. Yaş sınırı en az 3’tür ve 2 ila 7 kişi ile oynanabilir.

Tabu: Eğlenceli ve hareketli bu tahmin oyununda, dört farklı anlatım şekli yer alır. İki farklı grup arasında oynanan oyunda aşamalar ilerledikçe zorluklar artar. Kelimeleri, çizerek anlatma bölümü, iki ipucu kullanarak sözel anlatma bölümü ve kuklayı kullanarak sessiz sinema şeklinde görsel anlatma bölümü gibi kısımlar oyunun her anında heyecan dolu dakikalar yaşatır.

Scrabble: Bu kutu oyunu iki kişi arasında oynanır. Başlangıçta torbadan yedişer harf çeken yarışmacılar, ellerindeki harflerle en uzun kelimeyi oyun tahtası üzerine yerleştirmeye çalışır. En yüksek puanı alan oyunu kazanır. Oyun tahtası üzerindeki puanlar, yazılan kelimenin değerini belirler. Her defasında yeni kelimeler öğrenmeyi sağlayan bu oyun, bir oyundan çok daha fazlası.

Bil Bakalım Kim?: İki kişi arasında oynanan oyunda, rakipler birbirlerine cevabı “evet” ya da “hayır” olabilecek sorular sorarak seçtiği kartta kim olduğunu bulmaya çalışır. En fazla tahmin eden, oyunu kazanır.

Twister: Bu oyunda ayakta kalabilmek oldukça zor. Hem çocuklar hem de büyükler için eğlencenin harekete geçmiş hali olan oyunda, amaç, rakibi hareket edemeyecek duruma getirmektir. Çarkı çevirdikten sonra çıkan renge ait alanları dolduran oyuncular arasında kıyasıya bir mücadele gerektiren oyunda, her hamle bir kahkaha sebebi.

Uno: Son zamanların popüler oyunu Uno, kendine özel kuralları olan ve farklı kartlardan oluşan bir oyundur. En az iki kişi ile oynanır. Kişi başı yedişer kart dağıtılarak başlanan oyun, yerden kart çekme ile devam eder. Oyunda renkler ve sayılar önemli yer tutar. Elindeki kartları ilk bitiren, kazanandır. Basit fakat eğlence dolu bu oyunu küçük yaşlardan itibaren çocuklar, severek oynayabilir.

Codenames: Ajan oyunları arasında en popüler olanıdır. 2 ila 10 kişi arasında oynanabilir. Oyunda karşı karşıya oturan iki grup vardır. Oyun kartları içerisinden rastgele seçilen 25 kelime kartı 5 yatay 5 dikey sıra şeklinde dizilir. Her iki gruptan da bir kişi ipucu verici olarak seçilir. Anahtar kartların arasından rastgele bir tanesi seçilir.Oyuna başlayan takımın 9, diğer takımın ise 8 tane bilmesi gereken kelime vardır. Anahtar kartta bulunan renkler, masada yer alan kartların hangilerini hangi takımın bilmesi gerektiğini gösterir. Bu durumu sadece ipucu verecek kişiler görebilir. Pek çok stratejik hamle gerektiren oyunda düşünce gücünüz gelişirken kelimelere yüklenilen şaşırtıcı anlamlar karşısında bakış açınızı nasıl değiştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Uygun Kutu Oyunu Fiyatları

Kutu oyunu fiyatları, oyunun kompleks veya basit bir tasarımda olmasına göre farklılık gösterebilir. Bazı oyunlarda zihinsel beceri çok daha önemli olduğu için daha az malzeme ile oyun tasarlanabilir. Böylece o oyunun fiyatı da diğerlerine göre daha ucuz görünebilir. Bazı oyunlarda görsel malzeme çok önemlidir. Bu malzemeler sayıca fazla olması bakımından ve üretiminde kullanılan ürünlerin kalitesinden ötürü daha pahalı olarak sunulabilir. Bazı oyunlarda malzeme az da olsa, oyun, kalitesiyle insanların gözünde kendisine farklı bir yere bulabilir.  Burada önemli olan nokta oyun ile geçireceğiniz vakittir. Kısa sürede sıkılma meydana gelen oyunlar için yüksek meblağlar ödemek akla yatkın değildir. Ancak modası geçmeyen, tekrar tekrar oynanan ve birliktelik içeren oyunlar için ödenen miktarların çok da önemi yoktur. Bu nedenle kutu oyunu seçimi yaparken, zevklerinize, bu oyunları oynayacağınız kişilerin ilgi ve isteklerine göre tercihlerde bulunmanız faydalı olacaktır.  

Eğlenceli ve sosyal oyunlar arasında yer alan kutu oyunu fiyatları, oyunda kullanılan malzemelere, malzemelerin kalitesine ve oyunun beğeni derecesine göre oldukça farklılık gösterir. Hepsiburada, kutu oyunları kategorisinde zengin çeşit ve uygun fiyatları ile size hayatı keyifle paylaşabileceğiniz mutlu anlar sunar.

Eğlenceli Kutu Oyunları Hepsiburada’da

Hepsiburada, kutu oyunları kategorisinde yer alan oyunlar, uygun fiyat ve iyi kalite güvencesiyle size zengin bir seçenek sunar. Aradığınız her ürüne sürpriz indirimlerle ve hesaplı bir alışverişle ulaşmanız Hepsiburada ile hayal değil. Ürün yorumları ve değerlendirmeleri, ürünler hakkında detaylı açıklamaları, yönlendirici ve bilgilendirici içerikleri ile hizmet anlayışını ve kalitesini her geçen gün geliştiren Hepsiburada, size yardımcı olmaktan mutluluk duyar.

Hepsiburada kutu oyunları, en popüler ve eğlenceli oyunları bir araya toplar. İlgi alanlarınıza uygun oyunlar oynamak, keyifle bir şeyler öğrenmek veya sevdiklerinizle birlikte farklı oyunlarla kendinizi keşfetmek için Hepsiburada kutu oyunlarını gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Hayatın yüklediği sorumluluklara kısa bir mola vermek, içinizdeki güçlü, hırslı ve eğlenceli karakteri ortaya çıkarmak için kutu oyunlarını mutlaka deneyin.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kutu Oyunu Fiyatları

2816 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 2816 ürün
DSACategoryId/2147483639/23031884/10262