Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yeniçeriliğin Tarihi 2 - Yeniçeri Ordusu, Yeniçerilerin Hakları ve Mükellefiyetleri - Abdulkasim Gül

Küre Yayınları
265,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (8)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

315,53 TL
355,30 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510774

Yeniçeri Ocağı’nın bir bütün olarak ele alındığı iki temel eserden Ahmed Cevad Paşa’nın Târîh-i Askerî-i Osmânî’si ile İ. H. Uzunçarşılı’nın Kapıkulu Ocakları adlı meşhur eserinin ilk cildinde ocak ve yeniçerilerin sonraki durumlarına dair bazı temaslar yer bulsa da, esasında, arşiv kayıtları ve yazma eserlere dayanılarak 16. yüzyılın sonuna kadarki klasik dönem tafsilatlı tetkik edilmiştir.

Kitap, tez, makale gibi ikincil kaynaklarda ise kıymetli akademisyen ve araştırmacılar klasik dönem yeniçeri teşkilatını incelemiş ve bir muhitle veya dönemle sınırlı olmak üzere yeniçerilerin siyasi, iktisadi ve toplumsal yapılara tesirlerini göstermişlerdir.

Buna rağmen devşirme sonrası Yeniçeri Ocağı’nın nefer kaynağı, mevcut artışının ocağın işleyişine tesiri, yeniçerilerin istihdamları gibi birçok husus aydınlatılmayı beklemektedir.

Yazar, bu eserde, yeniçerilerin savaş kabiliyeti ile sefer organizasyonlarını araştırıyor ve neferlerin maaşları, tayinat-tahsisatları, mali mükellefiyet ve muafiyetleri gibi hususları gün yüzüne çıkarıyor.

Üç cilt olarak tasarlanan çalışmanın ilk iki cildi teşkilatın tarihine ayrılırken, yeniçerilerin toplumsal ve siyasal hayata tesirleri ve iktidarı etkileme güçleri ise son cildin konusunu teşkil edecektir.

Yayın Tarihi 2022
Yazar Abdulkasim Gül
Sayfa Sayısı 423
Basım Dili Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz
Boyut Normal Boy
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV00002II4O2
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön