ARA
Giriş Yap
0Sepetim
İş Bankası Kültür Yayınları
1. Dünya Savaşı - (Resimli Harp Tarihi) - Ian Westwel

1. Dünya Savaşı - (Resimli Harp Tarihi) - Ian Westwel

İş Bankası Kültür Yayınları Kitap Alışverişlerine "Karanlıktan Doğan Aydınlık Midhat Paşa" kitabı %70 İndirimli!
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
09 Haziran 2020, Salı
1. Ve 2. Kitabı da aldım çok güzeldi. El altında bulunması gereken kaynaklardan
F***** K***** MALTEPE - İstanbul Tüm Değerlendirmeler (6)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9939/1510778

1. Dünya Savaşı - (Resimli Harp Tarihi) - Ian Westwel


Tarihin en korkunç savaşlarından birinin, belirleyici çarpışmaları ve önemli antlaşmaların analiziyle birlikte çarpıcı ve detaylı anlatımı

-Çatışmaya yol açan siyasi ve ekonomik faktörler, savaşın önemli dönüm noktaları ve yeni teknolojilerin etkisi üzerine uzman yorumları içeren, okunmaya değer bir harp tarihi örneği.

-Çeşitli askeri stratejilerin başarı ve başarısızlığının analiziyle birlikte, karada ve denizde meydana gelen Marne Muharebesi, Çanakkale Seferi, Jutland Muharebesi gibi önemli çarpışmalarla ilgili açıklamaları tamamlayan renkli haritalar ve savaş planları.

-General Douglas Haig ve General Aleksey Brusilov''dan Paul Hindenburg ve Erich Ludendorff''a kadar savaşın gidişatını belirleyen komutanlarla David Lloyd George, II. Wilhelm, Woodrow Wilson ve Georges Clemenceau gibi siyasi liderler.

-Dretnotlardan U-boat''lara ağır sahra topçusundan ilk tanklara I. Dünya Savaşı''nın çeşitli silahları ve her silah hakkında teknik bilgiler.

Batı''da "Büyük Savaş", bizde de "Harb-i Umumi" adıyla anılan I. Dünya Savaşı, ilk gerçek küresel çatışmaydı. Savaştaki insan kayıpları o güne kadar görülmemiş bir düzeydeydi: Dört yıl süren savaşta 8 milyon asker ve 6 milyondan fazla sivil hayatını kaybederken, 21 milyon asker de yaralanmıştı.

Elinizdeki kitap, İtilaf devletleriyle (Britanya İmparatorluğu, Fransa, Rusya, Sırbistan, İtalya, Romanya, Japonya, ABD) İttifak devletlerini (Almanya, Avusturya-Macaristan, Osmanlı İmparatorlukları ve Bulgaristan) karşı karşıya getiren bu savaşın hemen öncesinde Avrupa''daki durumu özetledikten sonra, yıl yıl farklı cephelerdeki durumu ve en önemli muharebeleri anlatıyor. Savaşa yön veren taktiklerin, siper savaşlarının, denizdeki çatışmaların yanı sıra, kullanılan temel silahlar hakkında teknik bilgilere, önemli komutanların biyografilerine ve akıllarda iz bırakan olaylara da yer veriyor. Marne Muharebesi''nden Çanakkale Seferi''ne, Jutland Muharebesi''nden Filistin Cephesi''ne, çeşitli savaş alanlarında, fotoğraflar ve haritalar eşliğinde çıkılan tarih yolculuğunun sonunda da, Wilson İlkeleri''nden Milletler Cemiyeti''ne uzanan süreç özetleniyor.

I. Dünya Savaşı''nın acımasız tarihi ve geniş kapsamı, beş yüzü aşkın fotoğraf, savaş planı ve haritayla birlikte bütün ayrıntılarıyla aktarılıyor. Kitap kolay okunur üslubu sayesinde yalnızca konunun uzmanlarına değil, geniş bir okur kitlesine hitap ediyor.Aslında her savaş içinde bir insanlık ayıbı barındırır. Hepsinde utanılacak birçok taraf vardır. En makul sebeplere dayandırılan savaşların bile sonuçları insanlık onurunu lekeleyecek durumları içerir. Bombardımanlar, tecavüzler, gerçekleşen sivil ölümleri, açlıklar, cephelerde yaşananlar, yağmalar, soykırımlar derken liste uzar gider. Bunların en önde gelenleri hiç şüphesiz dünya tarihini derinden etkileyen I. ve II. Dünya Savaşı’dır. Hattâ ikincisinin başlangıç sebepleri arasında I. Dünya Savaşı’nın sonucunun olması bile insanlık onuruna sürülen lekenin ne kadar derinlere işlediğini göstermek için yeter de artar bile. I. Dünya Savaşı’na yakın zamanlarda doğan ve gelişen, çok uluslu imparatorlukların sonunu getiren milliyetçilik, II. Dünya Savaşı’na doğru büyük çaplı ırkçılığa evrilmşti. Almanya ve Rusya’daki totaliter rejimlerin ölümcül doğası ve Japon militaristlerin vahşi ırkçılığı, ilk akla gelenler olsa da, İngiliz ve Amerikan bombardımanları onların da büyük resimde fazla iyi niyetli kahramanlar olmadığını ispatlayacaktır. Osmanlı İmparatorluğu’nun dolayısıyla Türklerin yer aldığı I. Dünya Savaşı’na dair bilgilerimiz ne yazık ki okul kitaplarıyla sınırlıdir. Savaşa giren ülkelerin arka plandaki asıl dertleri nelerdi, hangi cephelerde savaştılar, neler oldu, bunlara dair bilgimiz çok geniş değildir. II. Dünya Savaşı’na dair bilgilerimiz ise sadece Hitler Almanyası ve Stalin Rusyası ile sınırlıdır. Ancak onların da derinliği tartışılır. İş Bankası Kültür Yayınları, “Resimli Harp Tarihi” üst başlığı ile yayınladığı I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı adlı kitaplar ile bu eksikliğimizi gidermemize yardımcı oluyor. Tarihin en korkunç savaşlarının tüm detayları bu iki kitapta bir araya geliyor. Her ülke için detaylı olarak anlatılan savaş sebepleri, kayıtlara geçen bütün cepheler, bunlar içinde yaşanan en belirleyici çarpışmalar, yapılan anlaşmalar ve bunların analizleri, harekât planları, orijinal haritalar detaylı olarak anlatılıyor. Her iki kitaptaki 500’ü aşkın fotoğraf görsel açıdan bir zenginlik kattığı kadar, yaşananları tüm çıplaklığı ve korkutuculuğuyla gözler önüne seriyor. Sadece uzmanların veya konuya meraklı insanların değil, istisnasız herkesin elinde bulunması gereken kitaplar bunlar. Sebebi açık, birincisinde 8 milyon asker, 6 milyon sivilin öldüğü, 21 milyon askerin yaralandığı; ikincisinde ise bilançonun misliyle daha yüksek sayılara çıktığı bu savaşların veya benzerlerinin tekrar yaşanmaması için gerçek anlamda iyi bilinmesi gerekir.

Çağlayan Çevik
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltli
Sayfa Sayısı 256
Yayın Tarihi 2014
Yazar Ian Westwel
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KISBANK04969
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Sapiens: Grafik Tarih Birinci Cilt - İnsan Türünün Doğuşu - Yuval Noah Harari
Bunu Herkes Bilir - Emrah Safa Gürkan
21. Yüzyıl İçin 21 Ders - Yuval Noah Harari
Hata Neredeydi? - Bernard Lewis
%30
105,00 TL 73,50 TL
Sepette %23 indirimli fiyat
56,90 TL
%30
35,00 TL 24,50 TL
%40
45,00 TL 27,00 TL
%30
30,00 TL 21,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(1)
(215)
(118)
(43)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Boyut Normal Boy Normal Boy Normal Boy Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 248 304 336 192
Yayın Tarihi 2020 2020 - 2020
Yazar Yuval Noah Harari Emrah Safa Gürkan Yuval Noah Harari Bernard Lewis
Başa dön