Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, sadece bir banka olarak toplumun çağdaş bir seviyeye gelmesine katkı sağlanmayacağı düşüncesi ile İş Bankası Müdürler Heyeti'nin 6 Haziran 1956 yılında aldığı kararla, 250 bin lira sermaye ile kurulmuştur. Bankanın yanı sıra, kültür yayınlarının da kurulması gerekliliği zamanın bankacı, siyaset ve devlet adamı olan Ahmet Dallı tarafından fikren ortaya atılmış, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel ile birlikte hayata geçirilmiştir. Hasan Ali Yücel, birçok yazışma gerçekleştirerek kendisine ulaşan tüm dosyaları büyük bir hassasiyetle incelemiş, kendi engin birikimini de katarak İş Bankası Kültür Yayınları'nın basılacak ve yayınlanacak ilk kitaplarına karar kılmıştır. 

İlk basılan ve yayımlanan kitap, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Zabit ve Kumandan ile Hasbihal"i olmuştur. Bu baskının ardından Türkiye tarihi, sosyolojik, coğrafi yapısı, etnografik ve geleneksel değerleri de göz önünde bulundurularak eserler özenle seçilmiş, yabancı dillerden çevrilerek ya da Türkiye'deki yazarların eserleri basılarak ülkenin kültürel gelişimi için çalışmalar yayımlanmaya devam edilmiştir. Böylelikle İş Bankası Kültür Yayınları, kitapseverler arasında halihazırdaki kökleşmiş yerini o zamandan itibaren kazanmaya başlamıştır. 

İş Bankası Kültür Yayınları, kuruluş aşamasından itibaren oldukça hareketli günlere tanık olmuş, birçok önemli yazarın ilk eserlerini basarak yayımlamıştır. Mektuplaşmalardan ilk karalamalara kadar pek çok yazarın eser arşivleri de yer almaktadır. Ahmet Hamdi Tanpınar, Nahid Sırrı Örik, Azra Erhat, A. Kadir, Aşık Veysel, Sait Faik gibi çok değerli birçok yazarın kitaplarının yayımlanmasının yanı sıra, orijinal el yazısı ile notlarının yer aldığı önemli bir arşiv, İş Bankası Kültür Yayınları'nda bulunmakta ve zaman zaman halka sergilenmektedir. 

İlgi çeken kapak tasarımları ve renkleri sayesinde de konusu hiç bilinmeden alınan kitapları okuyan İş Bankası Kültür Yayınları okuyucuları, hiçbir zaman hayal kırıklığına uğramadıklarını söylemişlerdir. Hala ilk günkü hassasiyetle eser seçimi yapan yayınevinde pek çok kategori bulunmaktadır. Kitapların sayfa sayılarından yola çıkılarak "99 Sayfada" başlıklı kategoride hayata dair, okunması kolay, pratik önerilerin bulunduğu eserler yer almaktadır. "100 Temel Eser" kategorisinde adından anlaşılacağı gibi edebiyat dünyasında temel oluşturan 100 eser listelenmiştir. Anı başlıklı kategoride yerli ve yabancı birçok yazarın kaleme aldığı anıları okuyabilirsiniz. Atatürk kitapları, ilk basılan kitap olma özelliğinin yanı sıra ilk günkü saygınlığını korumaktadır. Biyografi kitapları, çocuklar için derlenmiş ve basılmış okul öncesi, okul çağı ve resimli kitaplardan oluşan çocuk kategorileri, dünya edebiyatından seçme eserlerin yer aldığı "Dünya Edebiyatı" kategorisi, İş Bankası Kültür Yayınları'nı yakından bilenlerin bir klasik olarak kabul ettiği Hasan Ali Yücel klasikleri dizisi, inceleme araştırma kitapları, İş çocuk ve İş dünyası kitapları, modern klasikler, nehir söyleşi, spesifik kitapların yer aldığı özel dizi, sanat, sanat tarihi kitapları, satranç kitapları, Türk edebiyatı, tarih ve yaşam kültürü kategorilerinde yüzlerce kitap yer almaktadır. 

Kitap çeşitleri oldukça fazla olan yayınevinin, hitap ettiği yaş aralığı da oldukça geniştir. İş Bankası Kültür Yayınları'nın 1 yaşından önceki çocuklara hitap eden kitapları da bulunmaktadır. Özellikle çocukların ilgisini çeken kitapların başında 3 boyutlu masallar olarak bilinen katlamalı kitaplar gelmektedir. İş Bankası Kültür Yayınları, sınavlara hazırlık kitapları basmamaktadır. Türkiye çapında 19 kitabevi bulunan İş Bankası Kültür Yayınlarının kitabevlerinin bir çoğunda özellikle çocuklar için ayrılmış bölgeler dikkat çekmektedir. Kitaplarla çocukları buluşturan, çocuğun kitabı kendi seçerek boyuna uygun okuma masalarında kitapla bir bağ kurulması göz önünde bulundurulmaktadır. Böylelikle kitap okumayı küçük yaştan itibaren sevdirmeyi amaçlayan yayınevi, her dönem sonunda karneleri ile bankaya gelen çocuklara da kendi bünyesinden yayımlanan çocuk kitaplarından hediye etmektedir.  İş Bankası Kültür Yayınları'nın İzmir'de 2, Ankara'da 3, İstanbul'da 7, Kayseri, Diyarbakır, Eskişehir, Konya, Samsun, Trabzon ve Manisa'da da 1'er tane kitabevi bulunmaktadır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...