Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Arzın Kapısı Kudüs - Talha Uğurluel

Timaş Tarih
150,00 TL %20
120,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (35)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

120,00 TL
129,95 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750
Arzın Kapısı Kudüs - Talha Uğurluel Arzın Kapısı Kudüs - Talha Uğurluel


Kitapları, televizyon programları ve geileriyle binlerce insanı keyifli bir tarih yolculuğuna çıkaran Talha Uğurluel anlatıyor. Arzın Kapısı Kudüs ilk defa kullanılan fotoğraflar ve şehir haritasıyla sizi şehrin damarlarında gezdiriyor, tam bir görsel şölen sunuyor. Kudüs… Dünyada hiçbir şehir dinler tarihi açısından Kudüs’le yarışamaz. Üç semavi dinin de bu beldeyi aziz tuttuğunu, onun için mücadele ettiğini biliyoruz. Ya bilmediklerimiz… Anlatılmayanlar… Görülmeyenler… *İsrailoğullarını Kudüs’e taşıyan peygamber kimdi? Hz. Musa Kudüs'ü görmüş müydü? * Hz. Süleyman’ın kabri nerede? *Mardinli Artuk Bey’in Kudüs’te ne işi vardı? Kudüs Türk hâkimiyetinde neler yaşadı? *Selahaddin Eyyubi’nin Kadınlar Mescidi geçmişte Tapınak Şövalyeleri’nin yönetim merkezi miydi? *Osmanlı’yı arkadan vuran Şerif Hüseyin ve oğullarının akıbeti ne oldu? *Hitler, Yahudi sürgünü fikrini Roma İmparatoru Hadrian'dan almış olabilir miydi? *Filistin devletinin temellerini atan, Çanakkale gazisi Muhammed Emin el-Hüseyni Türkiye’ye neden kaçak girmek zorunda kaldı? Bu kitabı okuduğunuzda Taht-ı Süleyman’dan Antonia Kulesi’ne, Mescid-i Aksa’dan Kubbetü’s-Sahra’ya birçok mekânı görmüş gibi olacaksınız.


Talha Uğurluel, günümüzde ülkemiz kültür hayatına ışık tutan önemli kültür insanlarından biri. Uzman, birikimli bir sanat tarihçisi ve aynı zamanda gezgin olan Uğurluel, bilgi birikimini televizyon programları, söyleşiler, paneller, konferanslar ve yazdığı kitaplar yoluyla toplumla sürekli paylaşıyor. Sanat tarihçiliğinin verdiği zengin bakış açısı ile gezip gördüğü şehirleri ve tarihi merkezleri derinlikle irdeliyor. Yıllar boyu süren gezi, inceleme ve araştırmalarla biriktirdiği yüklü bilgi ve izlenimleri bir araya getirdiği kitapları büyük ilgi görüyor. Uğurluel’in konusu itibariyle en önemli eserlerinden biri de Arzın Kapısı Kudüs.

Kudüs çağlar boyu insanlık tarihinin en önemli birkaç şehrinden biri olagelmiş bir merkez. Üç semavi din açısından da büyük değer taşıyan ve kutsal addedilen şehir, her köşesi üzerine kitaplar yazılabilecek nitelikte yüklü bilgi ve değer taşıyor. Şehir, bu ayrıcalıklı konumu sebebiyle pek çok gezginin ve araştırmacının da ilgi alanına giriyor. Talha Uğruluel, Arzın Kapısı Kudüs eseriyle, Kudüs hakkında yazılmış en açıklayıcı ve kapsamlı çalışmalardan birine imza atmış oluyor. Özellikle bu kutsal şehri yakından tanımak, kılcal damarlarında gezinmek isteyen okur için mükemmel bir seçenek oluşturuyor. Henüz Kudüs’ü görmemiş tarih meraklılarına daha gezmeden şehri yakından tanıma imkânı sunan kitap, gezmeyi planlayanlara da gezi öncesinde derinliğine bilgilenme imkânı sağlıyor. Eser, ayrıntılı ve anlaşılır bir Kudüs haritası eşliğinde, şehrin her köşesini etraflı bilgilerle tanıtıyor. Öte yandan, daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış, kullanılmamış, tamamen özgün fotoğraflar ile Kudüs’e ilişkin geniş ve gerçekçi bir algı oluşturuyor. Görsel malzemenin, kaliteli fotoğrafların kullanımı ile, aynı zamanda okura görsel ve sanatsal bir şölen sunuyor.

Talha Uğurluel, Kudüs üzerine yaptığı çalışmada; çeşitli izlenimlerden, gözlemlerden ve uzun yıllar gezilerde çektiği fotoğraflardan oluşan birikimi kullanmanın yanı sıra, sanat tarihçisi kimliği ile bilimsel birikimini de değerlendiriyor. Üç semavi dinin mensupları açısından derin anlamlar ifade eden Kudüs şehrini, az bilinen, anlatılmamış ve konu edilmemiş yönleriyle ele alıyor. Kudüs’ü anlama ve anlatma çabasını coşkuyla kitabına yansıtan yazar, şehir hakkında dini anlatılardan da yararlanıyor. Ayrıca eserde şehir hakkındaki çeşitli söylenceler, tarihi olayların ezoterik boyutları gündeme getirilerek, okurun değerlendirmesine sunuluyor. Eser okuru adeta zamanda ve mekânda çok boyutlu bir yolculuğa çıkarıyor. Hz. Süleyman’ın tahtından Mescid-i Aksa’ya, Selahaddin Eyyubi’nin mücadelesinden Filistinlilerin çabalarına kadar, şehre ilişkin pek çok tema ve tarihi mesele Uğurluel’in çalışmasında değerlendiriliyor. Arzın Kapısı Kudüs, milattan önceye dayanan, İsrailoğulları’nın dönemlerini yaşayan Kudüs’ü anlattığı gibi, Roma döneminin Kudüs’ünü, ardından Osmanlı hâkimiyetinde bölgede nasıl bir tarihsel süreç yaşandığını gözler önüne seriyor. Yazar, verdiği bilgiler, derin kültüründen süzülen değerlendirmeler ve betimlemeler eşliğinde, okura Kudüs hakkında güçlü bir kavrayış kazandırıyor. Temiz bir Türkçe ile kurduğu, kolay okunan, akıcı ve anlaşılır üslup, kitabın zevkle okunmasını sağlıyor.

Arzın Kapısı Kudüs, tarihe merak duyan, insanlığın serüvenini, özellikle yeryüzünün belirleyici önemdeki şehirlerini öğrenmek isteyen, Kudüs’ün benzersiz konumunun farkında olan okurlar için, mutlaka kitaplıklarında bulundurmaları gereken harika bir eser. Dünyanın ve insanlığın büyük kısmını ilgilendiren bu müstesna şehir hakkında, gerçek ve sağlam bir bilgi kaynağı. Her zaman gündemde olan, güncel politik olaylarda zaman zaman belirleyici nitelik kazanan, gelecekte de önemini daima sürdüreceği anlaşılan Kudüs şehrini yakından tanımak için, siz de bu imkânı değerlendirebilirsiniz. Talha Uğurluel’in geniş ufkunu yansıtan, zengin dili ve sürükleyici anlatımı sayesinde keyifle okunan Arzın Kapısı Kudüs kitabını yakından inceleyerek hepsiburadan.com'dan satın alabilirsiniz.

Basım Dili Türkçe
Yazar Talha Uğurluel
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000001WN16
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön