Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ben Kirke - Madeline Miller

İthaki Yayınları
199,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (51)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

230,37 TL
199,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501713
Ben Kirke - Madeline Miller
NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, Entertainment Weekly, Bustle ve Newsweek’e göre Yılın En İyi Kitabı

Goodreads okurlarına göre 2018’in En İyi Fantastik Kitabı

“Bu dikkat çekici hikâye sizi, Kirke’nin yaptığı bir büyü gibi etkisi altına alacak.”

- Mary Doria Russell, Serçe’nin yazarı

“Tek kelimeyle büyüleyici ve zarif anlatımıyla Ben, Kirke, kadın yaşamının sıradan ve de sıradışı bir hikâyesi.”

- Eimear McBride, Kız Natamam Bir Şeydir ‘ in yazarı

Ozanlar benden, –erkek– kahramanın karşısında diz çöküp merhamet dilenen bir kadın olarak bahsetti hep; ilaç katarmışım tatlı şaraplarına, büyüleyip domuza çevirirmişim hızlı giden gemilerin tayfasını, babaevini unutturur, sılaya kavuşmalarına müsaade etmezmişim. Ne demeli, kadınlara haddini bildirmek ozanların en sevdiği vakit geçirme biçimidir; yerlerde sürünüp ağlamazsak gerçek bir hikâye olmazmış gibi.

Ama yanılıyorlar, yanılıyorsunuz: Cadılık illa nefret, kıskançlık ya da başka türlü bir kötülükten doğmaz; ben ilk büyümü aşkımdan yapmıştım.

Ben, Helios’un kızı, Aiaie Cadısı Kirke. Hayatım boyunca trajedinin beni bulmasını bekledim. Bulacağından hiç kuşkum yoktu çünkü başkalarının hak ettiğimi düşündüğünden daha fazla arzum, isyanım ve gücüm vardı, yıldırımları üstüne çekecek şeylerdi bunlar. Ve bir gün, artık bu dünyaya dayanamayacağım, diye düşündüm.

Bunun üzerine denizin derinliklerindeki kadim bir tanrı seslendi: Öyleyse çocuğum, başka bir dünya yap.

Ben, Kirke’de Madeline Miller; Odysseus, İkaros, Minotauros, Prometheus ve Zeus gibi mitolojik karakterlerin binlerce yıldır anlatılagelen hikâyesini farklı bir bakış açısından sunmakla kalmayıp Olymposlu tanrıların dünyasını Homeros’un destansılığında aktarmayı başarıyor.

Nympha kızlarından Perses ile çok güçlü Titanlardan Helios’un ilk kızı olan ‌‌Kirke, güneşi temsil eder. Titanlardan gelen ‌‌Kirke'nin en kötü özelliği sesinin çok kötü olmasıdır. O kadar kötü bir sesi vardır ki kimse onun konuşmasına tahammül bile edemez. Herkes tarafından dışlanır. Aslında sesinin kötü olarak nitelendirilmesinin nedeni ‌‌insan sesine benziyor olmasıdır. Kirke, sesi dışında gözlerinin farklı olmasıyla da tanrılar tarafından dalga konusu olur. Ailesinin bile hiç sevmediği ‌‌Kirke, Titan bir babaya sahip olmasına rağmen özel güçleri yoktur. Bu nedenle büyük bir hayal kırıklığıyla yaşar. Neredeyse tüm dünya ona düşmanken, o her gün güçlü kalmakta oldukça zorlanır. Kardeşleri olduktan sonra ailenin gözünden daha da düşer ve zor bir hayatı göğüslemek zorunda kalır.

Titanların en güçlüsü olarak bilinen ‌‌Helios, ilk çocuğu ‌Kirke’ye özel bir gücü olmadığı için kötü davranır ancak gerçek çok farklıdır. Bir gün kendisinin de çok özel bir gücü olduğunu keşfeden Kirke, bunun için toprak kazar, zehir hazırlar, ağaçları köklerinden ayırır ve hepsini bir araya getirerek iksirler elde etmeye çalışır. Yani yeteneklerine kavuşabilmek için çok çabalaması gerekir. Bu süreçte hatalar yaparak onlardan ders çıkarmaya başlar. Uzun zaman süren denemelerin ardından büyü yapmayı öğrenmeye başlar. Babası gibi bakışlarıyla şimşekler atamasa da ilginç iksirler yapmayı başarır. Büyü yapabildiği fark edilince de cezalandırılıp Aiaie ismindeki ufacık bir adaya kapatılır ve oradan ayrılamaz. Bu da hem ölümsüz hem de titan olduğundan yüzyılları aşan süre adada kalması anlamına gelir. Esaretinin ilk zamanlarında adaya gelenlere sıcak davranan ‌‌Kirke, daha sonra bu düşüncesinden vazgeçer ve isminin hakkını vermeye başlar.

Madeline Miller, Ben Kirke eserinde zaman atlaması yapmadan Kirke'nin hayatında neler olup bittiğini okuyucuya anlatır. ‌Atmaca anlamına gelen Kirke adını, teyzesi annesinin gözüne girebilmek için koyar. Ana hikayede ‌‌Kirke, cadılık mertebesine kadar ulaşır. Bu süreçte Güneş Tanrısı ‌Helios ile mücadelesi ve yaşadığı aşklar da romanda yer bulur. Hatta ilk büyüsünü yapmasına da aşkı sebep olur. Bir ölümlüye aşık olduktan sonra gerçek macerası başlar.

‌‌Kirke, ölümsüz olduğu için hayatı boyunca ölümlü olanların hayatlarının başlayıp bitmesini seyreder. Aynı zamanda kendi mücadelesini de bırakmaz. Onun için bazı günlerde sanki zaman durmuş gibi gelir. Çoğu zaman da günler hızlıca geçmiş gibi hisseder. Birçok şeye şahit olurken seneler akıp gider ve sonunda yine kendisiyle baş başa kalır. Böylelikle Ben Kirke isimli öykünün başkahramanının sadece ‌Kirke olduğu hatırlatılır.

‌Ben Kirke - Madeline Miller kitabının tam hikayesinin ‌Odysseia içerisinde gizli olduğu görülüyor. ‌‌Odysseia, ‌Truva savaşından dolayı evine 20 yıl sonra dönebilir. Bu yirmi yıl süresinde yolu ‌‌Kirke'nin adasına düşer. ‌Kirke ise o dönem büyü yapabildiğini öğrendikten sonra hayatının tamamen değişeceğini bilmez. İlk kez aşık olan ‌‌Kirke, bu özel gücünü aşkı için kullanıp bu doğrultuda cezalandırılıp sonsuza kadar adaya kapatılsa da ‌Odysseia ile yollarının kesişmesiyle bu tutsaklık boyut değiştirir. ‌‌Odysseia, uzun süre bu adada kalır ve dönme vakti geldiğinde ‌‌Kirke'ye bir hediye bırakır.

Bir ölümsüzün yaşamını okuyucuya anlatabilmek oldukça zordur. Ben Kirke romanında yazarın bu durumu başarılı bir şekilde kurguladığı söylenebilir. Mitolojiye ilgi duyan okuyucuların ilgisini çekecek olan Ben ‌‌Kirke - Madeline Miller romanı, Titan tanrıçası ‌‌Kirke'nin hikayesini akıcı bir şekilde aktarıyor. Hem Yunanca hem de Latince dersleri veren yazar ‌Madeline Miller, aynı zamanda mitolojiye aşık da denilebilir.

 

Yazar Madeline Miller
Yayın Tarihi 2019
Cilt Durumu Ciltsiz
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 408
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000N6RLS
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön