ARA
Loading interface...
Loading interface...
İthaki Yayınları
Ben Robot - Isaac Asimov

Ben Robot - Isaac Asimov

İthaki Yayınları
%50 indirim 40,00 TL 20,00 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501713
Ben Robot - Isaac Asimov

Bilim kurgu alanında bir efsane haline gelmiş olan Rus asıllı Amerikalı yazar Isaac Asimov, kaleme aldığı Ben Robot adlı eserinde, birbirinden farklı dokuz robot hikayesini işliyor. Günümüzde de popülerliğini sürdüren Ben Robot, pek çok esere ilham kaynağı olmasıyla ve literatüre 3 Robot Yasası'nı kazandırmasıyla da biliniyor. 1920 doğumlu Isaac Asimov, roman ve öykü yazarlığının yanı sıra, Biyokimya alanında da çalışmalar yürütmüştür. Ancak ustaca yazdığı eserler sayesinde edebiyat alanında geniş yankı uyandıran yazar, okuyucuları derin anlamlar içeren ve onları düşünmeye iten metinlerle tanınır hale gelmiştir. Ben Robot adlı eserinde yer alan öyküler, yazıldığı dönemde geleceğe dair algıları ve yönelimleri değiştirmiş, insanların yapay zekaya ve robotlara karşı olan algılarını köklü bir değişime uğratmıştır. 

Yapay Zekaya Gerçek Bir Yaklaşım

Isaac Asimov'un ilk kez, kitapta yer alan Runaround adlı öyküde ortaya koyduğu Üç Robot Yasası; robotların insanlara zarar veremeyeceği ve eylemsiz kalarak onların zarar görmesine göz yumamayacağı, birinci kanunla çelişmediği sürece robotların insanların emirlerine uymak zorunda oldukları ve ilk iki kanunla çelişmediği sürece kendi varlıklarını korumak zorunda oldukları prensiplerine dayanır. Oldukça acımasız olabilen bu yasalar, yapay zekanın, insan içgüdülerinin ve etik durumlarının birbiriyle çelişebildiği durumlar ortaya çıkarır. Eserde de yer alan bazı durumlarda bu yasaların çelişkili durumlar yaratması, okuyucunun bir insan perspektifi ve duygusal eğilimiyle düşünerek, hikayelerden derin anlamlar üretebilmesini sağlar. Genel hatlarıyla Robopsikolojist Susan Calvin, Gregory Powell ve Michael Donovan adlı karakterlerin merkezde yer aldığı hikayelerden oluşan Ben Robot kitabı, insanoğlunun ortaya çıkardığı yapay zeka formunun ne denli uç noktalara ulaşabileceği ve insanların bu durumlarda ne kadar ileri gidebileceğini işleyerek, yapay zeka ve robot kavramlarına farklı bir bakış açısı sunar.

Geçmiş, Gelecek ve Şimdi

Ben Robot, bilim kurgu teması altında işlediği birbirinden farklı pek çok fütüristik öykü aracılığıyla okuyucuya farklı maceraları deneyimleme fırsatı sunarken, aynı zamanda insanoğlunun geçmiş, gelecek ve şu anki durumunu gözler önüne seren ve kritiğini yapan bir anlatıma sahiptir. Kurgusal bir zaman diliminde geçen hikayelerde, günlük hayattaki işleri gerçekleştiren robotların yanı sıra farklı gezegenlerin kolonileştirilmesinde önemli bir rol oynayan robot türlerine kadar geniş bir hikaye örgüsü bulunuyor. Farklı görevler için programlanmış robotlar, yerine getirmeleri gereken görevler sırasında istenmeyen sorunlara sebep olduğunda beklenmedik durumlar yaşanıyor. Asimov, Ben Robot eserinde, robot karakterlerin tümüne kendine özgü özellikler eklemiştir. Üretim amaçlarının izlerini taşıyan ve insanoğlundan ilham alınarak üretilen bu robotlar, gelişimin ve ilerlemenin bir sembolü haline gelse de, Asimov'un bu ustaca yazılmış eserinde okuyucunun robotları anlamak için önce insanoğlunu anlaması gerektiği anlatılıyor.

Teknoloji Bazen Tehlikeli Olabilir

Isaac Asimov'un eserindeki öykülerin büyük bir kısmında kullanım amaçlarından sapan ve bir şekilde hata veren robotlarla karşılaşılıyor. Günümüzde sıkça tartışılan, teknolojinin ve yapay zekanın zararlı olabileceği sorusunu uzun yıllar önce Ben Robot adlı eserindeki olay örgüsüyle inceleyen ve 3 Robot Yasası'nı bu öyküler sayesinde deneyimlemeye çalışan Asimov, öykülerinin büyük bir kısmında süper egoya sahip robotların insanlar tarafından üretildiklerini kabul edemeyecek düşüncelere sahip olduğunu ve daha da kötüsü, insanoğlunun iyiliği için yönetimin robotlar tarafından ele geçirilecek kadar ileri gidildiği kurguları kaleme alıyor. İnsan ve yapay zeka arasındaki farklılıkları, etik davranışları ve daha pek çok felsefi düşünceyi sorgulamayı sağlayan Ben Robot, her kesimden okuyucunun merakla okuyabileceği kült bir eser olarak öne çıkıyor.

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 240
Yayın Tarihi 2020
Yazar Isaac Asimov
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV0000024QSR
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Dune - Frank Herbert
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley
Ben Kirke - Madeline Miller
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
%50
78,00 TL 39,00 TL
%50
40,00 TL 20,00 TL
%50
56,00 TL 28,00 TL
%50
40,00 TL 20,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(248)
(1046)
(1275)
(1244)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Yazar Frank Herbert Aldous Huxley Madeline Miller Ray Bradbury
Cilt Durumu - Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı - 272 408 208
Yayın Tarihi - 2020 2019 2020
Başa dön