Otomobil ve diğer motorlu araçların düzenli olarak bakımlarının yapılması usun süre herhangi bir sorun çıkarmadan kullanılabilmelerini sağlar. Aynı zamanda tüm parçaların düzenli aralıklarla gözden geçirilmesi kaza risklerinin önlenebilmesi açısından da önemlidir. Otomobillerin en önemli parçalarından biri olan hava filtreleri de araçların kilometresi arttıkça fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Özellikle yağ değişimleri sırasında hava filtrelerinin de gözden geçirilmesi ve gerekirse değiştirilmesi araç performansının iyileştirilmesini sağlar.

Oto Hava Filtreleri Ne İşe Yarar

 • Oto hava filtresi otomobillerin motor sisteminde görev alır. Sistemdeki hava yakıt karışımının doğru bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Dış ortamdan motora gelen havayı temizleyen ve doğrudan motora iletimini sağlayan oto hava filtreleri, havanın motora ulaşımından sorumludur.
 • Havada bulunan tüm zararlı maddeleri süzerek aracın beynini oluşturan motorun hasar görmesini engeller.
 • Oto hava filtreleri sünger filtre ve yağlı pamuk-tel filtre olmak üzere ikiye ayrılır. Her ikisinin ana görevi motorun çalışabilmesi için gerekli olan havayı süzmek ve yakıt ile belirli oranlarda karışmasını sağlamaktır.
 • Sünger yapıya sahip oto hava filtrelerinin geçirgenlikleri daha yüksektir. Bu filtre çeşidinin kullanımı aracın performansında artış gösterir ancak yüksek oranda da toz geçirebilir. Yağlı pamuk-tel yapıdaki oto hava filtrelerinin geçirgenliği daha düşüktür. Daha yüksek oranda toz ve kiri tutan filtre çeşitleri, yabancı maddelerin motora geçmesini önler. Ancak aynı zamanda da hava geçişi de diğer filtre çeşidine göre düşüktür.
 • Oto hava filtreleri, açık ve kutu içinde olmak üzere iki şekilde kullanılabilir. Açık oto hava filtrelerinde hava süzme işlemi aparat yardımıyla sağlanırken, kutu içi oto hava filtreleri ise aracın filtre yuvasına takılarak hava emilimi sağlar. Kutu içi oto hava filtrelerinin hava geçirgenliği açık hava filtrelerine oranla daha yüksektir.

Bosch Oto Hava Filtreleri

Alanya merkezli elektronik ve mühendislik markası olan Bosch dünyanın en büyük otomotiv parçası sağlayıcıları arasında yer alır. Kaliteli ürünleri ve yenilikçi teknolojileri ile tanınan markanın oto hava filtreleri de uygun fiyatları ve sağlam yapıları ile beğeni kazanır. Motor silindirine alınan havanın doğru bir şekilde süzülmesini sağlayan Bosch oto hava filtreleri, hava ile birlikte gelen zararlı partikülleri tutar. Yanma odasına sadece havanın giriş yapmasını sağlayarak yakıtın verimli bir şekilde yanmasına fırsat tanır. Kaliteli materyalleri ile ön plana çıkan Bosch filtre modelleri, otomobilin marka ve modeline göre farklı şekillerde üretilir. Üretildikleri materyale ve modele göre fiyatlandırılan oto hava filtreleri, aracın performansının artırılmasında önemli rol oynar.

Oto Hava Filtrelerinin Önemi

 • Oto hava filtresi doğru bir şekilde görevini yapamadığında aracın yakıt tüketiminde ciddi farklar oluşur. Tıkalı ya da hatalı bir hava filtresi kullanılan araçların motor silindirlerine hava girişi yetersiz kalır ve havanın yerine yakıt tüketilir. Bu durum aracın yakıt maliyetini artırır.
 • Motor silindirde hava miktarının yetersiz oluşu aynı zamanda aracın performansını da etkiler. İhtiyaç duyduğu havayı alamayan motorun çekiç gücü düşer. Özellikle uzun yollarda ve yokuşlarda aracın çekiş gücündeki problem çok daha ciddi hatta hayati sorunlara yol açabilir.
 • Hava filtresinin görevinin tam yapamaması gaz pedalının tepki süresinin uzamasına sebep olabilir. Bu durum aracın geç hızlanmasına neden olur ve süreklilik arz ettiğinde araç performansını düşürmesinin yanı sıra motor sisteminde ciddi hasarlara yol açabilir.

Aracınızda performans bozukluğu yaşamak istemiyorsanız oto hava filtrelerinin düzenli olarak bakımlarını yaptırmanız önemlidir. Tıkanan hava filtrelerini temizletebilir ve işlevini yitirdiğinde yenisi ile değiştirebilirsiniz. Aracınızın marka ve modeline uygun Bosch oto hava filtre modellerini inceleyerek hem yakıt maliyetinizi düşürebilir hem de aracınızın motorunu tam anlamıyla koruyabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Bosch Oto Hava Filtreleri

2.248 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bosch Oto Hava Filitreleri
  2. Filtron Oto Hava Filitreleri
  3. Mann Oto Hava Filitreleri
  4. Sardes Oto Hava Filitreleri
  5. Rixenberg Filters Oto Hava Filitreleri
  6. Wunder Oto Hava Filitreleri
  7. Fil Oto Hava Filitreleri
  8. Real Filter Oto Hava Filitreleri
  9. GKS Oto Hava Filitreleri
  10. Filtorq Oto Hava Filitreleri
  11. BSG Oto Hava Filitreleri
  12. Grat Oto Hava Filitreleri
  13. Purflux Oto Hava Filitreleri
  14. Gold Filter Oto Hava Filitreleri
  15. Motocar Oto Hava Filitreleri
  16. Waben Oto Hava Filitreleri
  17. Winkel Oto Hava Filitreleri
  18. OEM Oto Hava Filitreleri
  19. Cey Oto Hava Filitreleri
  20. Space Filter Oto Hava Filitreleri
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Araç Markası A-Z
 5. Araç Modeli A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
 • Marka Bosch
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001489/20023958/bosch
Başa dön