Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi ve çiçeklenme döngüsüne girebilmesi için topraktaki besin maddelerinin yeterli olması gerekir. Bitkiler büyümeye ve beslenmeye devam ettikçe, topraktaki besin maddeleri azalır. Bitki besinleri ve gübreler, çiçeklenme ya da yaprak döneminde bitkilere iyi bir başlangıç ​​sağlamak için bol miktarda besin maddesi içerir. Topraktaki besin maddelerini yenilemek için gübre ya da bitki besinleri kullanmak, sağlıklı bitki gelişimini teşvik eder. Çiçekli ya da çiçeksiz bitkilerinizin gelişimini desteklemek için çok amaçlı ya da bitkinize özel olarak formüle edilmiş bitki besinleri ve gübreler arasından seçim yapabilirsiniz.

Gübrelerde Bulunan Maddeler Nelerdir?

Bitki besinleri ve gübreler, bitki gelişiminde önemli role sahip olan azot, fosfor ve potasyum içerir. Azot bitki gelişimi, sağlıklı yapraklar ve canlı yeşil renkler için en önemli besin maddelerinden biridir. Fosfor kök gelişimini teşvik eder, çiçeklenmeyi arttırır ve bitkilerin güçlü bir şekilde filizlenmesine yardımcı olur. Potasyum genel bitki sağlığı için önemli bir maddedir. Bitkilerin hastalıklarla savaşmasına ve stresli büyüme koşullarına (kuraklık ve sıcak gibi) dayanmasına yardımcı olur. İkincil besinler olan oksijen, karbon, hidrojen, kalsiyum, magnezyum ve kükürt çoğu zaman toprakta veya havada bulunurlar. Mikro besinler olan bor, klor, kobalt, bakır, demir, manganez, molibden, nikel ve çinko ise sadece küçük miktarlarda gereklidir. Birçok gübrede ve besin takviyesinde azot, fosfor ve potasyum oranlarına işaret eden 12-4-8 gibi satılar bulunur. Birinci sayı olan 12, ağırlıkça azot yüzdesini belirtir. 4, fosfor yüzdesini ve son sayı 8 ise potasyum yüzdesini belirtir. Bitkiler ayrıca birçok bitki besininde yer alan kalsiyum ve magnezyum gibi diğer besinlerden de yararlanır. Herhangi bir gübre ambalajını incelediğinizde içerdiği tüm besin maddelerinin bir listesini görebilirsiniz.

Granül Gübre Nedir?

Bitki besinleri tipik olarak tane (granül) , sıvı ve suda çözünür tozlar halinde satışa sunulur. Granül formdaki gübreler toprağa yavaşça salınır ve kuru olarak uygulanır. Çimler ve bahçeler için satışa sunulan gübreler genellikle granül şeklindedir. Ne kadar kullandığınızı ve o nereye dağıttığınızı görebildiğiniz için kullanımı kolaydır. Granül gübreler iki temel formüle sahiptir. Suda çözünen ve toprağa hızlı salınan azot gübreleri, bitkilere anında azot sağlar. Genellikle sıcaklığa ve yağışa bağlı olarak üç ila dört hafta etkiye sahiptir. Yavaş salınımlı veya suda çözünmeyen azot gübreleri, yaklaşık sekiz hafta süren kükürt kaplamalı ve yaklaşık 12 hafta dayanabilen polimer kaplamalı çeşitlerde mevcuttur. Etkinlik süreleri yağış miktarına bağlı olarak değişebilir. Sık uygulama gerektirmeyen suda çözünmeyen gübreler, özellikle aşırı azotun neden olduğu yanma sorununu önlemek için en iyi seçimdir.

Sıvı Bitki Besini Nedir?

Sıvı gübreler tüm gübre türleri arasında en hızlı etki eden besin takviyelerdir. Sıvı ve suda çözünür gübreler besin takviyesi için hızlı bir çözümdür. Bir çoğu konsantre formüle sahiptir ve su ile seyreltilerek kullanılır. Sıvı bitki besinleri; yaprak ya da köklerden hızlı bir şekilde emildiği için iki veya üç haftada bir uygulamayı tekrarlamanız gerekir. Sıvı gübreler genellikle çiçekli ya da çiçeksiz saksı bitkilerinde yoğun olarak kullanılır. Bazı sıvı bitki besinleri genel kullanım için formüle edilirken, bazıları Afrika menekşeleri, orkideler ve kaktüsler gibi iç mekân bitkileri için özel olarak üretilir. Çiçek coşturan olarak bilinen sıvı bitki besinleri, çiçeklenme döneminde bitkinizin ihtiyaç duyduğu azot, fosfor, potasyum, demir ve magnezyum gibi vitamin ve mineralleri yoğun olarak içeren özel sıvı bitki besinleridir.

Çim Gübresi Nedir?

Çimler, mevsime ve türüne bağlı olarak özel gübrelere ihtiyaç duyar. Kış mevsiminde yetiştirilen çimlerde, soğuk hava koşullarının neden olduğu stresle başa çıkabilmeleri için yüksek potasyumlu gübreler kullanılır. Başlangıç ​​gübreleri, yeni çimlerin güçlü kökler geliştirmesine yardımcı olmak için yüksek fosfor seviyelerine sahiptir. Çimlerinizi beslerken, böcek kontrolü sağlamak için formüle edilmiş özel çim gübrelerini de bulabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çiçek Coşturan Bitki Besinleri-Gübre Fiyatları

30 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 30 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000015/cicekcosturan