Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

El Yapımı Profesyonel Kakma Manda Boynuz Başpareli Kız Ney + Sert Deri Ney Kılıfı

Delrin
1.099,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483641/411209/411501

El Yapımı Profesyonel Kakma Manda Boynuz Başpareli Kız Ney + Sert Deri Ney Kılıfı

1 ADET KIZ NEY (KARAR SESİ (Sİ) NOTASIDIR) (uzunluk 685-715 mm)

NEY Özellikleri:

Kamışlarımız en az 1 yıl bekletilerek el işçiliği ile açılmaktadır. Neylerimiz 9 Boğumlu ve akortludur.  Ney olabilmesi için kamışın geçirdiği aşamaları şu şekilde özetleyebiliriz. İlk önce kamış etrafındaki fazla kısımlar yani saçakları alınır . Isıtma işlemi uygulanarak kamışımız düzeltilir, İçi dolu olan kamışın içi boşaltılır,  şablonumuz aracılığı ile  neyin delikleri açılır artık ney olmaya çok yaklaşmıştır. Delikler açıldıktan sonra hava kaçıran yerler ustalıkla kapatılır ardından akort cihazı yardımı ile sesler kontrol edilir ve akort ayarı için alttan ve üstten kısaltılarak akordu tamamlanır . Akort işlemi tamamlandıktan sonra Bafon (alpaka) malzemeden yapılmış parazvaneler takılır. Son olarak Başpare takılarak neyimiz hazır hale gelmiş olur. Artık kamışlıklardan bir çok kamışın arasından seçilen kamışımız ney olmuş ve  ustasını beklemektedir ki neyimiz üflenerek pişsin daha güzel sesler çıkarsın.

Başpare Özellikleri:

Manda Boynuzuna Ağaç Kakma Başpare .

Gerçek Manda Boynuzuna Ceviz; Zeytin, Şimşir, Sıkma kehribar gibi malzemeler güçlü yapıştırıcı ile birleştirilerek başpare haline üniversal torna ile işlenerek el işçiliği ile hazırlanmaktadır. İçi kavisli olarak açılarak neyden istediğimiz sesler çıkmaktadır. 

Parazvane Özellikleri :

Alpaka (bafon) Malzemeden parlatılarak  el işçiliği ile hazırlanmıştır.

Deri Sert Kılıf Özellikleri:

Deriden el işçiliği ile üretilmiştir.

Not: !!

1- Ney bizim tarafımızdan yağ bakımı yapılmamaktadır. Çünkü Kılıf içerisinde küf yapabilmektedir. Neyin yağ bakımını yaptıktan sonra ve kullandıktan sonra mümkün olduğunca açıkta bekletmek gerekir.

2-Neylerimiz İbrahim C. Tarafından açılmaktadır. 2010 yılında ney eğitimine başlamış. Mehmet Bildik Hocadan ders almış , uzun yıllarca Meşklere katılmış değişik makamlarda ayinler icra edilmiştir. 2014 yılında ney açmaya başlamış ve Konya’da ufak bir atölyede neylerini yapmakta ve ney sevenlere sanatını paylaşmaktadır.

3- Aşiran perdesi ,sağ el üstte veya sol el üstte olacak şekilde açılabilmesi için lütfen mesaj kısmından bizlere yazarak hangi el üstte üflediğinizi belirtiniz lütfen. Yeni başlamış iseniz neye bizim tavsiyemiz aşiran perdesini birkaç ay sonra açmanız olacaktır.

Şimdiden Teşekkür ederiz. Nefesiniz daim olsun.

 

Renk Kahverengi
Seçenek Standart
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 6
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV00002LDJ3Z
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön