Fantastik Karakterler

Fantastik Figür Modelleri


Fantastik figür modelleri; çocukluğunuzla aranızdaki bağı korumanın en eğlenceli yollarından biridir. Bazı kesimlerce her ne kadar çoluk çocuk işi olarak görülse de, birçok yaş grubuna hitap eder. Fantastik figür koleksiyonculuğu olarak adlandırılabilecek bu biriktirme ve toplama işi; özellikle ürünlerin fiyatları arttıkça, evinde ve ofisinde figürlerini sergilemekten hoşlanan yetişkinlere doğru kayar.

Fantastik Figür Modelleri

Fantastik figür modellerinde esas ön plana çıkan sanatsal bir bakış açısı ile üretilmeleridir. Üç boyutlu üretim yapabilen printerların geliştirilmesi sebebi ile el yapımı figürlerin önemi çok daha artmıştır. Genel olarak, fantastik kurgu karakterlerinin koleksiyon değeri olan biblolar olarak adlandırılabilen fantastik figürlerin üretim yöntemi, ambalajları üzerinde bu sebeple yer alır.

Klasik, yani el üretimine dayanan, yöntemde sanatsal tasarımlar yapan grafik sanatçılarının ve üreten sanatçıların önemi büyük yer kaplar. Hatta bu durum malzeme, boyut gibi kriterlerin çok daha önüne geçmiştir. Piyasada lisanslı ve limitli ürünler yer aldığı gibi, kişiye özel üretilen modeller de oldukça revaçtadır. 1 : 10, 1 : 6, 1 : 4 ve “life-sized” olarak bilinen 1 : 1 ölçekli figürler piyasada bulunabilir. Kullanılan malzemeler PVC, Polystone (polyester ve mermer tozu karışımı olarak bilinen bir madde) ve resin gibi malzemelerden oluşur. Birebir fantastik kahramanların benzeri şeklinde uyarlanan bu figürlerin yanı sıra, “diorama” olarak adlandırılan belirli sahnelerin canlandırılması versiyonları da kolaylıkla bulunabilir. Bu kadar fazla seçenek olunca koleksiyonculukta sık rastlanan istifçilik hatasına düşmemek için, iyi araştırma yapmak, bütçeyi de göz önünde bulundurarak kişi için en uygun opsiyonları değerlendirmek gerekir.

Harry Potter, Fight Club, Breaking Bad, Game Of Thrones, Walking Dead, Star Wars ve Batman gibi popüler yapımların ünlü figürlerini inceleyebilirsiniz.

Fantastik Figür Modeli Fiyatları

Oldukça keyifli, özenli ve sabır gerektiren bir hobi olan fantastik figür koleksiyonculuğunda bazı modeller için senelerce beklendiği bilinen bir gerçektir. Bir fantastik figürün fiyatında, pek çok parametre olsa da esas olarak ona duyulan talep ve üretimi esnasında harcanan emek ön plana alınır. Genel olarak PVC ürünlerin piyasada daha uygun fiyatlara bulunabildiği gibi genel bir kanı olsa da, kesin bir şey söylemek çok doğru değildir.

Figürde kullanılan malzeme ve boyutun etkisi olduğu kabul edilse de küçük boyutlarda üretilen bir figürün büyük boyutlardaki versiyonlarına nazaran daha pahalı olduğu sahnelerle de karşılaşılabilir. Kumaş kıyafet giydirmeyle gerçekçiliğe bir adım daha yaklaşan fantastik figür modellerinin fiyatında esas etki eden faktörler lisans, işçilik, üretim sayısı ve modelin gerçeğine benzerliği olarak nitelendirilebilir.

Fantastik karakterler haricinde kült film karakterlerine de figürlerle can verilir. Hatta son yıllarda filmlerde kullanılan kılıç, miğfer, tabanca gibi ekipmanların bire bir benzerlerinin üretilip pazarlanması dahi söz konusudur. Hayranı olduğunuz karaktere bir adım daha yaklaşmak adına siz de figürleri ile beraber “ replika” olarak adlandırılan bu parçaları değerlendirebilirsiniz.

Diğer taraftan bir figür modelini oyuncaktan ayıran en büyük özelliği gerçeğine olan yakınlığı, kısaca kalitesidir. Bu sebeple fantastik figür modelleri arasından seçim yapılırken fiyatına birkaç kez göz atmak gerekebilir. Koleksiyoncuların bildiği ve kabul ettiği gibi doğru strateji ile satın alınmış figürler, kısa zaman içerisinde oldukça değer kazanabilir. Bu unsuru unutmadan seçimleri yapmak, size uzun vadede kazanç sağlayacaktır.

Bu nedenle figürün görünümünden, kıyafetine, hatta duruş pozisyonunun filmdeki o sahneyle uyuşup uyuşmadığına dair birçok kriteri değerlendirmeniz gerekir. Her bütçeye uygun fantastik figür modeli bulabileceğiniz piyasada pahalı olan pek çok parçanın elzem olduğunu savunmak da gereksizdir. Popüler kültür öğelerinin kurallarının geçerli olduğunu, gelip geçici heveslerin piyasaya hakim olabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fantastik Karakterler Figür Modelleri

6476 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler