ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Buzdağı Yayınevi
Hasta Toplumlar - Robert B. Edgerton

Hasta Toplumlar - Robert B. Edgerton

Buzdağı Yayınevi
%30 indirim 69,98 TL 48,99 TL
SEPETTE % 16
41,00 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9907
Hasta Toplumlar - Robert B. Edgerton Hasta Toplumlar - Robert B. Edgerton

HASTA TOPLUMLAR’A ÖVGÜLER

Hasta Toplumlar kitabını Türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim.
Doğan CÜCELOĞLU

“Bu kitap bir çok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu inancına çok etkili bir meydan okumadır ve ayrıca görecilikle ilgili diğer toplumların “hasta” olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır. Profesyonel antropologların yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından da okunması gerekir.”
Dr. C. R. HALLPIKEPrinciples of SocialEvolution'un yazarı

“Gerçekten etkileyici ve güncel bir kitap. Robert Edgerton günümüz toplumsal yapısının çıkmazlarının yanı sıra evrimsel geçmişimizi anlamak için hayati öneme haiz kültürel maladaptasyon konularını irdelemiştir. Adaptasyoncu tartışmaların en sadık destekçilerinin bile, Edgerton'ın çok ikna edici şekilde derlediği bu ansiklopedik ve detaylı çalışmasındaki karşı kanıtların bolluğunu reddetmekte çok büyük sıkıntı yaşayacaktır.”
Bruce M. KNAUFT Antropoloji Profesörü

“Bu kitap, sadece farklılık yaratan değil aynı zamanda çok muhtemel dönüm noktasını gösteren nadide eserlerden biridir. ‘İlkel düzen’ efsanesinin net tartışmalarının çok üstünde ve ötesinde Edgerton'ınHasta Toplumlar'ı, modern antropologların tartışmadan kabul ettiği birçok temel varsayımlara meydan okuyor.”
S. ChadOLİVER Anropoloji ve Beşeri İlimler Profesörü

“Edgerton eski bir efsaneyi terk etmemizde ve dünyayı biraz daha fazla doğrulukta görmemizde bize yardım ediyor. Ayrıca Edgerton muazzam bir araştırma programı düzenliyor —Antropolojinin ampirik bir eleştirisi. Bu kitaptan öğrenilecek çok şey var.”
Roy D'ANDRADE Antropoloji Profesörü

“Antropolojideki egemen gelenekselliğe cesaretle meydan okuyan büyüleyici bir kitap.”
Melvin KONNERTheTengledWings:
BiologicalConstraints on the Human Spirit'in yazarı

“Bir toplumun gelenekleri ve görenekleri her zaman ve her yerde o toplumun yararına mı çalışır?”
Bu soruya önceleri, “Evet,” cevabını verir ve şöyle savunurdum; “gelenek ve görenekler toplumun yararına olmasa devam edemezler, zamanla ortadan kaybolurlar. Devam ettiklerine göre toplumsal yaşamda gördükleri bir hizmet, bir işlev vardır. O nedenle kuşaktan kuşağa doğal olarak aktarılmış gelenek ve göreneklere saygılı olmalı, aile ve eğitim kurumlarında onların öğretilmesine özen gösterilmelidir.”
Robert B. Edgerton’unHasta Toplumlar kitabını okuyunca, “Bir toplumun gelenekleri ve görenekleri her zaman ve her yerde o toplumun yararına mı çalışır?” sorusu üzerinde yeniden düşünmem gerektiğini anladım. Los Angeles’teki Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’nde (UCLA) psikoloji ve kültür antropolojisi alanında ders veren Profesör Edgerton, toplumların devam eden gelenek ve göreneklerinin her zaman toplumun yararına olmadığını, bazı durumlarda gelenek ve göreneklerin bir toplumu hasta edip yok ettiğini gözlemlemiştir.
Her toplumun tanımlama ve değerlendirme sistemleri vardır. Tanımlama sistemleri o toplumun olaylar karşısında “Ne?” sorusunun cevabını, değerlendirme sistemleri “Niçin?” sorusunun cevabını verir. “Niçin?” cevabının temelinde toplumun ‘iyi’ ve ‘doğruları’, yani ahlak nizamı vardır. Bazı ahlak nizamları zamanla hasta toplumlar, bazı ahlak nizamları ise zamanla güçlü ve sağlıklı toplumlar inşa ederler.
Hasta toplumların ‘iyi’ ve ‘doğruları’ insanın özünden kopuk bir değerlendirme sisteminden kaynaklanıyor; sağlıklı toplumların ‘iyi’ ve ‘doğruları’ ise insan özüyle uyumlu bir değerlendirme sistemi üzerine kurulu. Bu demek oluyor ki, gelenek ve göreneklerle kuşaktan kuşağa taşınan toplumun ahlak nizamı, ‘iyi’ ve ‘doğruları’, insanın doğasıyla ahenk içinde ise toplum sağlıklı, insan doğasıyla uyumsuz ise toplum hastalıklı olmaktadır.
Bu bir bilim insanının kanaati mi?
Hayır.
Yıllarca süren araştırma ve gözlemlerin sonucunda varılmış bir bilimsel sonuç.
Hasta Toplumlar kitabını Türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim.
Kitabın Türkçeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.


Doğan CÜCELOĞLU
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 366
Yayın Tarihi 2015
Yazar Robert B. Edgerton
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KBUZDAGI87413
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Kalbin Temizse Hikayen Mutlu Biter - Hakan Mengüç
Son Günah - Hamza Yardımcıoğlu
Eğitim Bilimlerine Giriş
Ezilenlerin Pedagojisi - Paulo Freire
%40
24,00 TL 14,40 TL
%40
24,00 TL 14,40 TL
%25
27,50 TL 20,63 TL
%25
36,00 TL 27,00 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(326)
(32)
(7)
(16)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 232 160 200 240
Yayın Tarihi 2018 2021 2019 2013
Yazar Hakan Mengüç Hamza Yardımcıoğlu Münire Erden Paulo Freire
Başa dön