Günümüzde insanların birçoğu bir şekilde spor dallarından en az birine ilgi duyar. Bu anlamda, son yıllarda hızlı bir büyüme trendi içerisine giren hentbol da ilgi çeken spor branşları arasındaki yerini almayı başarmıştır. Siz de hentbola ilgi duyuyor ve takip etmekten hoşnut kalıyorsanız hentbol malzemeleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Ölçüleri Farklılık Gösteren Temel Yapı Taşı: Top

Hentbolda tercih edilen top, voleybol veya futbolda kullanılan toplara benzerlik göstermesiyle birlikte, günümüzde elden ele kolay taşıyabilmeniz için özel olarak tasarlanmış farklı bir top türüdür. Diğer branşlarda kullanılan toplara göre en temel farkı sahip olduğu ölçüler oluşturur. Hentbol müsabakalarını takip ediyorsanız, topun çevresinin kadınlar müsabakalarında 54-56 cm iken erkeklerde 58–60 cm olarak kullanıldığını bilirsiniz. Ağırlık tarafına bakıldığında ise erkeklerde 425 ile 475 gram, kadınlarda ise 325 ile 400 gramı geçmemesi gerektiğini öngörebilirsiniz. Ayrıca hentbol topunun elinizden kaymaması için kaygan bir maddeden yapılmamasına özen gösterilir. Hentbol toplarını ister dikişli ister kauçuk olmak üzere iki farklı şekilde tercih edebilirsiniz.

Ulaşılması Gereken Temel Hedef: Kale

Hentbol malzemeleri içerisinde yer alan kale, sahanın her iki ucunda 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğinde yer alır. Hedef merkezi ve direkler aynı malzemeden yapılır. Bu malzeme çoğunlukla alüminyumdur. Ayrıca bu kalelerin birer ağı bulunur ve içine atılan bir top kaleyi geçmeyecek şekilde sabitlenir. Hentbol kalelerinin tamamı seyyardır, bu nedenle kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

Kaleleri, her bir kale çizgisinin tam ortasına yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda, kaleleri zemine veya arkalarındaki duvara sıkıca tutturmanız kullanışlılık açısından işinizi kolaylaştırır. Gerçek bir hentbol kalesi hedefliyorsanız yan direkler ve üst direğin bir kenarının 8 cm olması gerektiğine ve kare kesitinde olduğuna emin olmalısınız. Metal, alüminyum ve ahşap olmak üzere 3 farklı seçeneğe sahip olabilirsiniz. Bunlar arasında incelemelerinizi yapabilir ve uygun gördüğünüz ürünü satın alabilirsiniz.

Topun Hızının Doğurabileceği Problemleri Ortadan Kaldıran Tek Unsur: Eldiven

Hentbol oynarken, topun manevrasının hızlı olması gerektiği için eldiven giymenizin ne kadar önemli olduğuna tanık olabilirsiniz. Bu anlamda gözlerinizi yaralanmalardan korumak için bazı araçlar kullanabilirsiniz. Örneğin, bu işlevi yerine getiren ürünlerden gözlükleri kullanmanıza profesyonel hentbol müsabakalarında izin verilir.

Her Sporcunun Olmazsa Olmazı: Ayakkabı

İstisnai birkaç branş dışında bütün spor müsabakalarında sporcuların ayakkabı kullandığını görebilirsiniz. Ayakkabı tarzları bazı sporlarda özel olarak tasarlanır, fakat hentbol için şart koşulan bir ayakkabı modeli yoktur.

Bir hentbol oyuncusu iseniz kullanmanız gereken belirli bir ayakkabı özelliğinin bulunmadığını bilirsiniz. Rahatlıkla hentbol oynamanıza yardımcı olabilecek ve olası yaralanmalarınızı önleyebilecek çeşitli ayakkabı türleri içerisinden istediğiniz herhangi birini tercih edebilirsiniz.

Doğrudan ya da Dolaylı Olarak Sağladığı Katkılar

  • Başta kol ve bacak olmak üzere vücut kaslarını aktif olarak çalıştırır.
  • Fiziksel ve zihinsel anlamda daha sağlıklı bir birey haline getirir.
  • Farklı spor branşlarını yapabilmenin altyapısını oluşturur.
  • Vücut koordinasyonunun ideal seviyeye gelmesini mümkün kılar.

 Bire bir aynı ölçülere sahip ürünler olmadan hentbol oynayabilir miyim?

Profesyonel olarak oynamak istiyorsanız, bu bir zorunluluktur. Fakat hentbolu bir çeşit hobi olarak eğlence amaçlı görüyorsanız, bazı noktalarda esneklik oluşturabilirsiniz.

Performansa olan etkileri ne boyuttadır?

Hentbol malzemeleriniz eksiksiz durumdaysa, ortaya çıkması muhtemel olan mükemmel hentbol performansı için geriye kalan tek unsur, doğal yeteneğinizdir.

Hentbol malzemeleri, fiziksel darbelere maruz kalmaktan kurtarır mı?

Eldiven kullanırsanız, yüksek hızla size doğru gelen topun can acıtıcı etkisini azaltabilirsiniz. Ayakkabı tercihi ise kayarak düşmenize, doğal olarak yaralanmanıza engel olur.


  • El Dikişli Hentbol Topu Modellerinin Avantajları Nelerdir?

  • El dikişli hentbol topu modelleri, sahip oldukları yumuşak deri yüzeyler sayesinde oyuncuların top tutuşunun ve hakimiyetinin mükemmel seviyeye çıkmasına yardımcı oluyor.
  • Hentbol Topu Şişirirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

  • Hentbol topu modellerini şişirmeden önce supapların kaygan hale getirilmesi ve şişirme işleminin top iğnesi kullanılarak gerçekleştirilmesi son derece önem taşıyor.
  • Vaks Çeşitleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

  • Vaks çeşitleri arasından seçim yaparken ürünün Uluslararası Hentbol Federasyonu onaylı olup olmadığı, sağladığı kavrayış hissi ve el üzerinde herhangi bir rahatsızlık yaratıp yaratmadığı gibi detayları göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hentbol Malzemeleri

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 131 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/377531